Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet
Son yılların en önemli gündem maddesi olan sürdürülebilirlik ve çevre, onların da ajandasında ilk sıralarda yer alıyor. Çevre duyarlılığı konusunda birbirleriyle yarışan sektör oyuncuları, yeşil rekabette geri kalmamak için önemli projelere de imza atıyor. En önemlisi,bu sayede verimlilik artışı elde edip rekabet avantajı elde ediyorlar.Yapılan farklı araştırmalara göre ulaşım sektörünün küresel sera gazı salımındaki payı yüzde 15-25 arasında değişiyor. Dolayısıyla daha iyi yaşanabilir bir çevre için lojistik şirketlerine çok önemli görevler düşüyor. Zaten onlar da bu sorumluluğun farkında... Sektörün gündemine yaklaşık 10 yıl önce giren "yeşil lojistik" kavramı, şirketlerin ajandalarında her geçen gün daha üst sıralara çıkıyor. Filolar çevreci araçlarla yenileniyor, karbon ayak izleri ölçülüyor, karbon salımları kontrol altına alınıyor, tasarrufa dönük projeler öne çıkıyor. Dünyanın en çevreci araçlarını filolarına katan, yeşil binalarda hizmet veren, uluslararası standartlarda belgeler alan ve tüm süreçlerde çevreci çözümlere odaklanan lojistik şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Özetle yeşil lojistik sadece dünyanın değil, Türkiye'deki lojistik şirketlerinin de öncelikleri arasında. Tüm bu uygulamalarla çevreye ne kadar duyarlı olduklarını ispatlayan sektör devlerine, "yeşil lojistik" stratejilerini sorduk.

TURGUT YILDIZ / TNT EXPRESS GENEL MÜDÜRÜ
"TNT, GEZEGEN BENİM DİYOR"
ÇEVRECİ PROJELERİMİZ

Küresel sera gazı salımındaki paylara baktığınız zaman ulaşımın yüzde 14'lük pay aldığı görülüyor. Bu nedenle ulaşım sektöründe hizmet veren global bir şirket olarak küresel ısınmayla savaşta TNT olarak yer almalıyız. "Planet Me- Gezegen Benim", karbondioksit salımımızı azaltmak adına başlattığımız global bir programdır. ilk hedefimiz 2020 yılına kadar karbondioksit salımlarını yüzde 45 azaltmak, uzun vadedeki hedefimiz ise sıfır karbon salan ilk taşımacılık şirketi olmaktır.
NELER YAPIYORUZ?
TNT olarak, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde her yıl lider oluyor ve bu liderliği sürdürüyoruz. 2007'de başlayan "Planet Me-Gezegen Benim" projesi ise tedarikçiler ve müşteriler bazında çeşitli çalışmaları içeriyor. Bu program globalde üç bacaktan oluşuyor. ilk bacak olan karbon ölçümünde, karbon ayak izimizi raporluyoruz ve bu konuda şeffafız. ikinci adım olan "Kod Turuncu"da günlük operasyon süreçlerimizde karbondioksit salımını azaltıyoruz. Üçüncü adım olan "Turuncu Seçim"de ise çalışanlarımızı dünyayı kurtarmak adına atacakları her adım için cesaretlendiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz