"Devlerin 2023 planı"

Şirketlerin 2023 hazılığını araştırdık.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Devlerin 2023 planı
Türkiye ekonomisi 2023'e kilitlendi. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması ve ihracatın 500 milyar dolara ulaşması planlanıyor. Bu büyük planda ise her sektöre ayrı bir rol düşünüyor. Hedefe giden yolda kritik sektörlerden biri de lojistik. 2013’ü 28 milyar dolarla kapatmayı hedefleyen sektörün, 2023’teki büyüklüğünün 68 milyar dolara ulaşması planlanıyor. Yani sektörün 2,5 katlık bir sıçrama gerçekleştirmesi gerekiyor. Sektörün önemli şirketleri de bu sıçramanın bir parçası olmak için 2023’e hazırlanıyor. İşte şirketlerin 2023 hazırlığı...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
MARS'TAN BÜYÜK YATIRIM
Geçen yılı 224 milyon dolar ciroyla kapatan Mars Logistics, 2023’e hazırlanan şirketlerden biri. Kara, hava, deniz ve demiryolu nakliyesinin yanı sıra her türlü lojistik hizmetlerini bir arada sunan şirket, gerek yurtiçi gerek yurtdışı yatırımlarıyla büyümesini sürdürüyor. Şirketin genel müdürü Ali Tulgar, 2013’te yüzde 20’nin üzerinde büyümeyle 275 milyon doların üzerinde ciro hedeflediklerini belirtiyor. Tulgar, 10 yıl sonrasına dönük planlarını ise şöyle açıklıyor:

“10 yıl sonra 2023 yılında 1 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedef için 2023’e kadar 300 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımların en başında, filomuzu büyütmek var. Filoyu, mevcut filomuzun 4 katına çıkaracağız. Depo yatırımı yapacağız, yeni lokasyonlarda depolar kuracağız ve mevcut depoların alanlarını artıracağız. Aynı zamanda teknolojik altyapımız için de gerekli tüm yatırımları yapacağız,

Entegre lojistik müşterilerimizi, katma değerli hizmet verdiğimiz müşterileri ve proje taşımacılığı hizmeti verdiğimiz müşterilerin tümünün sayısını artıracağız. Karayolundaki lider konumumuzu güçlendirerek sürdüreceğiz. Hava, deniz ve demiryolundaki konumumuzu ise daha üst sıralara taşıyacağız.”

ALIŞAN YATIRIMLARLA BÜYÜYOR
2013’te yüzde 20’lik büyüme hedefleyen bir diğer şirket de Alışan Lojistik. 2012’de başarılı bir performans gösteren şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı Damla Alışan, “Geçen yılı hedeflendiği gibi 274 milyon TL ciroyla kapattık. Şirketimiz, son yıllarda minimum yüzde 20’lik büyüme trendiyle yoluna devam ediyor. 2023 yılına kadar da normal koşullarda bu trendin devam etmesi bekleniyor” diyor ve ekliyor:

“Pazarın, ülkemizin büyümesine paralel olarak gelecek 10 yılda hızla büyüyeceğine inanıyoruz. Yatırımlarımızı da bu yönde geliştirmeye devam ediyor, 2023 yılına hazırlanırken sektördeki etkinliğimizi artıran, hizmet kabiliyetimizi geliştiren modernizasyon ve verimlilik odaklı projeler üzerinde çalışıyoruz. Alternatif taşıma modları, yeni depo yatırımları ve bölgesel büyüme stratejileri planladığımız projeler arasında sayılabilir. Yatırım tutarımız için net bir rakam verememekle birlikte öncelikle teknoloji alanındaki yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Filo ve ekipman yaş ortalamasını 5 yaşın altında tutmaya dönük yatırımlarımız sürecek.

10 yıllık süreçte depo operasyonları, likit ve multimodal taşıma alanlarına odaklanmış büyüme planları yapıyoruz. Bir de demiryolu taşımacılığı konusu mercek altına aldığımız ve çok değer verdiğimiz yeni bir alan.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz