"Çok Özel Adresler"

Denizden yolculuk edenler, Boğaz’ın iki yakasını bir “kolye” gibi süsleyen yalıları mutlaka görmüşlerdir... İstanbul tarihinin ayrılmaz bir parçası olan bu özel adresler, şimdi Türkiye’nin önde gel...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çok Özel Adresler

Denizden yolculuk edenler, Boğaz’ın iki yakasını bir “kolye” gibi süsleyen yalıları mutlaka görmüşlerdir... İstanbul tarihinin ayrılmaz bir parçası olan bu özel adresler, şimdi Türkiye’nin önde gelen işadamı ve yöneticilerine ev sahipliği yapıyor. Ortalama 4-5 milyon dolar değerindeki bu yalılarda değer 20 milyon dolara kadar çıkıyor. Ancak, el değiştirmeler pek sık olmuyor. Çünkü, “Yalı satmak, gücün düşmesi” olarak kabul ediliyor.

Boğaz’da tekne gezisi yapanların mutlaka dikkatini çekmiştir. Kıyının iki tarafından da birbirinden ihtişamlı yalılar, adeta “kolye” gibi Boğaz’ı süslüyorlar. Dışarıdan bakıldığında, bu yalıların geçmişi, şimdiye kadar ev sahipliği yaptığı ailer ve şimdiki sakinleri hakkında fikir yürütmek çok zordur. Bunlardan bir bölümü, iş dünyasının önde gelen işadamı ve yöneticilerine ait. Ancak, hangi adreste, kimin oturduğunu saptamak da çok zor.

Bu alanda emlakçılık yapan Zerrin Arbaş, Boğaz’da yaklaşık 620 yalı olduğunu, bunların da kolay kolay el değiştirmediğini söylüyor. Arbaş, “Kimse yalısını satmak istemez. Yalı satmak, gücün tükendiği anlamına gelir” diyor.

İşadamlarının özel adresi

Geçmişi yakından izleyen emlakçılar, Boğaz’ın iki yakasındaki yalıların, yıkılma ve yerlerine apartman yapılma nedeniyle, sayı olarak azaldığına dikkat çekiyorlar. Ancak, hala çok güzel ve tarihi değeri yüksek yalılar var. Bunların bir bölümü de önde gelen işadamları tarafından “konut” olarak kullanılıyor.

Bu özel yalılardan biri de Kandilli’deki Kont Ostorog Yalısı... Yaklaşık 2 bin metrekare kapalı alanı olan bu yalının, 20 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Emlakçılar, bu yalının, Türkiye’de alanında en yüksek değere satılan yalı olduğuna dikkat çekiyorlar.

Rahmi Koç’un yanı sıra çok sayıda işadamının da yalısı var. Erol Aksoy, Nurettin Koçak, Dinç Bilgin, Erdoğan Demirören, Haydar Akın ve Varol Dereli, bu işadamlardan birkaçı...

Bir yalı sahibi olmanın bedeli

Geçtiğimiz ay içinde el değiştiren Vaniköy’deki bir yalı, böyle bir lükse sahip olmanın bedelini de gündeme getirdi. Sütaş’ın sahibi olan Sadık Yılmaz, oğlu Muharrem Yılmaz’a, Cengiz Kaptanoğlu’nun villasını hediye olarak satın aldı. Satış fiyatının 5 milyon dolar olduğu belirtildi. Ancak, daha düşük fiyata da yalılar olduğu söyleniyor. Bir emlakçı, “Kriz nedeniyle fiyatlar yüzde 20, hatta daha da fazla düştü. Fiyatlar, müstakil yalı ya da yalı dairesi olmasına göre değişir” diyor.

Capital’in edindiği bilgilere göre Boğaz’da yalı dairesinin fiyatları 700 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişiyor. Müstakil yalılarda ise fiyatlar 4-5 milyon dolardan başlıyor.
 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz