Yeni sistem ne getirecek?

Enver Yücel ile yeni sistemin neler getireceğini konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni sistem ne getirecek?
Son günlerde gündemi en fazla meşgul eden konulardan biri, Türkiye'deki zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasal düzenleme oldu. Kamuoyunda "4+4+4 "sistemi" olarak bilinen yeni yasa, eğitim süresini 12 yıla çıkarmakla kalmıyor, uzun süredir kesintisiz olan ilköğretimi de kademeli hale getiriyor. Liseye geçiş sınavlarının kaldırılması ve ilköğretimin 1 yıl erkene alınması ise yeni sistemin en çok tartışılan noktaları. Bu ayki 10 Soru bölümümüzde, bu sıcak gündemi masaya yatırdık. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ENVER YÜCEL ile yeni sistemin neler getireceğini, ortaya çıkabilecek sorunları ve yapılan değişikliklerin özel eğitim sektörüne etkilerini konuştuk. Yücel, merak edilenleri yanıtladı.

1- 4+4+4 sistemi eğitim hayatına nasıl değişiklikler getiriyor?
4+4+4 formülüyle eğitim sistemimizde önemli değişikliklere gidildi. Birincisi bu yasayla Türkiye'de zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmış oldu. Sadece son 4 yılda bazı nedenlerle okula gidemeyenler olursa, açık lise ile eğitimlerini tamamlayacaklar. İkincisi; sistem 4 yıllık aralıklarla kademeli hale getirildi ve böylece sisteme elastikiyet kazandırıldı. Diğer önemli değişiklik ise eğitimin 1 yıl erken başlaması oldu. Ben sistemin iskeletini çok mantıklı ve gerekli buluyorum. Ama içeriği, müfredatı ve eğitimin nasıl verileceği çok önemli.

2- Eğitimin 5 yaşında başlaması çok tartışılıyor. Bir sıkıntı yaratır mı?
Bu konu bence bilimsellikten uzak tartışılıyor. Burada önemli olan hangi yaş aralığına nasıl bir yöntemle, nasıl bir içerikle eğitim vereceğinizi bilmenizdir. Yani "5 yaşında çocuk eğitilmez" diye bir anlayış kesinlikle doğru değil. Ama mutlaka eğitimin içeriğini 5 yaşa göre değiştirmek veya 5 yaşa uygun yeni bir müfredat geliştirmek şart. Çünkü beynin asıl gelişimi 3-6 yaş arasıdır. 3-6 yaş arası üniversiteden de liseden de önemlidir. Orada bir hata yaparsak o bireyi kaybederiz. Doğru bir içerikle, doğru bir eğitim verilmesi lazım.

3- Peki 1. sınıfların müfredatı 5 yaşa göre tekrar düzenlenecek mi? Nasıl olacak?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın şu anda bir 1. sınıf müfredatı var. O müfredatta bir değişiklik olmayacak. Ben gerekli değişiklerin yapılması gerektiğini söylüyorum. Ama MEB neyi, nasıl yapacak bilmiyorum.

4- Gelecek yıl 1. sınıf derslerine kim girecek? Anasınıfı öğretmenleri mi ilkokul 1. sınıf öğretmenleri mi?
- Bu konu da net değil. Bunların kesiştiği bir ortak nokta bulmak lazım. Ben kendi okullarımda uygulamak üzere, New York Üniversitesi'nden bilim insanlarını buraya getireceğim. 5 yaş grubu eğitiminin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir çalıştay düzenleyeceğim. Ama devlet de çalışmalara bir an önce başlamalı. 5 yaş grubunu eğitecek öğretmenlerin hizmet içi eğitimine hemen başlanmalı. Bu öğretmenler 3 aylık oryantasyondan geçirilmeli. Müfredatlar değiştirilmeli. Gerekirse yeni müfredat hazırlanmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz