Fırsat siteleri en popüler alan

E-ticaret Türkiye'de hızla büyüyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fırsat siteleri en popüler alan


"50 MİLYON TL CİRO BEKLİYORUZ"
Esra Sertoğlu/Grupanya Genel Müdürü
"Grupanya olarak dünya grup alışveriş siteleri sektöründe işlem hacmi bakımından New York, Sao Paolo gibi kentlerle boy ölçüşen İstanbul'da sektörün başrol oyuncusuyuz. 21 Haziran 2011 tarihi itibariyle 1 milyonuncu kupon satışına imza atarak birinci yaşımızda aynı zamanda Türkiye'nin en fazla fırsat satan sitesi olma başarısını gösterdik. Üye sayımız 1.5 milyon kişiye yaklaştı. 2011 'de yaklaşık ciromuzun yaklaşık 50 milyon TL civarında olmasını bekliyoruz. Müşteri memnuniyetini sürdürülebilir kılmak çok önemli. Müşteri memnuniyeti konusunda attığımız son adımlar, aynı zamanda iş ortaklarımızın eski-yeni tüm müşterilerine VIP hizmet vermelerine olanak tanıyor."


Aylık ciro 15 milyon TL
Sektörün geneline bakıldığında aylık ortalama cironun 15 milyon TL civarında olduğu belirtiliyor. 6-7 ay önce bu değer 4 milyon TL'ler civarındaydı. Bu da sektörün hızlı gelişimini gözler önüne seriyor. Etid derneği başkanı Hakan Orhun, "E-ticaret Avrupa'da 165 milyon dolara ulaştı ve Avrupa cirosu, ABD'yi geçti. Türkiye'de e-ticaret hızlı büyüyor. Şimdi grup satın alma şirketleri çok popüler. Sektörün gözdesi şu anda onlar gözüküyor. Çünkü 100'e yakın şirket var. Ve çok kolay bir iş dalı. Site basit, ürün basit, işlemesi çok basit aslında ama bir taraftan da sektör bu kadar oyuncuyu kaldırır mı diye bakarsınız, zannetmiyorum. Dolayısıyla bu yıl orada bir konsolidasyon mutlaka olacaktır" diyor. Fırsat sitelerinin en büyük avantajı kolay ölçülebilir olması. Siteyi kaç kişi ziyaret etmiş, kaç kişi satın alma yapmış, kaç kişi satın almamış görebiliyorsunuz. Ayrıca bu fırsatlar kullanıcıya mail olarak gidiyor. Bu da bir reklam. Böyle bir reklam yapmak istese bir şirket bunun için 20 bin dolar civarında bir para ödemek zorunda. Fırsat sitelerinde kullanılmayan kuponlar için de farklı çözümler var. Örneğin Grupfoni, Burak Hatipoğlu'nun belirttiğine gör-kullanılmayan kuponlar için geri ödeme yapıyor. Bu arada belirtilene göre ABD'de kullanılmayan kupon oranı yüzde 20'lerde iken, Türkiye'de bu oran yüzde 1.5'lar seviyesinde.

"30 İLDE HİZMET VERECEKLER"
Burak Hatipoğlu/ grupfoni Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü "
Mart 2010'da kurulduk ve 23 Haziran 2010'dan bu yana üyelerimize avantajlı fiyatlar sunan bir platform olarak faaliyet gösteriyoruz. Şu anda 1.5 milyondan fazla üyemiz var. Grup satın alma siteleri içindeki lider konumumuzu atacağımız yenilikçi atılımlarla pekiştirmek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde grupfoni.com'a yeni ürün ve hizmet kategorileri eklemeyi planlıyoruz. Şu an İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana başta olmak üzere 15 ilde faaliyet gösteriyoruz ve yıl sonunda 30 ilde aktif olmayı hedefliyoruz. Yerel bazda daha etkili çalışmalar yürütebilmek için bölge ofisleri açmak da planlarımız arasında."


Tatil fırsatlarında önde
Sektörün önemli şirketlerinden biri de Markapon. Haziran 2010'da Gittigidiyor. com'un kurucuları tarafından kurulan Markapon, kısa sürede farklı siteleri de devreye sokarak bir platform oluşturdu. GNCteklif ve ruup isimli iki siteyi de devreye sokan ortaklar, özellikle Markapon ile iyi bir çıkış yakaladı. Markapon'un Genel Müdürü Murat Demirhan, sitenin şu anda 1.5 milyon üyesi olduğunu söylüyor. Markapon şimdiye kadar 400 bin adet kupon satmış. Ancak tatil kuponları alanında bir numara olduklarını söyleyen Demirhan, "Bu da bizi diğer sitelerden farklılaştıran özelliklerin başında geliyor. Biz ayrıca kaç kişinin fırsatı satın aldığını da yazmıyoruz. Diğer insanların almış olması bu fırsatı diğerlerinin de alma sebebi olmamalı diye düşünüyoruz" diyor. Bilindiği gibi sektörde 100'ün üzerinde site var. Demirhan, ilk 20 şirketten sonrası takip etmediklerini söylüyor. Sektörden çıkan şirketler de olduğunu belirten Demirhan, şöyle devam ediyor: "Bu alan potansiyeli yüksek bir alan. Ben de uzun yıllardan beri hızlı tüketim ürünleri sektöründeki kariyerimi bir kenara bırakıp bu alana girdim. Ancak hızlı bir büyüme sürecinde olduğumuzu belirtmeliyim" diyor.

ÖZGE YAVUZ


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz