"Zamlar sanayiciyi nasıl etkiliyor?"

TANIL KÜÇÜK, son zamların sanayiye etkisi üzerine merak edilenleri yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Zamlar sanayiciyi nasıl etkiliyor?
Türk sanayicisinin dünyanın en pahalı enerjisini kullandığı herkesin malumu. Sanayi elektrik fiyatlarında OECD ülkeleri ortalaması 10,8 dolar cent iken, ülkemizde bu rakam 22,9 dolar cent. Yani iki katından fazla... Zaten yüksek olan enerji maliyetlerinin üzerine 2011 Eylül sonunda elektrik ve doğalgaz zamları da eklenince, sanayicinin sıkıntısı adeta katlandı. Bu ayki "10 Soru" bölümümüzde, sanayicinin sesine kulak verdik. "Sanayimizin rekabet gücüyle ilgili zaten önemli sorunları var. îlave her sorun, üretim azmini değilse bile sanayicimizin moralini olumsuz etkiliyor" diyen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı TANIL KÜÇÜK, son zamların sanayiye etkisi üzerine merak edilenleri yanıtladı:

1- Yüksek kur, elektrik ve doğalgaz zamları, sanayicinin üretim iştahını nasıl etkiledi?
- Türk sanayicisi zaten elektrik, doğalgaz ve akaryakıta rekabet ettiği ülkelerden daha yüksek bedel ödüyor. Diğer taraftan, sanayimizde ithal girdi kullanımı da oldukça yüksek. Kurdaki yükseliş, hem enerji hem diğer girdi maliyetlerinin artmasına yol açtı. Nitekim TÜİK'in dış ticaret ithalat birim değer endeksinde Mayıs 2011'den bu yana yüzde 20 yükseliş var. Bu dönemde ticari kredi faiz oranlarında da yukarı doğru hareket söz konusu. Tüm bunlar, yıl sonunda sanayi kuruluşlarının dönem kârının bir önceki yıla göre önemli ölçüde azalması sonucunu getirecek.

2- Sanayicinin en önemli maliyetleri neler?

- Girdiler içinde, enerji, hammadde ve işçilik en büyük ağırlığa sahip kalemler. Bu üç kalemde de rakiplere kıyasla dezavantajlı olduğumuzu görüyoruz. Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre 2010'da satın alma gücü paritesine göre sanayi elektrik fiyatlarında OECD ortalaması 10,8 dolar cent iken, ülkemizde bu rakam 22,9 dolar cent. Türkiye, Slovakya ve İtalya'dan sonra OECD içinde sanayi elektriğini en pahalı kullanan ülke. OECD ortalamasında sanayi elektriği birim fiyatı mesken tarifesinden yüzde 32 daha ucuzken, ülkemizde bu fark yüzde 18.

3- Son zamlar, üretim maliyetlerinde enerjinin payını ne kadar artırdı?
- Üretici fiyatları endeksinde, Haziran 2011-Kasım 2011 arasındaki elektrikte yüzde 14,6, doğalgazda ise yüzde 18,2'lik artış görüldü. Enerji girdi maliyetinde bu orandaki artışa karşın, aynı dönemde imalat sanayi ürünlerinde fiyat artışı sadece yüzde 5,3 oldu. Sanayici bu artışı ürün fiyatlarına aynı oranda yansıtamadı.

4- Kurlardaki yükseliş ve zamlar, hangi ürünlere ne oranda fiyat artışı getirecek?

- Son aylarda hem tüketici hem üretici fiyatları endekslerinde tekrar iki haneli artış oranları görüyoruz. Hangi sektörde, ne oranda fiyat artışı geleceği sorusuna cevap vermek zor. Ancak zamlar üretimi etkileyecek. İmalat sanayi sektörünün GSYİH içinde cari fiyatlarla 1998'de yüzde 23,9 olan payı 2010'da yüzde 15,5'e geriledi. Bu gerilemenin ana nedeni, sanayinin, girdi maliyetlerindeki artışı ürün maliyetlerine aynı oranda yansıtamamasıdır. Bu kopukluk sanayinin daha az kâr etmesi, anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz