Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet


OMSAN, CO2 SALIMINI DÜŞÜRÜYOR

Omsan Lojistik de yeşil lojistik stratejileriyle öne çıkan şirketlerden. Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, "Amacımız sektördeki çevre duyarlılığını artırmak ve bu konuda öncülük etmek" diyor ve ekliyor: "Küresel kaynaklarımızı korumayı ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmayı istiyoruz. Bu nedenle tüm faaliyetlerimizde çevre dostu malzemeler kullanıyoruz. Çalışanlarımızı 'yeşil tüketici'ler haline getirmek için özendirici politikalar izliyoruz. Geri dönüşüm ve yeniden kullanımı destekliyor ve atıklarımızdan kaynaklanan kirliliği minimum seviyede tutuyoruz. Şimdiye kadar bu amaçlar doğrultusunda çok önemli işlere imzaattık. Yeşil araç teknolojilerinin kullanılması, çevreye daha az zarar veren ulaşım yollarının tercih edilmesi, sürücülere yönelik ekosürüş eğitimleri verilmesi, çalışanları bilinçlendirme eğitimleri, yeşil bina uygulamaları bunlardan birkaçı... Son 2 yılda 51 adet çekici ve 50 adet yarı römork yatırımı yaptık. Ayrıca 2009 ve 2011 yıllarında toplam 150 oto taşıma aracı yatırımımız oldu. Bunların tümü Euro 5 normunda. Öte yandan, intermodal taşımaları kapsamında, karayoluyla taşınacak yükleri demiryoluna kaydırdık. 2004 yılından beri gerçekleştirilen 2 bin 324 blok tren taşıması sayesinde çevreye verilebilecek olası zararları azalttık. Karayolunda tüketilen enerjinin yüzde 33'ü düzeyinde enerji tüketimi gerçekleşti. Karayoluna göre yüzde 75 daha az karbon salımı oldu. Omsan'ın, 21 Eylül 2011'de İstanbul Kalkınma Ajansı'na yapmış olduğu proje başvurusu en başarılı 15 projeden biri oldu. "Ekoyenilikçi Bir Simülasyona Dayalı Optimal Çevre ve Enerji Dostu Sürüş Teknikleri Eğitim Uygulamaları ve Modelin Geliştirmesi" adı altında sunulan ve 2012 yılı sonu itibarıyla tamamlanacak projede, bir ağır ticari araç simülatörü ile şoförlere eğitimler verilecek. Sürücülerin yetkinliği artırılarak yakıt sarfiyatının azaltılması, sürüş hatalarından kaynaklı araç ve ekipmanlarda meydana gelen aşınma ve yıpranmaların minimal ölçeğe indirilmesi ve karbon salımının azaltılması hedefleniyor. Yeşil lojistik kapsamında başlattığımız bu uygulamaları geliştirerek devam ettirmeyi amaçlıyoruz."

MIKE HARRELL / UPS TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ
"DÜNYA CARINDA PROJELERİMİZ VAR"
DAHA AZ KAYNAK

UPS olarak çevreye olan etkimizi en aza indirmek için birçok proje geliştirip bunları dünya çapında uyguluyoruz. Kurguladığımız projelerde de çoğunlukla daha az kaynak kullanımına odaklanıyoruz. Bu noktada öncelikli hedeflerimiz arasında yakıt kullanımını azaltmak, alternatif araçlar kullanmak ve paketleme malzemelerinde geri dönüşüme yönelmek gibi uygulamalar yer alıyor. Şimdiye kadar küresel araç filomuzu alternatif yakıtlı araçlarla yenileyip çevreci paketleme uygulamaları geliştirdik.
ÇEVRECİ ARAÇLAR
Küresel araç filomuz arasında hibrid elektrikli, elektrikli, sıkıştırılmış doğalgazlı, sıvılaştırılmış doğalgazlı, propan gazlı ve hidrolik hibrit araçlarından oluşan 2 bin 500 alternatif yakıtlı araç bulunuyor. Alternatif yakıtlı araç filomuz 2000 yılından bu yana 200 milyondan fazla kilometre yol kat etti. UPS Türkiye olarak 2004 yılından bu yana Türkiye'deki teslimat araçlarında Black Box adı verdiğimiz cihazı kullanıyoruz. Black Box ile teslimat araçlarımızda yüzde 15 yakıt tasarrufu ve yüzde 10 km tasarrufu sağlıyoruz, Yeniden kullanılabilir ekspres zarflar ise paketleme alanında etkin ve dönüştürülebilir kaynak kullanımı sağladığımız başka bir alan.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz