Grubu ikiye katlıyoruz mantıklı büyüyeceğiz

Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek’le bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım olan Levent projesini ve yeni planlarını konuştuk.

3.08.2014 16:54:530
Paylaş Tweet Paylaş
Grubu ikiye katlıyoruz mantıklı büyüyeceğiz
Bundan tam 47 yıl evvel havlu satarak adım attığı iş hayatında toplam hacmi 1 milyar TL’yi aşan şirketler yaratan farklı alanlardaki yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor.

Havludan kazandığı parayı Anadolu’da alışveriş merkezlerine yatırdığını söyleyen Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, eylül ayında İstanbul’da açacakları yeni AVM’leriyle iki kat büyüklüğe çıkacaklarını söylüyor.

Hayvancılığa da yatırım yapan Özdilek’in hedefi ise etin dışında süt ürünleri de üretmek.

Gıda ürünlerini “Tabiat Tarım” markası altında toplayacaklarını söyleyen Özdilek, “Gelecek yıl gayrimenkul yatırım şirketi kurup Anadolu’da konut da yapacağız” diyor.

Hüseyin Özdilek, Avrupa'nın en büyük havlu üreticisi. Türkiye’de de pazarın yüzde 30’una sahip. Özdilek’in ev tekstilin dışında güçlü olduğu bir diğer alan ise perakende.

Tekstilden kazandığını Anadolu’da alışveriş merkezlerine yatıran Özdilek, bugün Türkiye’nin en büyük AVM zincirlerinden birinin sahibi. Anadolu’nun farklı şehirlerinde 13 AVM ile 40 milyon müşteriye ulaşıyor.

Herkesin aksine İstanbul yerine neden önce Anadolu’da büyümeyi tercih ettiğini “Biz Anadolu şirketiyiz. Bunun için önce Anadolu’da büyümeyi tercih ettik” diyerek açıklıyor.~
Özdilek’i son dönemde en çok heyecanlandıran yatırım ise eylül ayında İstanbul Levent’te açılacak yeni Özdilek AVM. İçinde ofis ve otel de bulunacak proje için 750 milyon dolar yaptırım yaptıklarını söyleyen Özdilek, “Bu projeyle 2 katına çıkıyoruz” diyor.

Özdilek, son dönemde turizm ve hayvancılıkta da büyüdüklerini söylüyor. Turizmde İzmir’den sonra ikinci oteli Levent’te açmaya hazırlanıyor. Özdilek, kendi marketlerine et üretimi için girdiği hayvancılıkta da büyüyeceklerini, süt ürünlerine de gireceklerini belirtiyor.

Et ve süt ürünlerini “Tabiat Tarım” markası altında toplayacaklarını söyleyen Özdilek, gayrimenkulde de iddialı. Özdilek, gelecek yıl gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurup halka açılacaklarını söylüyor ve ekliyor: “Anadolu’da AVM’nin dışında konut ve ofis projeleri de yapmayı hedefliyoruz.”

Sıfırdan yarattığı Özdilek markasıyla bugün 1 milyar TL’nin üzerinde büyüklüğü yöneten Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek’le bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım olan Levent projesini ve yeni planlarını konuştuk:

Neden tekstili arka plana itip AVM yatırımlarına odaklandınız?
Havluda Avrupa’nın en büyük üreticisiyiz. Dünyada da ilk 10’dayız. Havlu ve ev tekstilinde optimal bir noktaya ulaşınca alışveriş merkezlerine ağırlık vermeye karar verdik.

Tekstilde sadece teknoloji yatırımı yapıyoruz, kapasite artırımına gitmiyoruz. Ayrıca benim ilk ticaret hayatım 17 yaşında perakende satıcılığıyla başladı.~
Akşam ticaret lisesine giderken perakende sektöründe çalışıyordum. Hiçbir zaman perakendeye uzak olmadım.  1987’de de Yalova Yolu üzerinde Türkiye’nin ilk alışveriş merkezini açtım. O günden bugüne kadar da tekstilden kazandığım parayı Anadolu’da hayata geçirdiğimiz alışveriş merkezlerine yatırıyorum.

AVM sektöründeki büyüklüğünüz nedir?
AVM, tekstil ve turizmle birlikte geçen yıl toplam ciromuz 1 milyar TL’ye yükseldi. Bu yıl ise ciromuzun 1 milyar 150 milyon TL civarında olmasını bekliyoruz. Bunun içinde AVM ve marketlerimizin payı 900 milyon TL seviyesinde olacak. Eskiden ciromuzun tamamı tekstilden gelirken artık yüzde 75’ini perakendeden sağlıyoruz.

Levent’teki inşaatınız devam ediyor. İstanbul’daki ilk AVM’niz ne zaman açılacak?
8 yıldır İstanbul Levent’te hayata geçireceğimiz proje üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki eylül ayında sezon açılışıyla birlikte İstanbul’daki ilk AVM’mizi açmayı planlıyoruz.

İstanbul’daki ilk AVM için ne kadar yatırım yaptınız?
Levent Özdilek, maliyeti oldukça yüksek bir proje. Bugüne kadar toplam yatırım maliyeti arsa değeriyle birlikte 750 milyon doları buldu.

Mağazaların hepsi kiralandı mı?
Marka karmasına çok dikkat ediyoruz. Hızla kiralamalar devam ediyor. Şimdiye kadar mağazaların yüzde 70’e yakını kiralandı. H&M, Mediamarkt gibi büyük markalar olacak. Projede, AVM’nin dışında ayrıca otel ve ofis yatırımız da var.~

Ofis binamız 32 katlı ve 35 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. Kiralamaları yapılmaya başlandı. Metrekare fiyatları 35 ila 40 dolar arasında değişiyor. Toplam 389 odadan oluşan otelimizi ise dünyanın en büyük otel zincirlerinden Wyndham işletecek.

Levent’te çok sayıda AVM var. İstanbul’daki rakiplerinizden nasıl farklılaşacaksınız?
Levent Özdilek AVM’nin en büyük farkı metrekaresi.. .45 bin metrekare kiralanabilir alanda toplam 150’ye yakın mağaza olacak. Kadından erkeğe, çocuktan yeme-içmeye kadar fevkalade güzel markalara yer vereceğiz.

İşletmecilikte de öne çıkacağımıza inanıyoruz. Bundan önce yaptıklarımız yapacaklarımıza bir örnek. Antalya’daki başarımız da bunu gösteriyor. Antalya’da 108 tane kiracımız var, hepsi bizden son derece memnun. Fevkalade güzel ciro kiraları ödüyorlar.

AVM’leriniz ağırlıklı Anadolu’da. İstanbul’a gelmekte geç kalmadınız mı?
İstanbul’a geç girdik düşüncesinde değiliz. Aksine İstanbul’a tam zamanında girdik. AVM’mizin çoğu bitti ancak sezon açılışını beklediğimiz için eylül ayında açacağız. Ancak ofis ve otel bölümlerimiz daha önce açılacak. Nisanda iş merkezimizi, temmuzda ise oteli açmayı planlıyoruz.

Bugüne kadar neden büyük şehirlerde olmadınız?
Yatırımlarımıza Anadolu’dan başladık. Çünkü biz bir Anadolu şirketiyiz. Anadolu’da büyümeye öncelik verdik.~

Anadolu’da kaç AVM’ye ulaştınız?
Toplam 13 AVM’miz var. Bunların 8 tanesi büyük. 5 tanesi de orta büyüklükte. İstanbul’da açacağımız yeni alışveriş merkezimizle AVM’le-rimizin sayısı 14’e yükselecek.

Önümüzdeki dönemde kaç yeni AVM açmayı planlıyorsunuz?
Merdiveni basamak basamak çıkmayı hedefliyoruz. Nicelikten daha önemlisi nitelik. Her yeni AVM yatırımımız için görev yapacak ekibi kendimiz yetiştiriyoruz. Dışarıdan yetişmiş kimseyi almıyoruz. Profesyonelleri kendimiz yetiştirdiğimiz için yeni AVM’leri hazmede hazmede açmayı planlıyoruz.

Neden dışarıdan yönetici transfer etmiyorsunuz?
Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde üst düzey ve orta kademe yöneticilerimizi kendimiz yetiştiriyoruz. Yöneticilerimizi kendimiz yetiştirdiğimiz için bunlar da kendi mutfağımızın ürünü oluyor. Ayrıca kendi yetiştirdiğimiz çalışanların aidiyet duygusu daha farklı oluyor. İşletmeye daha bağlı oluyorlar.

Bunun gibi yatırım yaparken başka kurallarınız var mı?
Yeni yatırım yaparken ağırlıklı kendi kaynaklarımızla yapmaya çalışıyoruz. Bizde özkaynak kullanımı yüzde 40 gibi bayağı yüksek bir oranda. Yatırımın yüzde 60’ını krediyle yapıyoruz.

Bunun dışında Özdilek’te kesinlikle bahşiş alınmaz. İki yılını dolduran çalışanlarımız işten ayrılmak isterse kıdem tazminatını mutlaka öderiz. Her çalışanımızın düğünde mutlaka altın takarız. Doğum gününde hediye göndeririz.~
Yeni yapacağınız AVM yatırımları için elinizde hazır yetişmiş kadro var mı?
Her yıl bir AVM açacak kadar yetişmiş kadroya sahibiz. Ancak yılda 3-5 AVM açmayı düşünmüyoruz. İki senede veya yılda bir AVM açmayı hedefliyoruz.

Eylülde İstanbul’daki AVM açıldıktan sonra yeni projeleriniz nerede olacak?
Anadolu’da AVM yapmaya devam edeceğiz. İstanbul’dan sonra mutlaka Ankara’da olmak istiyoruz. Niğde Aksaray’da arsa aldık. Samsun, İzmir ve Kütahya’da da arsalarımız var.

Buralarda önümüzdeki dönemde AVM yatırımlarımız olacak. Ancak hırs mantığın önüne geçmeyecek. “Kredimiz var. Nasıl olsa para da kazanıyoruz. Hızlı büyüyelim, daha fazla AVM’yi hızlı şekilde yapalım” dersek çabuk yoruluruz.

Kalbimizin ne kadar dayanacağı hesaplamak mecburiyetindeyiz. Bazı şirketler cirosu kadar borca giriyor. Bu durum çok tehlikeli. Şirketler ciroları kadar borçla yatırım yapmamalı.

Projeyi de kendi içinde ayrı değerlendirip fizibilitesini doğru yapmak lazım. Özel sektörün arkasında Merkez Bankası yok. Zarar ettiğimiz zaman kesinlikle zararı ödemekle mükellefiz.

Levent’teki yeni AVM’nin holdinge katkısı ne olacak?
Son 3,5 yıl içinde en hızlı büyümeyi İstanbul yatırımımızla gerçekleştirmiş oluyoruz. Levent projesiyle Özdilek 2 katı büyüklüğe çıkıyor. Kârlılığımızı da bu projeyle 50 milyondan 100 milyon dolara çıkarak ikiye katlıyoruz. Ciromuz ise yüzde 30 artacak. Çalışan sayımız da 5 bin 500’den yüzde 20 oranında artarak 6 bin 500 kişiye ulaşacak.~

AVM sektöründe böyle bir büyümeyi nasıl başardınız?
Havluda dünya markası olmamız alışveriş merkezi yatırımlarımızda başarılı olmamızı sağladı. Ürettiğimiz havlunun tamamını ihracat etme imkanımız varken bunun yarısını iç piyasaya vererek Türkiye’de havluda marka olduk.

Kendi ülkesinde marka olamayan zaten yurtdışında marka olamaz. Bugün alışveriş merkezlerimizde ürettiğimiz havlunun yüzde 25’ini satıyoruz.

Havluda marka olmanın dışında AVM yatırımlarındaki başarınızı neye bağlıyorsunuz?
Marketlerimizde sattığımız sebze ve meyveyi yerinden alıyoruz. Kendi bahçelerimizden de temin ediyoruz. Marketlerimizde sattığımız eti de kendimiz üretiyoruz.

İki yıl önce marketlerimizde sattığımız eti kendimiz üretmeye başladıktan sonra satışlarımız yüzde 30 arttı. Marketlerimizde sattığımız ekmekleri de kendimiz üretiyoruz. Bu konuda çok başarılıyız.

Polatlı’nın en iyi buğdaylarını alıp ekmeklerimizi ekşi mayayla yapıyoruz. İçine katkı maddesi ilave etmiyoruz. İstanbul’un en pahalı yeri Levent’te de açacağımız Özdilek AVM’nin içindeki marketimizde kendi ürettiğimiz eti ve ekmeği satacağız.

Katkı maddesiz ekmek alacaksınız. Lezzetin farklı olduğunu göreceksiniz. Bunları Anadolu’daki müşterilerimiz yaşıyor. Dolayısıyla başarımızın temelinde doğru ve kaliteli ürünü doğru fiyatla müşteriye sunmak bulunuyor.~

Tekstil ve AVM’nin dışında başka hangi alanlara yatırım yapıyorsunuz?
Turizm ve hayvancılık yatırımlarımız var. Ancak son dönemde en büyük ağırlığı AVM yatırımlarımıza verdik.

Yeni sektörlere girecek misiniz?
Dünyada 3 tane sektör var. Bunlar tarım, hizmet ve sanayi. Şu anda sanayide isteğimiz noktaya geldik. Önümüzde hizmet sektöründe yapacağımız işler var.

Bu alanda başarılı olduğumuz da net şekilde görülüyor. Önümüzdeki dönemde alışveriş merkezlerinde alacağımız daha çok yol var. Anadolu’da daha çok yapılacak yatırım var.

Hayvancılıkla ilgi planınız nedir?
Hedefimiz süt ve et gibi taze gıdalarda müşterilerimize en iyi ürünleri sunabilmek. Bunun için 2 yıl önce marketlerimizde satılan et ürünlerimizi Bursa Yenişehir’deki çiftliğimizde kendimiz üretmeye başladık.

Yılda 3 bin hayvan yetiştiriyoruz. 200 kilolukken alıyoruz, hayvanlar 650 kilo oluncaya kadar besliyoruz. Daha sonra da bunları kesip marketlerimizde satıyoruz.

Turizmde yeni planlarınız var mı?
Turizmde ikinci otelimizi İzmir’den sonra Levent’te açıyoruz. Şu aşamada yeni bir otel yatırımız yok. AVM yatırımlarına odaklanmayı düşünüyoruz.

Antalya’da da otel yapabiliriz, ancak o kadar çok yatırım var ki yenisini hayata geçirmek çok da kolay değil. Sadece geçen yıl Antalya’ya 18 yeni otel yapılmış.

Bundan sonra Özdilek’i nerede görmek istiyorsunuz?
Biz işimizi yaptık. Bu noktaya geleceğimizi hayal etmemiştik. Bundan sonra da gücümüzün yettiği kadar çalışmaya devam edeceğiz. Müşterilerimiz ne kadar talep gösterir ve ilgilenirse biz de yolumuza o şekilde devam edeceğiz. ~

Özdilek Grubu'nun yeni rotası
1-
Havluda Avrupa'nın en büyük üreticisiyiz. Dünyada da ilk 10'dayız.
2- Tekstilde belli bir düzeye ulaşınca AVM'ye girmeye karar verdik.
3- Grup ciromuz 2013'te 1 milyar TL'ye yükseldi. Bu yıl hedefimiz ise 1 milyar 150 milyon TL.
4- Eskiden ciromuzun tamamı tekstilden gelirken artık yüzde 75'ini perakendeden sağlıyoruz.
5- İstanbul'da açacağımız yeni alışveriş merkezimizle AVM'lerimizin sayısı 14'e yükselecek.
6- Artık yılda 3-5 AVM açmayı düşünmüyoruz. İki senede veya yılda bir AVM açmayı hedefliyoruz.
7- Yatırımlarımızda yüzde 40 özkaynak, yüzde 60 kredi formülünü uygulamaya devam edeceğiz.
8- Turizm ve hayvancılık yatırımlarımız var. Ancak son dönemde en büyük ağırlığı AVM yatırımlarımıza verdik. Hizmette yapacağımız işler var.
9- Turizmde ikinci otelimizi İzmir'den sonra Levent'te açıyoruz. Şu aşamada yeni bir otel yatırımız yok.
10- 2015'te gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurup halka açılacağız. Yüzde 25'lik halka arzdan 400 milyon TL gelir hedefliyoruz.

"LÜKS TUTKUSU İŞADAMINI BİTİRİR"
KAZAN-KAZAN PRENSİBİ

Perakendede kazan kazan prensibine inanıyoruz. Kiracı para kazanacak ki biz de kazanalım. Bir işletmenin yürüyebilmesi sırf kirayı ödeyebilmesine bağlı olmamalı. Para da kazanmalı. Biz bunu da amaçlayarak kiracılarımızla birlikte hayal ediyoruz.~

“İŞ ADAMI MÜTEVAZI OLMALI”
İnsanın günde 1.400 kaloriye ihtiyacı var. Bu 1.400 kaloriyi de meşru çerçevede karşılamak zorunda. Lüksün ötesi yok. İhtiyaçlar da kesinlikle kontrol altında lükse dalmadan karşılanmalı. İş adamı çok lüks içinde yaşamaya kalkarsa hem zamanını hem parasını yer. Hem de kendisini balon gibi şişirir. Dolayısıyla iş adamı mütevazı yaşamayı örnek olarak almalı.

“YENİ SEKTÖRLERE GİRİYORUZ"
“TEK SEKTÖRDE İŞ YAPILMAZ”

İşadamı tek sektörde iş yapmaz. Boşluğu gördüğü sektöre yatırım yapar. Ayrıca bu alan mevcut iş kollarıyla tamamlayıcı ise çok daha değerli olur. Biz de hayvancılığa marketlerimizde sattığımız etin kalitesinden emin olmak için girdik.

“SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETECEĞİZ”
Önümüzdeki 2-3 yıl içinde süt hayvancılığına da geçeceğiz. Süt üretim tesislerimizin projelerini çizdirip müsaadelerini aldık. Hedefimiz taze ürünlerde süt ve et ürünlerinde müşterilerimize en iyi ürünleri sunabilmek. 5 yıllık planlarımızın arasında süt ürünleri üretip bu alanda büyümek bulunuyor.

ŞARKÜTERİ DE OLACAK
Sütün dışında salam, sucuk gibi şarküteri ürünlerini de yapacağız. Yeni girdiğimiz gıda ürünlerinde ilk aşamada kendi marketlerimizin ihtiyacını karşılayacağız. Süt ve et ürünlerimiz Tabiat Tarım markasının altında satılacak.~

GAYRİMENKULDE BÜYÜYECEK
Yeni yatırımlarımızdan biri de gayrimenkulde büyümek. 2015’te gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurup halka açılacağız. Yüzde 25’lik halka arzdan 400 milyon TL gelir hedefliyoruz.

Gayrimenkul yatırım ortaklığının satışından elde ettiğimiz gelirle Anadolu’da AVM, konut ve ofis yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. 100 ila 150 konutluk gayrimenkul projelerimiz var.

“EKİP İYİYSE ZARAR ÖNEMLİ DEĞİL"
VEHBİ KOÇ GİBİ

Benim için bir işe başlamak, işin yarısını başarmak demek. Bir de işe başladığınız zaman buna sevgi katılırsa başarı arkasından geliyor. Vehbi Koç, ‘Yeni bir iş yeri açtığım zaman ne kadar para kazanacağıma değil ne kadar zarar etmeyeceğime bakarım’ diyor. Hakikaten ben de Vehbi Koç gibi düşünüyorum.

ÖNEMLİ OLAN EKİP
Yeni bir yeri açtığınızda birinci yıl zarar dahi etseniz bu durum yeni kurulduğundan dolayı olabilir. Ekipte bir dengesizlik düzensizlik yoksa kesinlikle yolunuza devam etmelisiniz. Zararın altından kalkarsınız.

NE ZAMAN RİSKLİ?
Ancak iyi ekibiniz yoksa ve zarar ediyorsanız kesinlikle o işi yapmayın. Ekip ve sermayeniz iyi olmasına rağmen zarar ediyorsanız bu zararın üstesinden kalkarsınız. Müşteri sizi tanır, dener, bir dahaki yıl gelir. Zarardan kurtulursunuz. Müşteri size alışıncaya kadar bu tür durumlara hazır olmak lazım. Bunlar, basit şeyler...

“ÇİN'İN TAKLİT ETMESİNDEN ÇOK RAHATSIZIZ"
100 MİLYON DOLAR CİRO

Avrupa’da pamuk havlu üretiminde en büyük üreticiyiz. 10 bin ton toplam havlu üretim kapasitemiz var. Havlu ve nevresim takımlarında toplam ciromuz 100 milyon doların üzerinde. Tekstilden yılda 35 milyon dolar ihracat gelirimiz var.

ÇİN’E FABRİKA OLUR MU?
Bugüne kadar Çin’de fabrika kurmayı düşünmedik. bundan sonra da böyle bir düşüncemiz yok. Çin konusunda bizi en çok taklit rahatsız ediyor.~
Çin, havluda bizi taklit ediyor. Havlu desenlerimizin aynılarını yaptığını 5 yıl önce Rusya’da fark ettik. Çin’in ürünlerimizi taklit etmesini önlemek için yaptırım gücümüz pek yok.

BAŞARININ SIRRI
Benim en önemli prensiplerim dürüstlük, şeffaflık, mütevazılık ve bilgelik. Planlama, organizasyon, verimlilik ve pazarlamada da toplam kaliteyi sağlayıp bunu marka haline getirmek gerekiyor. Bir de kaliteyi korumak için üretimi bizzat kendinizin yapması gerekiyor. Çünkü kaliteyi koruduğunuzda arkasından düzenli büyüme geliyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz