Akıllı Kart

Vatandaşlık kartına ilk adım Oyak Bank’tan Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan vatandaşlık kartı Türkiye’de yakın gelecek için pek mümkün görünmüyor. Ehliyet, nüfus cüzdanı, kredi kartı, ...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı Kart

Vatandaşlık kartına ilk adım Oyak Bank’tan

Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan vatandaşlık kartı Türkiye’de yakın gelecek için pek mümkün görünmüyor. Ehliyet, nüfus cüzdanı, kredi kartı, banka kartı gibi hali hazırda cüzdanımızda taşıdığımız tüm gereksinimlerimizin tek bir kartın üzerinde, bir çipin içinde kullanılması teknolojik olarak mümkün olmasına rağmen, gereken altyapının kurulması için gerçekten çok büyük yatırımlar gerekiyor.

Geçen ay Oyak Bank, TSK içinde Akıllı Kart uygulamasını başlattığını duyurduğunda açıkçası bu projenin bu kadar kapsamlı olduğunu düşünmemiştim.

Projenin fiilen başında olan Oyak Bank Genel Müdür Yardımcısı Kenan Atar bulunuyor.

Atar projenin detaylarını anlattı:

• 2000 yılında gündeme gelen ama hayata geçirilmemiş olan bu projeyi 2004 mart ayında yeniden oturup konuştuk. İhtiyaçları belirledik. İhtiyaçlardan biri kimlik kartıydı. İkinci olarak kapı giriş sistemleri, üçüncüsü elektronik cüzdan ihtiyacı, dördüncüsü sağlık karnesi ve beşincisi de elektronik imza ihtiyacıydı.

• Bu kart aslında vatandaşlık kartının başlangıcı gibi bir şey. Birey olarak bir kişinin ihtiyaç duyabileceği birçok şey kartın içinde var. Öncelikle herkesin bir kimlik kartına ihtiyacı var. Ayrıca kimlik kartının giriş kartı olarak da kullanılması gerekiyordu. Bunun için gerekli olan yazılım ve donanımı geliştirdik. Diğer kişilerin günlük harcamalarında da kolaylık sağlamamız gerekiyordu. Bu nedenle kartın içine elektronik cüzdan da koyduk ve pilot çalışmaları başlattık. Şu anda 10 bine yakın kart basıldı ve çalışıyor. Şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadık. 2006 yılının sonuna kadar sistem tamamen oturmuş olacak.

• Bilinen bütün güvenlik önlemleri karta uygulanmış durumda. Kartın üzerinde yedi tane hologram var. Kart ayrıca özel ışıkta görülebilen güvenlik önlemleri de üzerinde barındırıyor. Bunların yanında çipin üzerinde de güvenlik önlemleri var. Yani şu anda bu kartı taklit imkanı yok.

• Şu anda Ankara’daki 65 birlikte ağ kuruldu ve kartlar dağıtıldı. Eğitimler devam ediyor. Kartlar basıldıkça ve dağıtıldıkça yaygınlık artacak. Bu sistem 2006 yılı sonuna kadar Türkiye’deki tüm birliklerde bu kartlar kullanılıyor olacak. Yani bu karta sadece kimlik kartı olarak bakmamak lazım. Kartın içinde parmak izi bile var.

GÜNDEM

TMSF’nin alacaklarını Finansbank satacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 1 Eylül’de yapılan tahsili gecikmiş alacak satışı ihalesinde en yüksek teklifi Finansbank, Fiba Holding ve Lehman Brothers konsorsiyumu vermişti. Teklifin ardından birinci ve ikinciyi Fon Kurlu’na davet eden TMSF, yapılan görüşmelerin ardından Finansbank, Fiba Holding ve Lehman Brothers konsorsiyumu ile anlaşma sağlayarak sözleşmeyi imzaladı. Bu görüşmelerin yoğun bir pazarlıkla geçtiği, görüşmeler sonucunda peşinat tutarının 159 milyon dolardan 161 milyon dolara, hasılat paylaşım oranının da yüzde 42’den yüzde 43’e yükseltildiği belirtiliyor.

YABANCILAR

Dubai Bank Türkiye’de yatırım fırsatı arıyor

Dubai Bank CEO’su Ziad Makkawi, Türkiye’nin yatırımlar açısından fırsatlar içerdiğini belirterek, özellikle gayrimenkul sektörü olmak üzere, büyüme potansiyeli olan alanlarda yatırım olanaklarını araştırdıklarını söyledi.

26 Eylül’de Türkiye’de bir basın toplantısı düzenleyen Makkawi, Dubai Bank Körfez ülkelerindeki yatırımcıların giderek artan bir oranda Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye başlamaları ve Türk şirketlerinin de Körfez ve Ortadoğu ülkelerine doğru genişleme çalışmalarından hareketle, gerek konvansiyonel finansman gerekse islami bankacılık alanında sunacağı ürün ve hizmetlerle her ikisi arasında bir köprü görevi oluşturmayı planlıyor” dedi.

Yatırım işbirlikleri için finans sektörü ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Makkawi, şirket ismi vermekten kaçınıyor. Makkawi, Türkiye’de mortgage işlemlerinin tahvillerini çıkarıp Körfez ülkelerine sunma konusunda faaliyet göstermeyi düşündüklerini ve Türkiye’de turizm sektörü ile ilgileneceklerini söylüyor.

GÜNDEM

Mortgage neden uygulanamıyor?

Faizlerin düşmesi ile birlikte Türkiye’de gündeme gelen “kira öder gibi” ev taksidi ödeme yani mortgage uygulaması ile ilgili birçok soru işareti var.

Kimi cepheye göre belirleyici olan faizler, kimilerine göre ise ödenen faizlerin gelir vergisi matrahından düşülüp düşülmeyeceği… Aslında faizler yüzde 0,5’e de inse, faizler vergiden düşülse de Türkiye’deki bu uygulama mortgage olmayacak. Uzun vadeli, düşük faizli konut kredisi olmaktan öteye gidemeyecek. Neden mi? Bu konuyla ilgili olarak büyük bir bankanın yöneticisi ile konuştum. Bakın neler diyor:

GÜNDEM

Çağrı muafiyetini AB’ye şikayet ediyorlar

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, BORYAD olarak yatırımcıların fırsat eşitliğini bozan çağrı muafiyeti kavramına karşı, AB nezdinde çalışma yapacak. Son dönemde Türkiye’de yaşanan şirket satın almaları ve özelleştirmeler sırasında yatırımcıların mağduriyetine yol açan çağrı muafiyeti kavramının, birçok kez gündeme geldiğini söyleyen Bahçuvan, Avrupa Birliği Yatırımcılar Federasyonu’nun da BORYAD’ı bu noktada destekleme kararı aldığını ve Türkiye’deki sorunları gelecek genel kurulda gündemine dahil ettiğini belirtti. Avrupa Birliği Yatırımcılar Federasyonu’ndan yapılan açıklamada ise, üyeleri olan BORYAD’ı her konuda destekleyecekleri ve her platformda azınlık hissedarlarının haklarının hukuksal olarak savunulması için yardımcı olacakları ifade edildi.

KULİS

TEB, Advantage Card’ın peşinde

Bir süre önce Euro bölgesinin en büyük bankası BNP Paribas ile ortaklık gerçekleştiren Türk Ekonomi Bankası, yeniden yapılanma çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bugüne kadar kurumsal ve ticari bankacılık alanına daha fazla ağırlık veren TEB, BNP Paribas ortaklığı ile artık bireysel alanda daha etkin olmayı hedefliyor. TEB bu amaçla bir süre önce, Garanti Bankası’ndan Cemal Kişmir’i transfer ederek Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirmişti. Kişmir, göreve geldikten sonra ilk olarak bankanın kredi kartı piyasasındaki ağırlığını artırmayı hedefliyor.

Taksit kart piyasasında bir ortaklık ile adını duyurmayı planlayan Kişmir’in bu amaçla HSBC ile görüştüğünü duydum. Görüşmeler bittiğinde TEB, Denizbank’ın “Bonus” modeli olarak bilinen uygulamasını “Advantage Card” ile uygulamaya koyacak.

Koç, yabancı kaynak arıyor

Bildiğiniz gibi eylül ayı içinde, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’ın yüzde 51’lik bölümünün özelleştirilmesi için yapılan ihalede en yüksek teklifi Koç–Shell ortaklığındaki girişim grubu vermiş ve Tüpraş’ın yüzde 51 oranındaki hissesini 4 milyar 140 milyon dolara almıştı. Koç–Shell ortaklık grubunda Shell’in sadece yüzde 10 oranında hissesi bulunuyor. İhalenin ardından Koç’un, bu yüzde 10’luk hisseyi satın alacağı söylentileri yayılmıştı. Koç Holding, bu söylentileri kesin bir dille reddediyor.

Diğer taraftan Koç’un başını çektiği ortak girişim grubu şimdiden finansman arayışlarına başlamış durumda. Koç Holding kurmaylarının ilk durağının Londra olduğu söyleniyor. Holding yetkililerinin Londra merkezli uluslararası finans kuruluşları ile görüşmelere başladıkları, ardından New York’a gidecekleri belirtiliyor. Türkiye’deki bankalar ile görüşmeler devam etmesine karşılık, görüşmelerde ağırlığın yurtdışı bankalarda olduğu söyleniyor.

Faiz yarışı kredi kartına sıçrayacak

“Faizler düştü. Peki kredi kartı faizleri neden düşmüyor?” Kredi kartı sahiplerinin hemen hepsi bu soruyu soruyor. Gerçekten de bireysel ve ticari kredilerdeki faiz oranları tarihte görmediğimiz düzeye inmişken, kredi kartı faizleri hala yüzde 5’ler seviyesinde. Bu konuyla ilgili olarak büyük bir bankanın bireysel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı artık piyasadaki rekabetin dayanılmaz boyutta olduğunu ve bankaların kredi tarafındaki tek “kazanç kalesi” olan kredi kartlarının da artık bu rekabet içine gireceğini söylüyor. Yani bankaların kredi kartındaki gizli ittifakı rekabete yenik düşmüş durumda. Bu bankacı, yaygın taksit kartlardan birine sahip olan kendi bankasının da ekim ayında faiz indirimi yapacağını söylüyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz