Ödül sistemimiz hedef odaklı

Türkiye mobilya sektöründe ilk kez bir şirket "Mükemmellikte 5 yıldız yetkinlik" belgesini aldı.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödül sistemimiz hedef odaklı


İstikbal Mobilya, mobilya sektörünün en önemli oyuncusu durumunda. Şirket, kalite, verimlilik, müşteri odaklılık, topluma ve çevreye duyarlılık ile çalışanlarının gereksinimlerini önemseme, enerji verimliliği gibi konulan ön planda tutan çalışmalarını, sistem çerçevesinde yürüterek Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi aldı. 54 yıldır kalite ve verimliliği bütün çalışmalarının odağına yerleştiren şirket, ilk kez bir ödüle kendisi başvurdu ve büyük bir başarıya imza attı. Kalite ve verimlilik konusunda sektöre örnek teşkil edecek çalışmaları art arda hayata geçiren İstikbal, bu kez mobilya sektöründe Türkiye ve Avrupa'da ilk ve tek olarak Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi'ni aldı. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen "mükemmellik modeli" değerlendirmesinin sonucunda sektöründe "Mükemmellikte 3 Yıldız Yetkinlik Belgesi'ni" daha önce almayı hak eden İstikbal, böylece yıldız sayısını 5'e çıkarmış oldu. Bu kapsamda tüm çalışmalarını EFQM Mükemmellik Modeli şemsiyesinde toplayan İstikbal, modelin 32 alt kriterini temel aldı. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından sektör, büyüklük, yapı ya da gelişmişlik düzeyinden bağımsız olarak kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğe ulaşmalarını teşvik etmek için oluşturduğu 'Mükemmellik Modeli" ile İstikbal, performansını sürekli değerlendirme ve gözden geçirme imkanını bularak bunları iyileştirme yönünde radikal adımlar attı. Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Boydak, EFQM ödülünün şirket olarak aldıkları diğer ödüllerden farklı bir yerde tuttuklarını ifade ediyor. Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Boydak sorularımızı şöyle yanıtladı:

Ödül almak bir şirkete ne kazandırıyor?
Bir defa ödül almak, çalışanlarımızı motive ediyor. Çünkü onların bireysel olarak yaptığı çalışmalar ve emekler, kuruma mal oluyor. Ancak ödüller, çalışanlara değer veriyor. Bir anlamda bir emeğin karşılığı alınmış olunuyor. Geçtiğimiz aylarda kumrumuzun aldığı bir ödüle tanıklık ettim. Oldukça hoşuma gitti. Onların gözündeki ışığı gördüm. İstikbal yatak fabrikamızın aldığı bir ödüldü. 5 yıldız mükemmellik ödülü. Bütün çalışanlar kenetlenmiş, aylarca çalışmış, bir arada olmuşlar. Emeğin ödülü bu olsa gerek. Çalışanların ne kadar mutlu olduğunu gördüm. Bu tür motivasyonlar şirketlere özel bir katkı sağlıyor. Profesyoneller, hep daha iyisini yapma gayretinde oluyor. Öyle bakınca hem şirketler hem bireyler için bir değerdir ödüller.

Boydak Holding olarak aldığınız en önemli ödül hangisi? Bize yol gösterici oldu diyebileceğiniz bir ödül var mı?
Boydak Holding olarak birçok ödülümüz var. Ayrı ayrı değerlendirmek istemiyorum. Hepsi bu şirketin nazar boncuğu. Hepsi çalışanlarımızın hak ettiği ödüller. Kurumlar Vergisi'nde defalarca ödüller almışız. TBMM'den Üstün Hizmet Ödülü almışız. Hayırseverlik adına ödüller almışız, Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen ödüller layık görülmüşüz. Anadolu'da istihdam yaratan şirketler adına ödüller almışız. En çok ihracat yapan şirketler adına Anadolu'da defalarca ödül almışız. Satış sonrası hizmetler noktasında ödüller almışız mobilya sektöründe. En beğenilen şirket ödülünü almışız. Patent ile ilgili ödüllerimiz olmuş. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan ve birçok benzeri kuruluştan da ödüller almışız. Ödüller epeyce fazla. Sanayi odalarından, bakanlıklardan birçok yerden alınmış ödül var. Bunların hepsi bizim için yol gösterici, hepsi değerli ödüller. Aralarında ayrım yapmak gerçekten imkansız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz