Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet


YEŞİL LOJİSTİK BİR BÜTÜN
CİHAN ERBİRLİK / İNCİ LOJİSTİK İCRA KURULU BAŞKANI
KOMBİNE ÇÖZÜMLER

İnci Lojistik olarak deniz, demiryolu ve karayolunu kombine ederek hem toplam lojistik süreçlerinde karbon salimini azaltan hem müşteri beklentilerini karşılayan projelerin gelişimi üzerine yoğunlaşıyoruz. Bu konuda geçtiğimiz yıllarda önce insan kaynaklarımızdan başlayan ve BT altyapisiyla desteklenen bir gelişim sürecine girdik. Yeşil lojistiği sadece deniz ve demir yolu olarak görmenin yetersiz olduğunu düşünüyoruz, Sonuçta malın hareket gördüğü tüm süreçlerde verimsizliklerin ayıklandığı tüm çalışmalar yeşil lojistiğe katkıda bulunuyor.
YÜZDE 14 TASARRUF
Şirketimizde bu kültürü hakim kılmak ve beraber çalıştığımız müşterilerimize hem daha çevreci çözümler hem daha düşük maliyetli servisler sunma imkanı yakalıyoruz. Bu yaklaşımdaki bir projemizde, maliyetlerde yüzde 14'lük bir iyileştirme yakalarken, sürecin karbon salımındaki tasarrufun ise yüzde 10'un üzerine çıktığını büyük memnuniyetle gördük. Diğer yandan bazı müşterilerimizle de yurtdışı karayolu nakliyelerini özel konteynırlar aracılığıyla uzun mesafelerini demiryoluyla aşıp, aynı konteynırda en son kısa mesafe için karayoluna aktararak verimli projeleri hayata geçirdik. Bu yöndeki yatırımlarımıza devam edeceğiz.


ARKAS'TAN YEŞİL ÇÖZÜMLER
Sürdürülebilirlik ve çevre, Arkas Lojstik'in ajandasında da çok önemli bir yer tutuyor. "Sürdürülebilirlik artık bütün global şirketlerin iş hedefleri arasında yer alıyor. Yaşadığımız dünyayı bir sonraki nesillere daha yaşanır bırakmak, koruyucu önlemler almak hepimizin sorumluluğu" diyen Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Diane Arcas Aktaş, şirket olarak bu bilinçle hareket ettiklerini dile getiriyor ve ekliyor: "Arkas Holding bünyesinde lojistik ve liman işletmeciliği konularında faaliyet gösteren şirketlerimiz 'yeşil lojistik' konusunda uzun vadeli hedefler doğrultusunda projeler hayata geçiriyor ve gerekli noktalarda iş yapış tarzını düzenliyor. Yaptığımız çalışmaları birkaç grupta anlatabiliriz. Bunlar limanlarımız, filolarımız ve lojistik faaliyetlerimiz... Limanlarımızda bir sağlık-emniyet-çevre (SEÇ) departmanı kurarak, birim bünyesinde çevre mühendisi görevlendirdik. Kurulan atık su arıtma tesisi ile evrensel veya endüstriyel her tür atık suyun, yönetmeliklerde istenen standartlarda arıtılarak alıcı ortama verilebilmesi sağlandı. Atık yönetim sistemi sayesinde atıklar türlerine göre kaynağında ayrıştırılıp geri kazanım veya bertaraf yöntemleriyle çevreye zararsız hale getiriliyor. Tehlikeli atıklar ise devlet tarafından lisanslandırılmış firmalara verilip, bu tip atıkların kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde geri kazanım ve bertarafı sağlanıyor. Doğal kaynak tüketim değerleri düzenli olarak ölçülüyor ve azaltılması için çalışmalar yapılıyor. Enerjiyi daha verimli kullanabilmek adına Marport Batı Terminali'nde elektrikli RTG (vinç) kullanımı projesini hayata geçirdik. Bu projeyle enerji maliyetinin yaklaşık dörtte bir oranında düşürülmesi planlanıyor. Ayrıca alternatif aydınlatma sistemleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Lojistik faaliyetlerimizde farklı taşıma modlannı birbirine entegre etmek, navlun fiyatlarını ekonomik hale getirmenin yanında çevre kirliliğiyle mücadele açısından da önemli kazanımlar. Ayrıca 2009'dan bu yana gemilerimizi 'economic speed' dediğimiz hızla çalıştırıyoruz. Böylece gemi başına günlük 20 ton yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Gelecekte ise küresel ısınmayla mücadele için yeni projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz