ABB, Türkiye'de 3 kat büyüyecek

ABB Türkiye Ülke Müdürü Burhan Gündem, sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
ABB, Türkiye'de 3 kat büyüyecek
1965'ten bu yana Türkiye pazarında aktif olarak yer alan ABB, Türkiye'nin enerji ve sanayi sektörüne ürün, sistem ve servis sunan en büyük tedarikçilerden biri. 5 kentte 3 fabrika, 8 ana lokasyonda servis merkezleri ve satış ofisleriyle faaliyet gösteren ABB, enerji sektörünün olmazsa olmazlarını üretiyor. Türkiye'de ürettiği güç ve dağıtım transformatörleri ile orta gerilim şalt ürünlerinde ürün geliştirme programları olan ABB,pazarda 3 kat büyümeyi hedefliyor. "Önümüzdeki 3 yıl içinde yaklaşık 3 katına çıkacağız" diyen ABB Türkiye Ülke Müdürü Burhan Gündem, bu kapsamda Türkiye'de önemli hidroelektrik santralleri otomasyonuyla rüzgar santralleri şalt tesisi projeleri olduğunu söylüyor. 2011 yılının ABB için büyüme yılı olduğunu ifade eden Gündem, 2015 yılına kadar aynı istikrarda devam edeceklerini vurguluyor. Gündem, "2012-2015 yılları ABB için yatırım ve büyüme dönemi olacak. ABB grubu olarak bize değer katacak yeni iş alanlarını takip ediyoruz. Güçlü teknolojik altyapımız, endüstri ve proses know-how'ımızla Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunmaya devam edeceğiz" diyor. ABB Türkiye Ülke Müdürü Burhan Gündem, sorularımızı yanıtladı:

Enerji sektörü 2011 yılını nasıl geçirdi? 2012'de sektörün genel durumu nasıl olacak?
- 2011 yılında Türkiye ekonomisi, içinde bulunduğumuz bölgede ve gelişmekte olan ülkeler arasında istikrarlı ve hızlı bir büyüme örneği sergiledi. Avrupa'da yaşanan ekonomik sorunlara rağmen Türkiye sanayisi istikrarlı büyümesini sürdürdü. 2010 yılının olumlu bir atmosferde geçmesi Türkiye'nin 2011'e pozitif büyüme ivmesiyle girmesini sağladı. 2011'de üretimde yaşanan artış, enerji talebinde de artışların olmasını sağladı. Büyüyen ekonomimiz bir önceki yıla oranla 2011 yılında enerji üretiminde yüzde 9'a yakın bir artış sağladı. 2010 yılı içinde toplam kurulu güçte, yüzde 10'un üzerinde bir artışla yaklaşık 50 bin megavata çıktı. Ayrıca 2010 yılı sonu itibarıyla, 5 yıl önce öngörülen bin 250 megavatlık rüzgar enerjisi kurulu gücüne fazlasıyla ulaşılmış oldu. ABB olarak rüzgar enerjisi santrallerinin 5 yıl gibi kısa bir sürede toplam enerji üretimi içinde yüzde 2'li seviyelere gelmesi bizi oldukça mutlu eden bir gelişmedir.

ABB olarak alternatif enerji alanlarında da faaliyetleriniz var? Bunun içerisinde güneş enerjisinin payı ne kadar?
- Rüzgar türbinleri için alternatörler üretiyoruz. Bu ekipmanları tedarikçilere sunuyoruz. Bunun dışında bu ekipmanlar şebekeye bağlanıncaya kadar iletim ve dağıtım sistemlerinin kurulmasını sağlıyoruz. Bunun dışında solar güneş enerjisi sistemlerinde de aynı şekilde ürünler ve çözümler sunuyoruz. Ne yazık ki Türkiye'de henüz güneş enerjisi santralleri kurulmadı. Ancak dünyada bu konuda çalışmalarımız var. ABB'nin aktif olduğu yenilenebilir enerji alanında, örneğin, ispanya'nın kurulu güneş enerjisi gücü 2010 yılı sonunda 2 bin megavat dolayında, rüzgar santralları kurulu gücü ise 20 bin megavatın üzerinde oldu. ABB sadece geçtiğimiz dokuz ayda fotovoltaik güneş enerjisi çözümlerinde toplam kapasitesi 12 megavatın üzerinde 26 enerji santralinin elektrik alt yapısını kurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz