Büyük değişim

Otelcilik, son yılların en gözde yatırım alanlarından biri. Bu alana son 3 yılda ciddi yatırımlar yapıldı.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değişim

Bu yatırımlar, "Türkiye'nin yatak kralları" ve "Yatak kapasitesinde en hızlılar" sıralamalarını da değiştirdi. Türkiye'nin yatak kralları sıralamasında 2008'de, Joy Group, TUI, Dedeman Holding, ilk 3'ü paylaşmıştı. Joy Group'un iflası ve yeni yatırımlar zirveyi değiştirdi. Bu yıl ilk 3'e TUI, Hilton Worldwide ve Crystal Hotels yerleşti. Son 3 yılda yatak kapasitesini en hızlı artıran grup ise Hilton Worldwide oldu. Bu grubu Güral Şirketler Grubu ve Kütahya Grubu izledi.

DÜNYA SEYAHAT PAZARININ
en hızlı büyüyen ülkelerinden biri de Türkiye. Son yıllarda yaptığı ataklarla yatak sayısını hızla artıran Türkiye'de belgeli olarak çalışan yatak sayısı 1 milyona ulaştı. Bu rakama belediye belgelileri de eklediğimizde rakam 1 milyon 300 bine ulaşıyor. 2006'da bu rakam 530 bin, 2008'de 785 bin seviyesindeydi. Devam eden yatırımlarla Türkiye'nin yatak kapasitesinin 2015'e kadar 1,5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye'nin turizmde yakaladığı bu müthiş ivmenin arkasında ise sektörün güçlü oyuncuları var. Bunlardan biri de Hilton Worldwide... Son 3 yılda Türkiye'de yatak kapasitesini hızlı bir şekilde artıran grup, 2008'de Türkiye'de işlettiği 8 otel varken 2011 sonuna kadar bu rakamı 26'ya çıkarma hedefinde. Grup yatak kapasitesini de 5 bin 214'ten 11 bin 782'ye çıkarma peşinde. Şu anda 11 oteli bulunan grup, yıl sonuna kadar 15 oteli daha devreye alacağını açıklıyor. Yatak kapasitesindeki yüzde 126'lık büyüme hızıyla Hilton Worldwide'ı, İsmet ve Nafi Güral takip ediyor. Güral Şirketler Grubu yüzde 125 ve Kütahya Grubu yüzde 123'lük büyüme hızlarıyla dikkat çekiyor.Ayrıca iflas eden turizm devi Joy Grubu'nun otellerini alan Avrupa'nın dev tur operatörü TUI de listede. Hamdi Akın, turizmdeki istikrarını sürdürüyor, yatak kapasitesini hızla artırıyor. Akın'ın başkanlığındaki Akfen Grubu, en hızlı 4'üncü yatırımcı. Kilit Grubu, Aygün Grubu, Rixos, Aska ve Anemon Grubu da "En hızlı turizmciler" listesine ilk 10'dan girmeyi başardı.

Yatak sayısında en büyük 40 yatırımcıyı görmek için görsele tıklayın

İLK 3'TE İKİ GÜRAL
İsmet ve Nafi Güral, Türkiye'nin önemli sanayicileri arasında yer alıyor. Çocuklarıyla birlikte farklı gruplarda iş yaşamlarını sürdüren iki kardeş, son dönemde turizm yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Sahip oldukları yatak kapasitesini hızla artıran kardeşler, Türkiye'nin en hızlı ikinci ve üçüncü grubu olarak listemizin de zirvesine yerleşti. Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Harika Güral, 2008 yılında 1 tesisleri varken son 3 yılda kriz sonrasını düşünerek hareket ettiklerini belirtiyor ve şöyle devam ediyor: "Son üç yıl, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu, yatırımcı için kritik yıllardı. Fakat biz kriz sonrasını hedefleyerek kriz sırasında da yeni tesis yatırımını sürdürdük. 110 milyon TL yatırımla Antalya'da bin 166 yataklı tesisi hizmete açtık. İstanbul'da otel arazisi araştırması yapıyoruz. Ayrıca yurtdışında Güral markası ile turizm tesisi işletmeciliği düşünüyoruz. 2015 hedeflerimizde işletmecilik faaliyetlerine öncelik vererek Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya pazarlarına odaklanmak var. Güral Sapanca, Güral Harlek ve 2011 sonbaharında devreye alınacak olan Güral Afyon'la birlikte yatak kapasitesini bin 810'a çıkaran Kütahya Grubu da en hızlı 3'üncü yatırımcı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz