Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

GYODER'in raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

ADRES’LE BÜYÜDÜ
Gelen yoğun talebi karşılamak adına Adres projelerini büyütme kararı aldık ve ilk önce Adres 2 ve ardından Adres 3 projemiz ile büyümeye devam ettik. 2009 yılı içinde Adres Botanik, 2010 yılında Adres Lobi, 2011 yılında Adres Panorama, 2011 yılının son haftasında ise Adres Su ve Adres Natura ile en son olarak da Adres Kampüs Doğu ve Adres Kampüs Batı projelerimizi tüketicilerle buluşturduk.

GÖKHAN TAŞ COlDWEIL BANKER TÜRKİYE ÜLKE DİREKTÖRÜ
“KISA VADEDE TALEP KARŞILANMAZ"
ALT GELİR GRUBU

Özellikle alt gelir grubuna yönelik büyük şehirlerde talep devam ediyor ve kısa vadede bu talebi karşılayacak adette konut arzı yok. Bunda, TOKİ dışındaki piyasa oyuncularının arsa sıkıntısı etkili. Büyük arsaları olanlar da orta ve üst gelir grubuna yönelik inşaat yapıyor.
TALEP DÜŞÜK
Aynı şekilde alt gelir grubuna yönelik küçük şehirlerdeki projelerin ise talebinin büyük şehirlerdeki kadar yoğun olmadığını görüyoruz. Orta gelir düzeyinde ise arzın şu an için dengede olduğunu, lokasyonuna ve proje geliştiricisine bağlı olarak bazı projelerde talebin arz kadar olmadığını söyleyebiliriz. KDV'nin artacak olmasının ve kentsel dönüşümün henüz orta kesimde talepte bir canlılık meydana getirmediğini düşünüyoruz.
YENİLER AVANTAJLI
Orta ve alt gelir grubuna yönelik projelerin şirketler için en önemli cazibesi, satış probleminin olmaması ve hızlı satılması. Tabii burada fiyatı etkileyen en önemli unsur kısıtlı arsa arzı ve arsa fiyatlarının ve kat karşılığı oranlarının yüksek olması oluyor. Bugün Bağdat Caddesi'nde bir yüklenici yüzde 75 ile kat karşılığı bir proje alırken Esenyurt'ta bu oran yüzde 40 seviyelerinde. Biz yeni gelişen bölgelerin fiyat cazibesi ve satış kolaylığından dolayı şirketler için daha cazip olduğuna inanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz