Lüks bir marka yaratacağız

Viatrans-Meydanbey Ortak Girişi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan ile Quasar projesini konuştuk.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Lüks bir marka yaratacağız

Bir başka deyişle Viatrans riskten hoşlanmayan, riskli pazara veya projeye girmek istemeyen, bunun karşılığında daha düşük bir gelire razı olan bir yatırımcı profilini temsil ediyor. 2000’li yıllardan itibaren fon yöneticilerimiz bir finansal sıkıntı gelebilir hissini almaya başlayınca bankalara da güvenin azalacağını öngörerek muhtemel bir riske karşı bir pozisyon alarak bir portföy çeşitlemesi kararı verdi. Hal böyle olunca da gayrimenkul sektörü hedef seçildi.

Sektörde uzun vadedeki trende baktığınızda gayrimenkule olan talep sürekli artış halinde. Yeter ki siz gayrimenkulün üç temel prensibini esas alın. Bu unsurlar da merkezde bir proje yap, merkezde bir proje yap, merkezde bir proje yap! Dolayısıyla 2005 yılından itibaren gelişmekte olan ülkelerde, inandığımız yerlerde gayrimenkul yatırımları yapmaya başladık. Örneğin Moskova’da, Doğu Avrupa ülkelerinde... Ama bunların hepsi satın alma yatırımlarıydı. İstanbul’da o dönemde ilgilendiğimiz bir şehirdi. 2008 yılında Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası projesiyle ilgili Emlak Konut tarafından açılmış olan ihalenin son aşamasında iki Türk yerli ortak girişim grubunun finansal ortağı olarak projeye girdik. Arsa üç temel prensibi karşılıyordu. Daha da önemlisi kamuya ait bir kuruluşun sahip olduğu bir arsa, yüklenicilerinin de son derece sert kurallarla kontrol edildiği bir projeydi. Finansör kimliğiyle baktığınız zaman Emlak Konut’un kurduğu bu model bizim için mükemmeldi. 2010 yılında ortaklarımızın farklı projelere yönelmesi üzerine onlarında hisselerini satın aldık. Şu an Meydanbey firmasıyla birlikte projeyi sürdürüyoruz.

Quasar sadece projenin ismi değil, aynı zamanda oluşturduğunuz bir marka. Neden böyle bir markaya ihtiyaç duydunuz?
Bu proje bir kez mi yapıyoruz, yoksa devamı gelecek mi diye düşündüğümüzde kararımız devam etme yönünde oldu. Bu durumda bir markaya ihtiyacımız olduğuna karar verdik. Quasar, dünyadan görülebilen evrenin en uzak köşesindeki yıldız ışığı anlamına geliyor. Evrende insanın gördüğü en parlak ışık kaynağı, ak delik diye de tarif ediliyor. Hem anlamı hem de fonetiği hoşumuza gitti. Küresel bir marka olma enerjisi var.

Ancak tabii bir marka oluşturmakla iş bitmiyor, bunu hayata geçirecek doğru tasarımcılar ve teknik kadroları da oluşturmak gerekiyor. Mimari projeyi Emre Arolat Mimarlık, iç mekanları dünyaca ünlü iç mimar Marcel Vanders tasarladı. Hatta Vanders’in Türkiye’deki ilk projesi Quasar olacak. Proje yönetimini 2012 yılında İngiltere’nin en başarılı proje yönetim şirketi seçilen Arup Mühendislik’in Türkiye ofisine emanet ettik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz