Bölge için üreteceğiz

DICK VELINGS, Marshall Boya'nın ilk yabancı CEO'su...

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bölge için üreteceğiz


Bir yıldır görevde. Şirketi yeniden yapılandıran yeni CEO, Marshall'ı hem Türkiye pazarında daha ileriye taşımaya hem AkzoNobel organizasyonunda bölgesel güç olarak konumlamaya çalışıyor. Velings, "Üretim ve dağıtım ağında kazandığımız güçle AkzoNobel'in üretim ve tedarik network'ünde daha önemli yer alacağımızı düşünüyorum. Bugün yarı mamulleri üretiyoruz. Sadece Türkiye değil, bölge için üretim yapacağız" diyor.
Temelleri 1954'te Tophane'de 20 kişilik bir atölyede atılan Marshall Boya için 2011, önemli bir dönüm yılı. Çünkü şirket, Uzunyol Ailesi'nin ardından ilk defa yabancı bir CEO tarafından yönetiliyor. 1998'de şirketin hisselerinin büyük çoğunluğu satın alan dünya devi AkzoNobel'in atadığı yeni CEO Dick Velings, ilk yılında pek çok köklü değişikliğe imza attı. Haziran ayından bu yana Marshall Boya'da dağıtım ağı, organizasyon ve üretim kalitesi yenilendi. "Marshall'da ilk etapta 4 önemli hedefim vardı" diyen Velings, ilk yılında tamamladığı değişimleri şöyle özetliyor: "İlk hedefimiz, dağıtım ağımızı değiştirmek ve deneyime dayalı güçlü bir yapıya geçmekti. Bunu geçen yıl başardık. İkinci hedefimiz, Marshall markasının algısının daha da yükseltilmesiydi. Ürün kalitemiz ve teknolojilerimizi iyileştirme adına geçen yıl çok çalıştık. Organizasyonda daha dinamik bir yapıya geçtik."Şirketi köklü bir değişimden geçiren Velings, bundan sonrasında da Marshall'ı hem Türkiye pazarında daha ileriye taşımaya hem AkzoNobel organizasyonunda bölgesel güç olarak konumlamaya çalışıyor. Yeni CEO, "AkzoNobel'in üretim ve tedarik network'ünde daha önemli bir yer alacağımızı düşünüyorum. Sadece Türkiye değil bölge için de üretim yapıyor olacağız" diye konuşuyor. Marshall'ın yeni CEO'su Dick Velings ile Türkiye'de yönetimde bulunduğu ilk yılda attığı adımları, AkzoNobel'in hedeflerini, boya sektörünün bölgedeki geleceğini konuştuk:

Capital: Haziran 2010'dan beri şirketin CEO'luğunu üstleniyorsunuz. İcrada bulunduğunuz bu bir yıl içinde yönetim mentalitesi değişti mi?
- Tabii, yönetim değiştiğinde şirketin mentalitesi de değişiklik gösteriyor. Ben ilk olarak, Türk şirketi olan Marshall Boya'nın AkzoNobel'in dünyadaki tüm artılarından yararlanmasını istedim. AkzoNobel, 15 milyar Euro'luk büyük bir şirket; boyada güçlü inovasyonları, reçeteleri, iyi bir üretim kalitesi var. Pazarlama konusunda da global bilgi birikimine sahip. Tüm bu alanlarda dünyadaki en iyi uygulamaları Türkiye'ye de getirdik. Bu bir yılda, şirkette pek çok değişikliğe gittik, ilk denemede en iyisini hızla yapmak için çalışıyoruz. Yönetimle birlikte belirlediğimiz 3-5 yıllık uzun vadeli planımıza odaklandık. Yönetim kültürü, iş yapış modeli olarak da Hollandalı bir yönetici olduğumdan tabii ki farklıyım. Şirketteki herkesle çok direkt ve açık bir iletişim kurmaya çalışıyorum. Bir şeyden hoşlanmazsam bunu herkes bilir. Tersine bir şeyi beğenirsem de bunu dile getiririm.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz