"Ödüle kredi olarak bakıyoruz"

Has turizm aldığı ödüllerle şirketi daha ileriye taşımayı kendine misyon ediniyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüle kredi olarak bakıyoruz


Taşımacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Has Turizm, özellikle Rusya'daki faaliyetlerinden dolayı aldığı ödüllerle son zamanlarda dikkat çekiyor. Şirket, Rusya'nın ulaştırma sektörünün oscar'ı sayılan ve en prestijli ödülü olan Altın At Arabası'na (Zolotaya Kolesnitsa) 2006, 2007 ve 2008 yıllarında üç defa sahip oldu. Aldıkları ödüllere kredi olarak baktıklarını ifade eden Has Turizm Genel Müdürü Ayhan Kara, "Neden kredi?" sorusunu ise "Kredi, çünkü iş tam ödül alındığı tarihte başlıyor. Zirveyi hak etmiş olmak işin sadece bir yönü... Orada ne kadar kalabildiğiniz önemli. İşte bunun için kredi diyorum. Kredimizi tüketmediğimiz ise aynı ödülü ikinci kez kazanmış olmamızla sabit. Açıkçası ben aynı alanda alınmış ikinci ödülleri daha çok önemsiyorum" şeklinde yanıt veriyor. Ayhan Kara ile aldıkları ödüller ve ödüllerin şirkete sağladığı katkıları konuştuk.

Has Turizm, son yıllarda aldığı ödüllerle dikkat çekiyor. Son birkaç yılda hangi ödülleri aldınız?

Rusya'nın ulaştırma sektörünün Oscar'ı sayılan ve en prestijli ödülü olan Altın At Arabası'na (Zolotaya Kolesnitsa) 2006, 2007 ve 2008 yıllarında üç defa sahip olduk. 2008 yılında aldığımız ödül ise taşımacılık sektöründeki faaliyetlerle Rusya'nın uluslararası ilişkilerine sağladıkları katkılarından dolayı verildi. Zolotaya Kolesnitsa "Altın Araba", daha doğrusu, "Altın At Arabası" olarak tercüme edilebilir. Rusya'da, Parlamento ve Ulaştırma, Komünikasyon, Enerji Konseyi, Parlamento Alt Kanadı Duma ve Moskova Valisi'nin himayesinde büyük bir organizasyon düzenleniyor. Organizasyon, havada, karada ve denizde en önemli ulaştırma şirketini seçerek ödüllendiriyor. Bugün, Rusya Federasyonu'nda ulaştırma sektörünün en büyük ödülü bu ve ayrıca her şirketin ulaşmaya çalıştığı bir ödül. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay 25.01.2008 tarihinde şirketimizi Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin güçlenmesi için yaptığı katkılardan dolayı bir plaketle onurlandırdı.

Aldığınız ödüllerin arasında gerçekten çok önemli, global düzeyde fark yaratan bir ya da birkaç ödül var mı?
Bütün ödüller tabii ki bizim için önemli. Ancak babam Mehmet Selim Kara'nın 25 Haziran 2008 tarihinde üçüncü kez Altın At Arabası ödülünü Rusya'da aldıktan hemen sonra Ankara'da Meclis Başkanı Köksal Toptan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi "Üstün Hizmet" madalyasını alması onur vericiydi. Bu ödül babama yıllar önce at arabasıyla taş taşıdığı okulu yaptırmasından, Ortadoğu, Afrika ve Rusya'da Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunmasından dolayı verildi. Şirketimiz Rusya Duma'sının Enerji, Ulaştırma ve Telekomünikasyon Komitesi ile Ulaştırma Bakanlığı'nın gözetimi ve denetimi altında gerçekleşen organizasyonda küçük ve orta ölçekli şirketler arasında Rusya Federasyonu'nda 2006 yılının "En İyi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmesi", turizm taşımacılığı alanında ise "lider şirket" olarak ilan edildi. Rusya'nın en seçkin mekanlarından Kremlin Sarayı'nda 14 Haziran 2006 tarihinde düzenlenen törene başta çeşitli ülke büyükelçileri ve temsilcileri ile önemli ulusal ve uluslararası şirket temsilcileri olmak üzere 6 bin kişi katıldı. Şirketimiz aynı ödüle 26 Ekim 2007 yılında da sahip olarak başarılarını ve yüksek standartlarını sürdürdüğünü gösterdi. Ayrıca 2008 yılında aldığımız ödül, taşımacılık sektöründeki faaliyetlerle Rusya'nın uluslararası ilişkilerine sağladıkları katkılarından dolayı verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz