"Büyemenin 8 yeni yolu"

Lojistik, ekonominin nabzını tutan sektörlerden biri. İçeride seçim havası, dışarıda hassas bir konjonktür olsa da yeni dönemde sektörün büyümesini sağlayacak önemli fırsatlar var. İran’a ambargonun kalkacak olması, ihracattaki yeni pazar arayışları, Türkiye’nin üs olma şansı ve demiryoluna dönük yatırım beklentisi öne çıkan fırsatlar arasında gösteriliyor. Teknolojik gelişmeler ve e-ticaretin artması ise sektörü heyecanlandıran diğer başlıklar.

22 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyemenin 8 yeni yolu
1. ÜS OLMA ŞANSI Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle doğal bir aktarma merkezi. Bu özellik, lojistik sektörünün önündeki en önemli fırsat olmaya devam edecek. Lojistik devlerinin CEO’ları da bu konuda hem fikir. Omsan Genel Müdürü Osman Küçükertan, onlardan biri. “Türkiye, bölgenin lojistik üssü olma potansiyeline sahip” diyen Küçükertan, son yıllarda bu potansiyelin değerlendirildiğini söylüyor ve ekliyor: “Türkiye, Asya ve Avrupa arasında stratejik bir köprü konumunda olması nedeniyle lojistik hizmetler açısından bölgenin lojistik üssü olma potansiyeline sahip. Sektör son yıllarda bu potansiyeli değerlendirme yoluna girdi. Türk şirketler Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerine yönelmiş durumda. Özellikle global lojistik şirketleri, hem büyüyen Türkiye pazarında faaliyet göstermek hem Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle ülkemizde yatırım yapıyor. Bu yatırımların sektöre temel faydası, fiyat odaklı rekabet yerine bilgi, deneyim ve teknolojiye dayalı yeni bir rekabet şeklini ortaya çıkarmasıdır. Biz de Omsan olarak sektörde oluşan yeni fırsatlara paralel denizyolu ve demiryolu taşımalarının portföyündeki ağırlığını artırmayı, gemi, lokomotif ve müşterilerine özel vagon yatırımlarıyla intermodal taşımacılığın avantajlarını kullanarak Anadolu’nun her köşesindeki müşterilerimizi Avrupa’nın tamamına en rekabetçi koşullarda ulaştırmayı hedefliyoruz. Odaklandığımız stratejik temalardan biri de operasyonel mükemmelliğe ulaşmak. Bu strateji tüm operasyonel süreçlerin müşteriye değer yaratacak şekilde yalınlaştırılmasını esas alıyor.” 
2. İRAN AMBARGOSU İran’a dönük ambargonun gevşetilmesi, sektör uzmanlarına göre önemli fırsatlardan bir diğeri. Bölgeye dönük ihracatın canlanmasıyla lojistik sektörünün de olumlu etkileneceğini belirten Reysaş Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Döven, “Önümüzdeki birkaç ay için İran ambargosunun kalkmasını dikkatlice izleyeceğiz” diyor. Eğer olumlu yönde bir gelişme olursa bölgeye odaklı ayrı bir birim hayata geçireceklerini söyleyen Döven, sözlerini şöyle sürdürüyor: “AB pazarının kısa vadede çok canlanmasını beklemiyoruz ama burada da 9 yıldır hiç kesintiye uğratmadan yaptığımız demiryolu taşımalarını büyüteceğiz. Reysaş olarak önümüzdeki dönemde nakit akışı stabil olan işlere odaklanmaya devam edeceğiz. Mevcutta Türkiye genelinde 22 adet inşaatımız devam ediyor. Bunların 19 adeti depo, ikisi otel ve bir adet de ofis yatırımımız var. Bilindiği üzere 1 yıl içindeki hedefimiz 1 milyon metrekare alana ulaşmış olmak. Depoculuk sektöründeki lider pozisyonumuzu bu yeni depo yatırımlarıyla daha da pekiştireceğiz. Bu depolara yaklaşık olarak 315 milyon TL yatırım yapılıyor olacak. Diğer yatırımları da ekleyince önümüzdeki bir yıldaki yatırım tutarımız 400 milyon TL’yi geçmiş olacak.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz