Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet


1 AYLIK ATIKTAN OKUL YAPTI
MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut, kargo sektörünün aylık 20 milyon plastik kargo poşeti kullandığını ve bu atıkların çevreye ciddi bir zarar verdiğini vurguluyor. MNG Kargo'nun "Poşetler Kutuya, Çocuklar Okula" projesi ise tam da bu konuya bir çözüm üretiyor. Çevreye duyarlı bir şirket olarak üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını söyleyen Kut, şöyle konuşuyor: "Türkiye'de kargo sektörü takribi olarak ayda 20 milyon plastik kargo poşeti kullanıyor. Bu poşetlerin bilinçsizce kullanılıp atılmaları sonucunda ciddi bir çevre kirliliği ve milyonlarca dolarlık ekonomik kayıp yaşanıyor. Doğal kaynakların, verimli ve etkili bir biçimde kullanılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda her sektör üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Biz bu anlayışla yola çıktık ve plastik kargo poşetlerinin toplanarak geri dönüşümünün sağlanması amacıyla 'Poşetler Kutuya, Çocuklar Okula' projesini başlattık. 700'ü aşkın şubemiz ve 6 bin 500'ü aşkın personelimizin aktif olarak çalıştığı proje kapsamında, 36 bin noktaya bırakılan geri dönüşüm kutularımızla 25 milyon adet atık poşet toplandı. Toplam 900 ton etti. Bu plastik poşetler açıldığında 1.600 adet futbol sahasını kaplıyor. İSTAÇ (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme AŞ) verilerine göre sadece İstanbul'da günde 10 bin ton çöp üretiliyor. Bu çöpün yaklaşık yüzde 10'unu ise naylon torbalar, plastikler oluşturuyor. Doğada bir poşetin takribi 500 yıl gibi bir sürede yok olduğunu düşünürsek 1.600 adet futbol sahasını dolduran plastik poşetlerin geri dönüştürülmesinden sağlanan faydanın boyutu daha iyi anlaşılabilir. Toplanan plastik poşetlerin geri dönüşümünden elde edilen gelirin ilk meyvesi ise 'Bitlis-Merkez MNG Kargo İlköğretim Okulu' oldu. Okulumuz, 2010-2011 eğitim döneminde kapılarını çocuklarımıza açtı. MNG Kargo'nun Bitlis Afet Evleri bölgesinde inşa ettiği ilköğretim okulu, 250 öğrenci kapasiteli ve 169 öğrencisiyle halen eğitim veriyor. Bir okula dönüşen bu atık kargo poşeti miktarı, maalesef kargo sektörünün sadece bir aylık kullanımı... Bu çevre dayanışmasının dalga dalga yayılması halinde, yılda birkaç okul yaptırma potansiyeli var. Çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakabiliriz."

TOM GRONNEGAARD KNUDSEN / MAERSK LINE KARADENİZ ÜLKE GRUBU MÜDÜRÜ
MAERSK LINE'NIN GELECEK HEDEFLERİ BUYUK"
TÜM SÜREÇLER ÖLÇÜLÜYOR

Maersk Line, konteynır deniz taşımacılığında dünyanın en büyük hattı. Sorumluluğumuzun bilinciyle çevreye karşı stratejilerimizi oluşturuyoruz. Yeşil stratejimizi oluşturmak için ilk önce tüm süreçlerimizi ölçülebilir hale getirdik. Mesela artık tüm gemilerimizin karbondioksit salimini rahatlıkla gözlemliyoruz. 2010'da gemilerimiz 31,6 milyon ton karbondioksit salımı gerçekleştirmiş. Stratejimizin temelini gemilerimizden salınan sülfür, karbondioksit ve diğer zehirli gazların azaltılması oluşturuyor.
ÇEVRECİ HEDEFLER
Başta gemi dizaynları ve teknolojileri olmak üzere birçok konuda araştırma yaptık. Ortaya çıkan sonuçları tek tek gemilerimizde uygulamaya başladık. 20022007 yılları arasında karbondioksit salım oranımızı yüzde 8 düşürdük. 2007-2012 yılları arasında ise hedefimiz yüzde 10 daha azaltmak, Uzun vadeli hedefimizi, 2007-2020 yılları arasında karbondioksit salimimizi yüzde 25 azaltmak olarak belirledik, Konteynır gemilerimizin hızını azaltarak 24 knot'tan 18 knot'a indirerek yakıt ve karbondioksit salımında gemi başına yüzde 14'lük düşüş sağladık. Gemilerimizden salınan Sülfür SOX gazını 2015'te sıfır seviyesine çekmeyi planlıyoruz. Ayrıca "Triple-E" adı verilen ve dünyanın karbon salımı en düşük gemilerinden 20 tane sipariş verdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz