Atos Türkiye'de enerjiyi akıllandırmaya devam ediyor

Türkiye’de enerji sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor. 2000’li yılların başında telekom sektörünün geçtiği sınavdan bugün enerji pazarı geçiyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Atos Türkiye'de enerjiyi akıllandırmaya devam ediyor
1990’lı yıllardan bu yana Türkiye’de enerji sektöründe faaliyetini sürdüren Atos’un sektördeki yakın dönem hedefleri iddialı. Türkiye’deki enerji firmalarının iyi birer iş ortağı olduğunu vurgulayan Atos Akıllı Enerji Birimi Müdürü Tevfik Kor, “Bulgaristan ve Hırvatistan gibi yakın ülkelerde de projelerde etkin olacağız" diyor. Türkiye’de enerji sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor. 2000’li yılların başında telekom sektörünün geçtiği sınavdan bugün enerji pazarı geçiyor.

Bir taraftan özelleştirmeler sonucunda yaşanan dinamizm, pazarda yerli ve yabancı oyuncuların iştahını artırırken, öte yanda enerjiyle ilgili tüm dünyayı kasıp kavuran “akıllı sayaçlar”, “yeşil enerji” ve “enerji tasarrufu” gibi başlıklar da Türkiye’nin gündemini etkilemeyi başarıyor. Kısacası, elektrik tüketimi talep artışında dünyada Çin’den sonra ikinci sırada bulunan ve enerjide yüzde 76 oranında dışa bağımlı olan Türkiye, geleceğin enerji altyapısına hazırlanıyor.

Bu konuda politika ve stratejiler üreterek çözüm arayışına giren ülkemiz, 2023 vizyonu çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına ve akıllı şebekelere geçiş sürecini hızlandırırken, ortaya çıkan ekonomik pasta da göz kamaştırıyor.

Enerji firmalarının yanı sıra sektörün akıllanmasında doğrudan rol oynayacak bilişim şirketlerinin odağında da Türkiye çoktan üst sıralara taşınmış durumda. Yazılım üreticisinden donanım sağlayıcısına, BT hizmetleri şirketlerinden telekomünikasyon ve GSM firmalarına kadar herkes bu büyük pazardan pay almaya çalışıyor.

12 MİLYAR EURO’LUK DEV PAZAR
Avrupa’nın lider BT hizmetleri firması Atos da enerji sektöründeki global deneyimini Türkiye’ye taşıma konusunda iddialı. Atos Akıllı Enerji Birimi Müdürü Tevfik Kor, “Bugün Türkiye’de hayata geçen enerji yatırımlarının sürdürülebilir ve verimli bir yapıya sahip olmasının yolu, bilişim teknolojilerini etkin kullanmaktan geçiyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz