Sıkışıklığı aşma planı

Son aylarda konut satışlarında yavaşlama başladı...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sıkışıklığı aşma planı

Son aylarda konut satışlarında yavaşlama görülüyor. Özellikle üst gelir grubuna hitap eden markalı konut satışlarında bir sıkışıklık gözleniyor. Ancak markalı konut üreticilerinin sıkışıklığı aşma planı hazır. Satış hedeflerinde revizyon yapmayan markalı üreticiler, durgunluğu orta gruba yönelerek aşacak. “Ulaşılabilir fiyatlar” ile kişiye özel ödeme seçenekleri de kullanılacak. İyi lokasyon arayışı, kentsel dönüşüm fırsatları da planlarda yer alıyor. Bu yıl, 2011’e nazaran daha düşük konut satışlarının 'görüleceği bir sene olacak. Ancak orta vadede konut talebini yaratan temel göstergeler çok olumlu.” Bu tespit, geçen yıl 2 bin konut satan Ukra Inşaat’ın CEO’su Kürşat Tuncel’e ait. Gayrimenkul sektörünün diğer büyük markalı konut üreticileri gibi Tuncel de 2012’de satışların geçen yıla göre daha düşük olduğunu belirtiyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Bunu aşmak için de düşük kâr marjıyla ulaşılabilir fiyatlara konut sattıklarına dikkat çekiyor. Ona göre zaten bu ortamda aylık taksiti 1.500 TL’yi geçmeyen, fiyatı 200 bin TL civarında olan konutların üretilmesi gerekiyor. Tuncel, “Başarılı lokasyonlarda hedef kitlenin satın alma gücüyle orantılı kampanyalar yaparak konut satışlarında başarılı olmak mümkün” diyor. Ancak ucuz konut üretmek için sorun, yine uygun maliyetli arazi sağlayabilmeye geliyor. Zira arazi maliyeti, uygun fiyatlı konut arzını engelliyor. Avrupa’nın en büyük karma projesi Batışehir’i yapan EgeYapı’nın yönetim kurulu başkanı inanç Kabadayı da konut talebinin bitmediğini ancak belli bir dönem için ötelenebileceğini belirtiyor. Kabadayı, “Faizler yüzde 1 psikolojik sınırının altına indiği taktirde konut satışları hareketlenecek” diyor. Ancak Tuncel gibi Kabadayı’ya göre de 2011’e göre yavaşlayan konut satışlarını artırmak, piyasadaki sıkışıklığı önlemek için konut üreticilerinin cesaretlendirecek ödeme planları sunmaları gerekiyor. Peki sektördeki diğer büyük markalı konut üreticileri satışlardaki sıkışıklığı önlemek, piyasaya yeniden ivme kazandırmak için neler yapıyor? Ödeme ve finansman kolaylıklarından yabancılara konut satışına kadar inşaat şirketlerinin sıkışıklığı önleme planları nasıl?

ORTA SINIF ÖNEM KAZANDI
Son dönemde yavaşlayan konut talebine karşı markalı konut üreticilerinin bu durumu tersine çevirmek için odaklandıkları en önemli enstrüman, fiyatlarda ulaşılabilir olmak. Bu nedenle üst gelir grubundan çok orta gelir grubu hedefleniyor. Ukra inşaat CEO’su Kürşat Tuncel, artık üst gelir grubuna yönelik projelerde arz fazlalığı yaşandığını ve konut satışlarındaki sıkışıklığı önlemek için B ve C1 gelir gruplarına yönelik projelere ağırlık verilmesi gerektiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz