Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet


ALIŞAN, YEŞİL LOJİSTİKTE DE İDDİALI
Alışan Lojistik, özellikle kimyasal madde taşımacılığında öne çıkan, Türkiye'nin önemli lojstik şirketlerinden biri. Çevreye duyarlı politikalarıyla dikkat çekiyor. İmza attığı birçok projede sektörün ilklerine öncülük ediyor. Tanker yıkama tesisi bunlardan biri. Alışan Group Operasyonlar Koordinatörü Jan Devrim, bu alandaki çalışmalarını şöyle anlatıyor: "Yeşil lojistik faaliyetleri kapsamında değerlendirilen her konu, daha iyi planlama, daha iyi yönetme ve daha etkin denetime dayanıyor. Bu açıdan yeşil lojistik, sadece çevre için değil, kurumların başarısı için de önemli bir etken. Bizim çevreci stratejimizin temellerini de bu değerler oluşturuyor. Müşterilerimize hizmet verirken çevresel koşullara en uygun lojistik uygulamalarını hem kendi bünyemizde hem tedarik zinciri partnerlerimizde hayata geçiriyoruz. Çok uzun zamandır faaliyet atıklarımızın azaltılması, atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz ve lider bir rol oynuyoruz. Kimyasal madde taşıyan tankerlerin çevreye zarar vermeden yıkanmasını sağlayan ilk tank temizleme tesisini 2006'da AB standartlarında hizmete açtık. Eş zamanlı olarak da ülkemiz lojistik ve kimya firmalarının kullanımına sunduk. Takip ettiğimiz kimyasal madde lojistiğine ilişkin standart ve uygulamalar da bu konuda önemli unsurlar içeriyor ve uzun zamandır Alışan Lojistik bu konudaki değerlendirme ve denetimlerden çok başarılı sonuçlarla çıkıyor. 2006'da hizmete açtığımız tanker yıkama tesisimiz bu konuda en önemli örnektir. Bunun dışında da faaliyet atıklarımızın doğru değerlendirilmesi ile ilgili birçok proje uygulamaya aldık. Depolama faaliyetlerimizde hasarın azaltılması, ambalaj atıklarının geri kazanımı, yağmur sularının tekrar kullanımı gibi konularda birçok başarılı proje uyguladık. 2010 yılından günümüze kadar olan süreçte 70'e yakın yeni nesil çekici alımı yaparak, mevcut ekipman filomuzun karbon emisyonunu azaltmak yönünde önemli adımlar attık."

CEVA'NIN TÜM ARAÇLARI ÇEVRECİ

Dünya devi lojistik şirketlerinden Ceva da çevreci uygulamalarıyla adından söz ettiriyor. Şirketin bu alandaki faaliyetlerini, Ceva Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Aslan Uzun anlatıyor: "Küresel ısınma ile birlikte bireylerin ve kurumların çevreye daha duyarlı olduğu bu dönemde, ürün içeriklerinin ve üretim teknolojilerinin yanı sıra ürünlerin transferinde de çevreci bir yaklaşım sergilenmesi yeşil lojistiğin önemini artıyor. Bu prensiple çalışan firmalar, aynı değerleri taşıyan iş ortaklarını tercih ediyor. Ceva olarak çalışma stratejilerimizin temelinde de karbon emisyonunu minimuma düşürmek ve çevreye verdiğimiz zararı bertaraf etmek yer alıyor. Tüm dünyadaki operasyonlarımızda karbon emisyon salımını azaltmak için aldığımız önlemleri sürekli olarak geliştiriyoruz. Özellikle araçların çevreci özelliklerinin olması lojistik için çok önemli. Tüm araçlarımızda Euro emisyon standartlarına uygun motor, egzoz sistemleri kullanıyoruz. Bütün araçlar Euro 4 ve Euro 5 uyumlu. Bu araçlar, normal motorlu araçlara oranla yüzde 2 daha az yakıt tüketiyor. Böylece aylık 20 bin 812 litre, yıllık 249 bin 744 litre daha az akaryakıt tüketiyorlar. Ayrıca yaptığımız analizler sonucunda, önceden karayoluyla ulaştığımız bölgelerde mümkün olan diğer taşımacılık modelleri ile hizmet vermeye başladık. 2006'da başlattığımız bir projeyle kağıt ve karton geri kazanımı sağladık. Bu sayede 31 bin ağacın kesilmesini engelledik. Ayrıca 2007'de paketleme materyalleri olarak kullandığımız malzemeleri tekrar kullanmak için karar alındı. Böylece 'tersine lojistik' uygulayarak bu ürünleri yeniden kullandık. Elektrik tüketiminin takibi, tüketim azaltmak için tasarruflu aydınlatma sistemlerine geçiş, sensörlü aydınlatma sistemleri, gün ışığından daha fazla yararlanılması gibi çevreye duyarlı uygulamalarımız var. Elektrik ve su sarfiyatını azaltmak için tüm sistemlerimizi yeniledik ve tesislerimizin yeşillendirilmesini sağlıyoruz. Bu projeleri sürdürmeye devam edeceğiz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz