1 milyon ton karbondioksit salınımını engelleyeceğiz

AKENERJİ, 2010 yılında toplam 476 milyar dolar yatırım yaptığı 5 hidroelektrik santralini devreye aldı.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
1 milyon ton karbondioksit salınımını engelleyeceğiz

AKENERJI enerji üretiminde Türkiye'nin öncü şirketleri arasında yer alıyor. Sürdürülebilirliğin önemini de en erken fark eden şirketlerin başında geliyor. Şirket kuruluşundan bu yana toplum ve çevreye karşı taşıdığı sorumlulukla temiz ve sürdürülebilir bir enerji geleceğini destekliyor. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, doğalgaza dayalı üretimin yanında kaynak çeşitliliği sağlamak ve yakıt tedarik riskini yönetmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan ilk özel sektör üretim şirketlerinden biri olduklarını belirtiyor. Akenerji'nin bu alandaki yatırımlarına 2005 yılında EPDK tarafından açılan ilk hidroelektrik kaynaklı üretim tesisi ihalelerine katılarak başladığını söyleyen Danışman, "ilk yenilenebilir enerji üretim tesisimiz Ayyıldız Rüzgar Santrali'ni 2009 yılında devreye aldık. Üretimde kaynak çeşitliliğine ulaşmak için bu alandaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 2010 yılında toplam 5 hidroelektrik santralini devreye aldık. Böylece toplam 659 megavatlık kurulu gücü içindeki yenilenebilir payını yüzde 46'ya yükselterek yakıt portföyü çeşitlendirme hedefine doğru büyük bir adım attık" diyor. Danışman, tüm yenilenebilirenerji yatırımları devreye girdiğinde Akenerji'nin yaklaşık 1 milyon ton karbondioksit (CO2) salınımını engellemiş olacağını belirtiyor. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Sürdürülebilirliği sektörünüz ve ekonomi için önemli kılan etkenler neler?
- Sürdürülebilirlik kavramı öncelikle şirketlere toplumsal ve çevresel sorumluluklar yükledi. Günümüzde iş yapış şekilleri de buna bağlı olarak değişiyor. Şirketlerin finansal performansları kadar sosyal ve çevresel performansları da tüketicilerin veya iş ortaklarının satın alma kararları ile tüm paydaşların şirket hakkındaki algılarını etkiliyor. Dünyamızı ve insanlığı tehdit eden iklim değişikliği gibi birtakım çevresel faktörler, iş dünyasını bu konularda daha duyarlı olmaya itiyor. Enerji, ekonominin yaşamsal bir girdisi. Bu nedenle sürdürülebilirlik en stratejik konular arasında yer alıyor. Halen dünya enerji sistemi yüzde 90 oranında fosil yakıtlara bağlı. Kaynaklar giderek kıtlaşıyor. Küresel iklim değişikliği gibi etkenler de göz önünde bulundurulduğunda sürdürülebilirliğin enerji sektörü açısından önemi daha iyi anlaşılıyor.

Sürdürülebilirlik stratejisi şirketinizde ne zaman başlatıldı? Ana stratejinin özünde ne var?
- Akenerji enerji üretiminde Türkiye'nin öncü şirketleri arasında yer alıyor. Sürdürülebilirliğin önemini erken fark etmiş bir şirketiz. Kuruluşumuzdan bu yana toplum ve çevreye karşı taşıdığımız sorumlulukla temiz ve sürdürülebilir bir enerji geleceğini destekledik. Doğalgaza dayalı üretimin yanında kaynak çeşitliliği sağlamak ve yakıt tedarik riskini yönetmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan ilk özel sektör üretim şirketleri arasında yer aldık. Akenerji bu alandaki yatırımlarına 2005 yılında EPDK tarafından açılan ilk hidroelektrik kaynaklı üretim tesisi ihalelerine katılarak başladı. İlk yenilenebilir enerji üretim tesisimiz Ayyıldız Rüzgar Santrali'ni 2009 yılında devreye aldık. Üretimde kaynak çeşitliliğine ulaşmak için bu alandaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 2010 yılında toplam 5 hidroelektrik santralini devreye aldık. Böylece toplam kurulu gücü içindeki yenilenebilir payını yüzde 46'ya yükselterek yakıt portföyü çeşitlendirme hedefine doğru büyük bir adım attık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz