İkinci elde prim liderleri

Türkiye’de en az 10 yıl daha inşaat sektörü kazanacak ve yatırımcılarına da kazandıracak.” İstanbul’da en fazla prim yapan ikinci el markalı konut projelerini bir araya getirdik.

28.03.2014 10:13:440
Paylaş Tweet Paylaş
İkinci elde prim liderleri
Terrace Fulya, Anthill, Bosphorus City, Uphill Court, Ağaoğlu My World... Oturumun başladığı bu markalı konut projelerinin en önemli özelliği yatırımcılarına her türlü yatırım enstrümanından daha fazla değer kazandırmaları oldu.

İnanlar’ın Terrace Fulya projesi, ilk satışa çıktığı tarihten bugüne kadar geçen sürede 5 kat prim yaptı. Ant Yapı’nın Bomonti’deki Anthill Residence’ı ise 3 yılda değerini iki katına katladı. İşte İstanbul’da en fazla prim yapan ikinci el markalı konut projeleri.

Türkiye’de en az 10 yıl daha inşaat sektörü kazanacak ve yatırımcılarına da kazandıracak.” Bu sözler, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük halka arzlarından birini yapan Emlak Konut GYO’nun genel müdürü Murat Kurum’a ait. Şirketine ikincil halka arzda 3,2 milyar TL gelir sağlayan Kurum, konutta doğru projelere yapılan yatırımın sermaye piyasalarındaki çoğu araçtan daha kârlı olduğunu söylüyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Markalı konut projeleri arasında yaptığımız araştırma da Kurum’un sözlerini doğruluyor. Soyak’tan Sinpaş’a Ağaoğlu’ndan İnanlar’a kadar Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinin ürettiği markalı konut projeleri, yapılan yatırımın karşılığını fazlasıyla verdi.

Oturumun başladığı ikinci el projeler arasında lansman fiyatını 5’e katlayanlar bile bulunuyor. İstanbul Beşiktaş’ta yapımına 8 yıl önce başlanan İnanlar İnşaat’ın Terrace Fulya Projesi, son 3 yılda yüzde 260 prim yaptı.

Projenin lansman fiyatı ile bugünkü değeri arasında ise tam 5 kat fark var. Satışa ilk çıktığında metrekaresi 2 bin 900 lira olan Terrace Fulya projesi, aradan geçen 8 yılda değerini 5 katına çıkardı. Bugün, aynı projede dairelerin metrekare fiyatı 14 bin 200 liraya yükseldi.~
Terrace Fulya’da olduğu gibi 2007’de yapımına başlanan Ataşehir’deki Uphill Court sitesinde de zaman içinde daire fiyatları 3’le çarpıldı. Siteden proje aşamasında 190 metrekarelik daireyi 300 bin liraya satın alanlar, bugün aynı konutu 1 milyon TL’ye satıyor.

İstanbul’un en fazla prim yapan ikinci el markalı konut projelerini araştırdık. Ataşehir’den Halkalı’ya Çekmeköy’den Beşiktaş’a kadar İstanbul’un gözde yerleşim yerlerindeki en iyi prim yapan 30 “ikinci el” markalı konut projesini tespit ettik.

KAZANDIRAN SİTELER
Son dönemde hiç şüphesiz en çok kazandıran ikinci el konutların başında markalı siteler geliyor. Sinpaş’tan, İnanlar’dan, Dumankaya’dan, Soyak’a kadar markalı konut üreticilerinin son 10 yılda gerçekleştirdikleri projeler, yüzde 100’ler seviyesinde hatta bunu çok üzerinde prim yaptı.

Yaptığımız araştırmaya göre son dönemde en çok değer kazanan markalı sitelerin başında Soyak’ın Ümraniye’de hayata geçirdiği Yenişehir yer alıyor. 600 konuttan oluşan sitede, 600 TL olan metrekare fiyatları bugün 3 bin 300 TL’ye yükseldi.

Yenişehir, proje aşamasından daire satın alan gayrimenkul yatırımcılarına yüzde 450 prim yaptırdı. Sitedeki dairelerin değeri 5,5 kat arttı. Son yıllarda en çok değer kazanan sitelerden biri de Ant Yapı’nın Ataşehir’deki 7000A Residence projesi oldu. Proje ilk hayata geçtiği zaman 2 bin TL’nin altında olan metrekare fiyatları, yıllar içinde 9 bin TL’ye yükseldi.

Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, “10 yıl önce tamamladığımız bu projede, fiyatlar başlangıçta 125 bin dolar seviyesindeyken bugün 425 bin dolara yükseldi” diyor. Benzer şekilde Inanlar’ın Terrace Fulya, Ant Yapı’nın Mavisu, Delta İnşaat’ın Ataköy Konakları projeleri de son dönemde en çok kazandıran markalı siteler oldu. Bu projelerin hemen hepsi değerini en az 4’e katladı.~
BU BÖLGELERE DİKKAT!
Peki hangi markalı konut projesine iyi bir prim yaptı deniliyor? Uzmanlara göre bir konut projesine iyi prim yaptı demek için değerinin bir yıl içinde yüzde 30’ların üzerinde artış göstermesi gerekiyor.

Emlakjet.com Genel Müdürü M. Okan Arı, “Bir proje için iyi prim yaptı demek için birkaç yıl içinde yüzde 30’ların üzerinde bir fiyat artışı sağlaması gerekiyor” diyor. Arı, topraktan girilen projelerin ise prim yapmasının daha uzun bir süre gerektiğini söylüyor. Arı, “Bunlar için iyi prim yaptı demek için en az yüzde 100 değer artışı sağlamaları gerekiyor” diyor.

Kısa sürede değer kazanan, yüksek kazanç getiren ikinci el markalı konut projeleri merkezi bölgelerde yoğunlaşıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, şehrin gelişim akslarında markalı projelerin çok iyi prim yaptığını söylüyor. Ayrıca altyapı ve ulaşım projelerine yakınlık da ikinci el sitelere değer kazandırıyor.

Yazıcı, “Avrupa Yakası’nda Başakşehir, Zeytinburnu, TEM aksındaki projeler zaman içinde iyi prim” diyor. Yazıcı’ya göre Anadolu Yakası’nda ise Taşdelen, Şerifali, Maltepe ve Kartal E5 aksındaki markalı konut projeleri yatırımcılarına kazandırmış durumda.

Arı da iyi prim yapan markalı konut projelerinin bulunduğu bölgelerin başında Kartal, Ataşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt'un geldiğini söylüyor. Arı, “Merkezi semtlerde zor bulunabilen bir alana yapılan projelerin çok prim yaptığını görüyoruz.

Kentsel dönüşümün olduğu ve yeni yapıların yoğun olduğu, buna bağlı altyapı ve ulaşım yatırımlarının yapıldığı, yeni AVM ve spor komplekslerinin açıldığı bölgeler öne çıkıyor” diye konuşuyor.~
YARI FİYATINA SATILDI
Son 10 yılda değerini en az iki katına katlayan markalı sitelerden en kârlı çıkanlar ise bu projelere topraktan yatırım yapanlar oldu. Markalı projelerde lansman sırasında daire alanlarla inşaat bitip yaşam başladıktan sonra yatırım yapanlar arasında ciddi fark oluştu. Projeden konut alanlar diğerlerine göre yarıya yarıya daha ucuz daire sahibi oldu.

Sinpaş GYO'nun İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik de yaptığı projelerin yüksek prim yaptığına dikkat çekerek, “Bugün, yaptığım her projeyi sattığım bedelin 2 katına geri almaya razıyım” diyor.

Sadece Sinpaş'ta değil Ant Yapı’nın Bomonti’deki Anthill Resindence’ı ile Ümraniye’deki Antrium Residence projelerini ilk satın alanlar da diğerlerine göre yarıya yarıya daha ucuza daire sahibi oldu. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, “Bugüne kadar birçok projemiz yüksek prim yaparak, konut sahiplerine kazandırdı.

Bunların içerisinde en çok prim yapan ilk ikisi Ümraniye'deki Antrium Residence ile Şişli Bomonti'deki Anthill Residence oldu” diyor. 2008'de teslimleri yapılan Antrium Residence’ta başlangıçta fiyatlar200 bin dolardan başlarken, bugün 450 bin dolara yükseldi.

Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur da Nef in en çok değer kazanan projelerine örnek olarak 3 yıl önce yaşamın başladığı Nef Apartments Kemerburgaz 04 ile Nef Flats Levent 163’ü örnek gösteriyor.

Timur, “Nef Apartments Kemerburgaz 04 projesi, ilk satışa çıktığı zaman ortalama metrekareler 1.600 dolar civarındaydı aradan geçen kısa sürede metrekare fiyatları 2 bin dolara yaklaştı” diyor. Yüksek prim oranları daha yaşamın başladığı konut projelerinde de görülüyor. ~

Ege Yapı’nın Batışehir projesi de daha yaşam başlamadan yüzde 100’e yakın prim yaptı. EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da “Batışehir Projesi’nin 2011 yılında ilk duyurduğumuzda metrekaresi için 2 bin 400 TL gibi bir fiyat belirlemiştik. Bugün, Batışehir’de metrekare fiyatımız 3 bin 800 TL seviyesine geldi” diyor.

EN ÖNEMLİSİ LOKASYON
En çok prim yapan ikinci el markalı konut projelerinde belirleyici temel unsur lokasyon oluyor. Doğru bölgede yapılan projeler başarılı olup yatırımcısına yüksek kazanç sunuyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun da “En çok prim yapacak konut projeleri için yatırım maliyetinden önce lokasyona bakılmalı” diyor.

Timur da ürettikleri konut projelerinin yüksek prim yapması için merkezi lokasyonları seçtiklerini söylüyor. Timur, “Nef olarak, projelerimizi her zaman şehrin merkezine yakın lokasyonlarda hayata geçirmeye, projelerimizde tasarım ve mimariyi buluşturan ve nefes alınan yaşam alanları sunmaya dikkat ediyoruz” diyor.

Lokasyonun yanı sıra sitenin prim yapmasında doluluk oranından konutların içinde kullanılan malzemelerin kalitesine birçok unsur etkili oluyor. Sonuçta, sadece projedeki binaların, evlerin tamamlanması yetmiyor. Site yönetimi, güvenlik, çevre bakımı ve sosyal olanakların iyi işletilmesi sitedeki konutların değerini artırıyor.

Özyurtlar’dan Dumankaya’ya kadar markalı konut üreticilerinin birçoğu, ikinci el satış hizmeti vererek fiyatların suni olarak düşmesini engelliyor. Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Satışlarımızı tamamladıktan sonra çekip gitmiyoruz. Bizim gruba bağlı olarak faaliyet gösteren Özyurtlar Gayrimenkul adlı bir şirketimiz daha var.

Özyurtlar Gayrimenkul, yönetim, ikinci el satış ve kiralamada uzman bir kuruluş. Bu sayede ikinci el satış ve kiralamayı kendi bünyemizde yapıyoruz. Böylelikle emlakçıyı araya sokmadan ve konut bedelini düşürmeden satış ve kiralama yapmış oluyoruz” diyor.~
SERDAR İNAN İNANLAR YÖNETİMKURULU BAŞKANI
"PRİM REKORU KIRDIK"
BİRİNCİ TERRACE FULYA

Bugüne kadar yaptığımız bütün konut projeleri yüksek prim yaptı. Projelerimiz arasında en fazla prim yapan ise Terrace Fulya oldu. Markalı konut üreten firmalar arasında yapılan araştırmaya göre Terrace Fulya, son 3 yıl içinde yüzde 260 ile en çok kazandıran proje seçilerek İstanbul rekoru kırdı.

KALİTE VE LOKASYON
Terrace Fulya'nın yanı sıra yüksek kazanç getiren projelerimiz arasında Terrace Bahçe ve Terrace Feri de yer alıyor. Projelerimizin prim yapmasının en önemli nedeni, müşterilerimizin kalitemize olan güveni oldu. Ayrıca doğru lokasyonlarda doğru projeler yapmamız konutlarımızın prim yapmasını sağladı.

PRİM YAPAN BÖLGELER
Biz öncelikle yatırım anlamında kazandıracak bölgelerde projeler üretiyoruz. Sarıyer, Atakent, Seyrantepe, Feriköy ve Kartal gibi bölgelerde arsa geliştiriyoruz. Doğru satış politikası ve İnanlar kalitesi birleşince projelerimizin prim yapması olağan bir tablo oluyor.

UĞUR DUMANKAYA DUMANKAYA İNŞAATYÖNE!İM KURULU BAŞKANI
"İLK ALAN HER ZAMAN KAZANIYOR"
FİYAT AVANTAJI
Projelerimizi ön satış ve lansman başlangıç dönemlerinde müşterilerimize kazanç sağlayacak, avantajlı fiyat yapılarıyla satışa çıkarıyoruz. Projenin ilk satışa çıkışı ile teslimine kadar olan süreçte tırmanan fiyat politikası ile satışlar devam ediyor.~

İKİNCİ EL SATIŞ HİZMETİ
İlk alanlar her zaman kazanıyor. Proje teslimlerinden sonra daire sahiplerini yalnız bırakmıyoruz. Projenin ikinci el fiyat yapısını korumak ve projenin değerinin düşmesini önlemek için Dumankaya bünyesinde 2’nci el satış ve kiralama hizmeti veriyoruz.

“DEĞERİ DÜŞMÜYOR”
Verilen bu hizmet ile projelerimizin fiyat değerini aşağıya çekebilecek olan dış faktörlerden özellikle emlak ofislerinden korumaya çalışıyoruz. Projelerde satış fiyat emsallerini oluşturuyoruz.

EMRE ÇAMLIBEL SOYAK HOLDİNG CEO'SU
KAZANDIRAN PROJENİN FORMÜLÜ
EN ÇOK PRİM YAPANLAR

Bugüne kadar en çok prim yapan projelerimiz Ümraniye'deki Yenişehir ile Halkalı'daki Olimpiakent oldu. Bu projeler, o dönemde bölgedeki ilk modern yapılaşmayı temsil ediyordu. Konut ihtiyacının yükseldiği, arzın çok az olduğu dönemde bu projeler tasarım, büyüklük, sosyal donatılar, içerik, çevreye duyarlılık, satın alma kolaylığı gibi özelliklerle öne çıktı ve hızla değer kazandı.

NASIL DEĞERLENİYOR?
Ürettiğimiz gayrimenkulün iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesini sağlamak için lokasyonuna, proje tasarımına, içeriğine ve çevreye duyarlılığına büyük özen gösteriyoruz. En önemli konulardan biri de doğru fiyat kombinasyonunu oluşturmak. Bu karmayı doğru kurguladığınızda yıllar boyu hem kazandıran hem de mutlu bir yaşam sunan konutlar ortaya çıkıyor.~
ZİYA YILMAZ DAP YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"GAYRİMENKUL 3-4 MİSLİ KAZANDIRIYOR"
DAHA KÂRLI YATIRIM

Gayrimenkul, her geçen gün diğer yatırım araçlarına göre karlılığını kanıtladı. Türkiye'de yatırımcılar birikimini saklamak yerine, doğru ve kazançlı bir yatırım aracı bağlamayı tercih ediyor. Bu düşünce de gayrimenkul yatırımını ön plana çıkarıyor.

ANİ HAREKET YOK
Dövizin ani iniş çıkışlarından ürken aynı dönemde banka faizlerinde de aradığını bulamayan insanlar, genellikle gayrimenkule yöneliyor. Parasını banka faizi yerine gayrimenkule yönlendiren bir yatırımcı 3-4 misli fazla getiri elde etme avantajı elde ediyor.

KAZANÇLI YATIRIM
Bizim projelerimizde de gayrimenkul alımı, rekor prim oranıyla kazançlı yatırıma dönüşüyor. Projelerimiz üzerinden son bir yılın değerlendirmesini yaparsak, başlangıç rakamlarıyla bugünkü fiyatları karşılaştırdığımızda, projelerimizden mülk edinmenin kazancının, diğer yatırım araçlarını geride bıraktığını net görebiliyoruz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz