"Başkanın 2023 planı"

Kadir Topbaş’la, kentsel dönüşümün detaylarını, finans merkezi projesini, İstanbul’a dair kendisinin gelecek projeksiyonunu konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Başkanın 2023 planı
Kentsel dönüşüm, son dönemin en sıcak konularından... Projenin İstanbul'daki yönetiminin sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KADİR TOPBAŞ, bu proje kapsamında kentin çehresinin değişeceğini söylüyor. Projenin deprem odaklı, stratejik ve tarihi mirasın korunmasına yönelik üç ana unsuruna dikkat çekiyor. İstanbul'un finans merkezi olması konusunda da oldukça iddialı hedefleri olan Topbaş, Ataşehir ile Büyükdere-Maslak aksının ön plana çıkacağını söylüyor. Topbaş, "İstanbul finans merkezi projesi kapsamında Ataşehir ile Büyükdere-Levent-Maslak aksı ön plana çıkıyor" diye konuşuyor. Son dönemde İstanbul’a yönelik projelerde bir artış söz konusu. Kentsel dönüşüm, İstanbul’un finans merkezi olması, mevcut sanayi ve iş merkezlerinin belirli bölgelerde toplanması gibi önemli projelerin her biri İstanbul’un gelecek dönemde çehresinin değişeceğinin sinyallerini veriyor. Peki bu değişim tam olarak hangi bölgeleri kapsayacak? Kentsel dönüşüm kapsamında hangi yapılar ele alınacak? Değişim sanayiyi nasıl etkileyecek? Bu ve daha fazla soruya bu projelerin İstanbul’daki sürecini yöneten isim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanıtları oldukça net. Topbaş, İstanbul’da kentsel dönüşümün üç ana unsuru olacağını söylüyor. Deprem odaklı, stratejik ve tarihi mirasın korunmasına yönelik bir çerçeve çizdiklerini belirtiyor. Yeni sanayi alanları olarak kentte, Değirmenköy, Kavaklı, Hoşdere, Hadımköy, Şeyhli ve Tuzla’yı belirlediklerine dikkat çekiyor. İstanbul finans merkezi projesi kapsamında ise belirli bir bölgeye odaklanılmayacağının altını çiziyor ve “Adı geçen 5 merkezden Ataşehir ve Şişli-Büyükdere-Levent-Maslak aksı ön plana çıkan bölgeler. Diğer merkezler ise Yenibosna, Topkapı- Maltepe-Bayrampaşa Bölgesi ve Kartal olarak öngörüldü” diye konuşuyor. Tüm bu değişimlerin ışığında İstanbul’un 2023 yılına gelindiğinde her alanda değişeceğine vurgu yapan Kadir Topbaş’la, kentsel dönüşümün detaylarını, finans merkezi projesini, İstanbul’a dair kendisinin gelecek projeksiyonunu konuştuk:

Capital: İstanbul'da kentsel gelişimin en önemli unsurları neler olacak? Hangi konulara öncelik verilecek?
- İstanbul’da kentsel dönüşümün üç ana unsuru var. Bunlar, deprem odaklı, stratejik ve tarihi mirasın korunmasına yönelik unsurlar olarak sıralanabilir. Bunları yaparken öncelikli olarak vatandaşlarımızın dönüşümün içinde yer alması için çalışıyoruz. Yasal zorlamalarla insanları baskı altına almak yerine geliştirdiğimiz araçlarla onları kentsel dönüşüme katılmaya teşvik ediyoruz. İmar transferi, imar artışına dayalı kentsel dönüşüm modeli, yerinde dönüşüm, donatılarıyla bir bütün oluşturan modern yaşam alanlarında sağlıklı konutları uygun maliyetlerle temin etmek gibi çalışmaları yapmamızın nedeni bu. Bunda da başarılı oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz