Sıkışıklık sinyalleri

Sektörlerden gelen sinyaller ...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıkışıklık sinyalleri

İkinci yarıda, özellikle iç piyasa olmak üzere daralmalar ve geri gitmeler bekleyen Vedat Aydın, "Hükümetin uygulamaya çalıştığı yumuşak iniş başarılı olursa fazla zarar almadan bu yılı bitiririz diye düşünüyoruz. Yumuşak inişi yönetmek tabii ki zor. Yani sarsıntılar olabilir ve de genel görünüm olarak 2011'e göre daha kötü bir yıl geçebilir" diye tahminlerini aktarıyor.

HIZ KESENLER
Bazı sektörlerde ise yavaşlamalar izleniyor. Ambalaj sektöründe işlerin geçen yılın aynı dönemiyle benzerlik gösterdiğini söyleyen Sarten Ambalaj CEO'su Zeki Sarıbekir, "Geçmiş yıllara göre daha az bir büyüme var. Yaz aylarında sezonsal hareketlilik bekliyoruz. Ancak yılın ikinci yarısında yaz ayları dışında büyük bir değişiklik beklemiyoruz" diye konuşuyor. Büyümede yavaşlamanın olduğu bir başka önemli sektör de hazır giyim perakendeciliği... Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Yılmaz Yılmaz, "İşler geriye gidiyor ya da sıkışıklık var diyemeyiz. Sadece önceki döneme kıyasla büyümede yavaşlama görüyoruz" diye konuşuyor. Tüm dünyayı etkileyen durgunluğun Türkiye üzerinde etkisinin olmasının da doğal olduğuna dikkat çekiyor. Hazır giyim perakendeciliğinde yılın ikinci yarısında performansın her zaman arttığını söyleyen Yılmaz, ikinci yarı yıl için şu değerlendirmeyi yapıyor: "Büyümede yavaşlama yaşansa dahi daralma veya küçülme beklemiyorum. 2012 tüm dünyada bir durgunluk beklentisiyle başladı. Dünyadaki genel ekonomik durgunluktan en az şekilde etkilenmek üzere önlemlerimizi alarak 2012'ye hazırlandık. Böyle bir ortamda bile perakende sektöründe, 2012'de en azından yüzde 15-20'ler düzeyinde bir büyüme beklentimiz mevcut. Burada tahminimiz, güçlü olan ve risk alabilen markaların bu yıl büyüyecek olmaları yönünde." Otelcilikte de benzer bir tablo var. Sektör, yılın ilk yarısına yavaş başladı. Divan Grubu CEO'su Marcos Bekhit, önümüzdeki ayları şöyle değerlendiriyor: "Fakat nisan, mayıs ve haziran aylarında ciddi şekilde hız kazandı. Oruçların sezonun en yoğun dönemine denk gelmesine bağlı olarak temmuz ve ağustosun nasıl geçeceği henüz belli değil. Yılın geri kalanı da Avrupa'daki ekonomik krizin ve Ortadoğu'daki belirsizliklerin nasıl gelişeceğine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir."

HER SEYE RAĞMEN  BÜYÜYECEKLER
BÜYÜME SÜRECEK

Diğer sektörlerdeki olumsuz tabloya rağmen yıla iyi başlayıp 2012’yi büyümeyle kapatacak alanlar da var. Genelde sigorta sektöründe büyümenin devam ettiğini anlatan Axa Sigorta Genel Müdürü Cemal Ererdi, “Mart rakamları sektörün yüzde 17,5 büyüdüğünü gösteriyor. Oto satışlarında yüzde 21 düşüş olmasına rağmen sigortalanma oranındaki artış ve bu yıl bir ölçüde fiyat artışları, sektörün reel artış elde etmesine yol açtı. İkinci yarıda da aynı trendin devamını bekliyorum” diye konuşuyor. Darty CEO’su Nedim Esgin de teknoloji perakendeciliğinin büyümeye devam ettiğini söylüyor. Esgin, “Eylülden itibaren büyümenin hızlanacağını tahmin ediyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz