Fırsat siteleri en popüler alan

E-ticaret Türkiye'de hızla büyüyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fırsat siteleri en popüler alan
Ancak e-ticaret içinde öyle bir alan var ki, bu alanın büyüme hızı çok daha yüksek. Evet, fırsat sitelerinden bahsediyoruz. Bunlara grup satın alma siteleri de deniyor. Bu siteler, il, ilçenizdeki cafe, restaurant, mağaza ve bunun gibi para harcayarak bir hizmet alacağınız yerlerle anlaşıyor. Ve size onları ekonomik bir biçimde sunuyor. Bu konsept yurtdışında çok uzun yıllardır var. Ancak Türkiye'de yeni sayılabilecek bir geçmişe sahip. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerden Şehirfırsatı-Groupon, Grupanya, Grupfoni, Markapon ve Yakala.com Yemek fırsatı açık ara önde geliyor.

"E-TİCARET HOLDİNGİ KURACAĞIZ"
Sina Afra/markafoni Yönetim Kurulu Başkanı
 "Türkiye'ye özel alışveriş kulübü konseptini getiren markafoni olarak 2008 yılında kurulduk. İlk yola çıktığımızda dört kişilik bir ekibimiz vardı, şimdi ise markafoni ekibinde 300'ün üzerinde uzman görev alıyor.Şu an 3 milyonun üzerinde üyemiz var ve bu sayı her geçen gün artıyor.. Türkiye'nin en büyük 3'üncü e-ticaret sitesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Kampanyalarımız ve servis kalitemizi her geçen gün geliştirerek özel alışveriş kulüpleri arasındaki liderliğimizi korumayı planlıyoruz. Ayrıca markafoni grup şirketlerini bünyesinde barındıran bir e-ticaret holdingi kurmayı ve Türkiye'nin önde gelen e-ticaret holdinglerinden biri olmayı hedefliyoruz."

Çılgın indirimli satışlar

Grupanya, Markapon gibi grup satın alma siteleri her geçen gün üye sayılarını ve cirolarını artırıyor. Bu alanda dünyanın en büyük e ticaret şirketlerinden ABD merkezli Groupon da sehirfirsati.com ile pazarda rekabet ediyor. Sehirfirsati.com dünyada kolektif satın alma fenomeninin yaratıcısı olan Chicago merkezli Groupon'un Türkiye markası. Sehirfirsati.com Genel Müdürü Emre Ekmekçi, "SehirFirsati.com 23 Nisan 2010'da açıldı. www.sehirfirsati.com, tüm Türkiye'de yemeden-içmeden eğlenceye, güzellikten sağlığa, sinemadan kültür sanata minimum yüzde 50 olmak üzere yüzde 90'a varan indirimlerle şehir fırsatları sunuyor. Türkiye'de sehirfirsati.com, 2,8 milyon üyeye ulaştı ve şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Samsun, Kocaeli gibi büyükşehirlerde olmak üzere her gün üyelerine 30'un üzerinde fırsat sunuyor" diyor. Türkiye'de ve dünyada yaygınlaşan fırsat siteleri öyle görünüyor ki bir çok insanı internetten alışverişe sürükleyecek.

İstanbul ağırlıklı
Grupfoni.com, Türkiye'de sayıları her geçen gün artan bu fırsat sitelerinden biri. Markafoni ve Mynet ortaklığı ile kurulan grupfoni.com aynı zamanda Group BuyingGlobal (GBG) tarafından yatırım fonu ile desteklenmekte. GBG ayrıca dünya genelinde grupfoni formatında olan 14 fırsat sitesine yatırım yapıyor. Grupfoni kurucu ortaklarından Burak Hatipoğlu grupfoni.com'un iş modelini "sen (ürününü sergileyen işletme) bize ürünü ucuza ver. Biz de senin reklamını sitemiz üzerinden yapalım" şeklinde özetliyor. Şirkette şu anda 87 çalışan var ve toplamda 12 ilde faaliyet gösteriyor. Satışlarının yüzde 75'ini İstanbul sınırları içerisinde gerçekleştiren Grupfoni, yüzde 50 indirimden daha az indirim sunan firmalar ile çalışmıyor. Google Analystics'e göre günlük tekil ziyaretçi (uniq visitors) sayısı 140 bin'ler civarında. Şu ana kadar toplam 850 bin adet fırsat kuponu sattıklarını belirten Burak Hatipoğlu, sitelerinde bugüne kadar 3 bin 600 değişik fırsatın yayınlandığını söylüyor. Ayrıca şu ana kadar üyelerine 86.4 milyon dolar para kazandırdıklarının altını çiziyor. Sosyal paylaşım sitelerine oldukça önem veren Grupfoni'nin facebook sayfasının takipçi sayısı 245 bin civarında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz