"Tekstilde büyüme olacak"

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Muharrem Kayhan, tekstil ve hazır giyimin yeni dönemini anlattı.

1 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tekstilde büyüme olacak
Geçtiğimiz yıl Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı olan Muharrem Kayhan, sektördeki yeni tablonun kamuoyundaki algıdan çok daha iyi olduğunu söylüyor. Dünya tekstil ve giyim ticaretinde taşların yerine oturduğunu, Türkiye’nin 4’üncü büyük oyuncu olarak yerini sağlamlaştırdığını düşünüyor.

Bu performansta 2011 ’de alınan önlemlerin etkili olduğuna dikkat çekiyor. “Son 3 yılda 16 milyar TL teşvik alındı” diye konuşan Kayhan, şöyle devam ediyor: “1980’lerin başından beri iş hayatının içindeyim. Beni son yıllardaki kadar heyecanlandıran bir periyod olmamıştı. Dünyadaki büyüme senaryosu Türkiye’deki büyümeye fırsat veriyor.”

Son 10 yıldır süregelen "Türkiye'de tekstil sektörü battı, batıyor” gibi tüm olumsuz söylemlere rağmen sektör yoluna devam ediyor. 2013 sonu itibariyla 27 milyar doları aşan ihracata sahip olan tekstil ve hazır giyimin bugünlere ulaşmasında son yıllardaki dönüşümle alınan önlemlerin payı büyük...

Uzun yıllar Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın başkanlığını yapan Halit Narin’den görevini geçen yıl devralan Muharrem Kayhan, tekstilin hala ülkenin 1 numaralı ihracatçısı olduğunu, üstelik tek “dış fazla” veren sektör unvanını elinde tuttuğunu söylüyor.

Sektörde son yıllarda yaşanan gelişmeleri ve geleceğe yönelik beklentileri konuşmak için bir araya geldiğimiz Kayhan, Temmuz 2011’de yürürlüğe giren “ek vergi kararları” sayesinde tekstil ithalatında yüzde 15, konfeksiyon ithalatında ise yüzde 25 düzeyinde yaşanan azalmanın yatırımları canlandırdığına şu sözleriyle dikkat çekiyor:

“Uzakdoğu kökenli ithalattan kaynaklanan haksız rekabetin önlenmesiyle tekstil ve konfeksiyon sektöründeki yatırımlar önemli oranda arttı. 2011, 2012 ve 2013’te 16 milyar TL’yi aşan yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Yatırımlar 4 kattan fazla arttı. Sektördeki kayıtlı istihdam artışı ise 140 bin kişi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz