Sürdürülebilirlik şirket kültürümüzün parçası haline geldi

Bilim ilaç ,sürdürülebilirlik konusunda öncülük ederek diğer kurum ve kuruluşlara örnek olabilecek yenilikçi uygulamalar geliştiryor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik şirket kültürümüzün parçası haline geldi

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK konusunda öncülük ederek diğer kurum ve kuruluşlara örnek olabilecek yenilikçi uygulamalar geliştiren Bilim ilaç, EFQM Mükemmellik Modeli'ni uyguluyor. Bu modelle şirkette 4 yıllık dönemler için stratejik plan hazırladıklarını ifade eden Bilim ilaç Genel Müdürü Erhan Baş, "Her yıl planlarımızı gözden geçiriyor ve güncelliyoruz. Bu kapsamda 2011-2014 stratejik planımızda yer alan sürdürülebilirlik stratejimizin ana başlıkları; sürdürülebilirlik bilincini şirket kültürüne yerleştirmek, paydaş diyaloğunu artırarak sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmak, sürdürülebilirlik göstergeleri nezdinde iyileştirme planları yapmak ve izleme-değerlendirme ile sürekli gelişim içinde olmak" diyor. Erhan Baş, sürdürülebilirlik stratejileriyle ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

Bilim İlaç'm sürdürülebilirlik stratejisi ne zaman başlatıldı? Stratejinizin temelinde neler var?
- Bilim ilaç olarak, sorumluluğumuzun bilinciyle, sürdürülebilirlik çalışmalarımızın temelini 1998 yılında attık. Bu tarihten itibaren EFQM (European Foundation for Quality Management-Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) Mükemmellik Modeli'ni uyguluyoruz. Söz konusu çalışmalar ışığında uzun yıllardır ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerimizi ölçüyor ve daha da mükemmeline erişmek üzere iyileştirme planları hazırlıyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarını şirketimizin sürekli gelişimi ve kapasitesini güçlendirmesi bağlamında fırsat olarak görüyoruz.

Bu strateji çerçevesinde öncelikli konularınız neler?

- Sürdürülebilirlikte öncelikli konularımız; insan mutluluğu, toplumsal kalkınma ve çevre korumadır. Bu konularda, sürdürülebilirlik göstergelerini baz alarak iyileştirme planları yapıyor, kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımını şirket kültürümüzün bir parçası haline getirmek için kapsamlı bir stratejimiz var, bu stratejiyi sürdürülebilirlik kurulumuz öncülüğünde uygulamaya koyuyoruz.
Öncü ve diğer kurum ve kuruluşlara örnek olabilecek yenilikçi uygulamalar geliştiriyoruz.

Bugüne kadar neler yapıldı, ne sonuçlar alındı?

- 2006 yılı sonundan itibaren Bilim Ilaç'ta itibar yönetimi modelini uygulamaya başladık. itibar yönetim modelimizin üç ana başlığından biri sürdürülebilirlik olarak belirlendi ve böylece kurumumuzun stratejileri içine "sürdürülebilirlik" girdi. EFQM Mükemmellik Modeli'ni uygulayan şirketimizde dört yıllık dönemler için stratejik plan hazırlıyoruz. Her yıl da planlarımızı gözden geçiriyor ve güncelliyoruz. Bu kapsamda 2011-2014 stratejik planımızda yer alan sürdürülebilirlik stratejimizin ana başlıkları ise sürdürülebilirlik bilincini şirket kültürüne yerleştirmek, paydaş diyaloğunu artırarak sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmak, sürdürülebilirlik göstergeleri nezdinde iyileştirme planları yapmak ve izleme-değerlendirme ile sürekli gelişim içinde olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz