Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet


"YEŞİL LOJİSTİK ARTIK ZORUNLU"
"Çevresel duyarlılığın zorunluluk olduğu bir döneme girdik. Attığımız her adımdan sonra bıraktığımız izler, ileride ya bizim ya da bizden sonraki nesillerin karşısına çıkacak" diyen Mars Logistics Genel Müdür Yardımcısı Ali Tulgar, şirket olarak tüm süreçlerini çevreye duyarlı biçimde yürütmeye çalıştıklarını dile getiriyor. Bu duyarlılığın kendileri için bir çalışma kültürüne dönüştüğünü söyleyen Tulgar, Mars Logistics'in yeşil lojistik stratejisi hakkında şunları söylüyor: "Yeşil lojistik kavramı dünyada 2000'li yılların başında son kullanıcıdan gelen baskılar sonucu ortaya çıktı. Ülkemizde ne yazık ki bu kavramın önemi daha tam olarak anlaşılamadı. Lojistik hizmeti veren firmaların çevreye daha az zarar vermek için ellerinde çok fazla alternatif bulunmuyor. Ama kullanılan araçların çevreci olması, karbon salımını azaltmanın en önemli yolu. Bu noktada Mars Logistics olarak gerek bundan önce yaptığımız yatırımlarda gerekse en son yaptığımız yatırım olan 200 adetlik Euro 5 motorlu otomatik şanzımanlı araçlarla çevreye daha az zarar verecek 500 adetlik bir filoya sahibiz. Türkiye'de ilk Euro 5 araç yatırımı yaparak çevreyi gösterdiği duyarlılığı ortaya koyan Mars Logistics, lastik filo yönetimi sistemiyle lastik yönetimini profesyonel olarak gerçekleştiriyor. Bu sayede, daha uzun ömürlü lastikler kullanılıyor, lastiklerin sürekli takip edilmesiyle akaryakıt tüketimi de düşüyor. Böylece hem daha az atık lastik çıkıyor hem de karbondioksit salımı azaltılıyor. Diğer yandan hedefimiz mümkün olduğunca çevreye zararsız bir hizmet sunmak. Bunun için çıkan tüm atıklarımız ve atıllarımızı ilgili yasal yükümlülüklerin öngördüğü şekilde bertaraf ediyoruz. Ambalaj atıklarımız geri dönüşüme veriliyor. Kullandığımız atık sularımız arıtma sistemimizden geçtikten sonra deşarj kriterlerine uygun hale getirilip şehir kanalizasyon şebekesine bırakılıyor. İlerleyen yıllarla birlikte Mars Logistics olarak çevre hedeflerimiz, minimal karbon salımı, tüm lokasyonlarında sıfır atık ve minimal doğal enerji kullanımıdır. Yeni hedeflerimiz arasında rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinden kendi ihtiyaçlarımızı gidermek de bulunuyor."

MICHEL EKAVI / DHL EXPRESS TÜRKİYE BÖLGE DİREKTÖRÜ
"KARBONDİOKSİT SALIMINI YÜZDE 30 AZALTACAĞIZ"
YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Deutsche Post DHL olarak çevreye etkimizi azaltmak amacıyla hayata geçirdiğimiz "Go Green" inisiyatifi kapsamında yürüttüğümüz çalışmalara 2008'de başladık, işimizin yapısı gereği hava ve karayolu taşıtlarını kullanan bir şirket olduğumuz için karbondioksit salım oranına büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda 2020'ye kadar karbondioksit salım oranımızda yüzde 30 iyileştirme amaçlıyoruz, Hedefimize ulaşabilmek için de başta kullandığımız ulaşım araçları olmak üzere binalarımıza ve diğer malzemelere çeşitli yatırımlar yapıyoruz.
HEDEFTE NELER VAR?
Havalimanı ana hizmet binamız, sektörümüzdeki öncü çevreci binalardan biri. Bütün operasyon sarf malzemelerimizi (zarflar, kutular) yeniden dönüştürülebilir malzemelerden imal edilmiş şekilde alıyoruz. Elektriğimizi azami düzeyde çevre dostu kaynaklar kullanan üreticilerden temin ediyoruz. Türkiye'de ilk segway ve elektrikli kurye aracı kullanan şirket DHL'dir, 2011 'den beri binalarımızda bulunan tüm elektrikli ve elektronik cihaz atıklarını yeniden çevrime tabi tutmaya başladık ve oluşan fonla Türkiye Omurilik Feçliler Derneği'ne elektrikli akülü tekerlekli sandalye bağışlıyoruz. Uçak filomuzu 2015'e kadar kademeli olarak yüzde 15 daha az yakıt tüketen uçaklarla değiştireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz