Hedef AB'de ilk 10'a girmek

Ekol Lojistik, pek çok sektöre özel çözümler üretiyor

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef AB'de ilk 10'a girmek

Ekol Lojistik, başta hizmet, otomotiv, endüstri, perakende, tekstil, FMCG, kimya, teknoloji ve gıda olmak üzere farklı pek çok sektöre özel çözümler üretiyor. Şirket, son yıllarda çözüm sunduğu bu alanlardaki ihracat potansiyeliyle de dikkat çekiyor. 2015 yılına kadar Türkiye'nin ticari marka değeri en yüksek lojistik şirketi olacaklarını belirten Ekol Lojistik Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Okyay Öztuğran, "Dünyada yeni pazarlar araştırıyoruz, halen ciromuzun yüzde 35'ini ihracattan sağlıyoruz" diye konuşuyor. EKOL LOJİSTİK, lojistik sektörünün önde gelen markalarından. ingiliz BrandFinance danışmanlık şirketinin Capital için hazırladığı "En Değerli 100 Marka" araştırmasında 2011 yılı içinde Türkiye'nin değer yaratma ve artırma konusunda en başarılı şirketleri arasında yer aldı. Ekol, hedeflerini daha da yükselterek 2015 yılına kadar Türkiye'de ticari marka değeri en yüksek lojistik şirketi olma hazırlığı içinde. Bunun yanı sıra büyümeyi yurtdışında da sürdürmeyi amaçlıyor. Ekol Lojistik Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Okyay Öztuğran, "Hem Türkiye'de hem de yurtdışında büyümeyi sürdürerek Avrupa'daki ilk 10 entegre lojistik servis sağlayıcı şirket arasına girmeyi ve 500 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz" diyor. Okyay Öztuğran dergimizin sorularını yanıtladı:

Ekol lojistik için 2011 yılı nasıl geçiyor, rakamsal olarak bilgi verir misiniz?
- Ekol, 400 bin metrekare kapalı alanı aşan dağıtım merkezleri; bin 400 araçlık filosu ve 3 bine yaklaşan çalışanıyla Türkiye'nin ve Avrupa'nın öncü entegre lojistik hizmet sağlayıcıları arasında yer alıyor. 2011 yılı ağustos ayı sonuna kadar 225 milyon Euro ciro hedefimizin 141 milyon Euro'sunu gerçekleştirdik. Hatta ay itibarıyla hedeflerimizin üzerinde bir ciro oranı tutturduk. 2011'in son çeyreğine gelindiğinde ciro artışımızın çok daha hızlı olmasını bekliyoruz. 2011 yılı sonundaki hedeflerimize ulaştığımızda ciromuzda yaklaşık yüzde 40'lık bir büyüme elde etmiş olacağız.

Ekonomideki sıkıntılar size de yansıdı mı, 2011 sonu hedefleriniz hakkında neler tahmin ediyorsunuz?
Türkiye son dönemde istikrarlı bir ekonomik çizelge ortaya koysa da global düzende var olmaya çalışan her dışa açık ekonomi gibi biz de dünyadaki gelişmelerden etkileniyoruz. Bu anlamda Avrupa'da sıkıntıda olduğunu bildiğimiz ülkelerin yaşaması muhtemel krizlerini; bu konuda yürütülen çalışmaları, dünya piyasalarındaki anlık gelişmeleri çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ilk üç ekonomisi arasında yer alıyor. Dolayısıyla şu an için kötümser bir tablo görmüyoruz; ancak ilerleyen günlerde aynı başarıyı yakalayabilmemiz için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Ekol olarak, daha önce de belirttiğim gibi 2011'in son çeyreğinde daha hızlı bir ciro artışı bekliyoruz. 2012 yılının ise bizim için bir yatırım yılı olmasını hedefliyoruz. Yeni müşterileri portföyümüze katarak büyümemizi sürdüreceğiz. Bu yıldan temellerini atmaya başladığımız Türkiye'nin önemli stratejik noktalarında konumlandırmayı hedeflediğimiz depo inşaatlarımızı hayata geçireceğiz. Avrupa'nın farklı coğrafyalarında yatırım çalışmalarımız sonuç vermek üzere; bu anlamda çok kısa bir süre sonra bu konuyla ilgili bilgilere de paylaşıyor olacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz