"Büyük yarış"

HES'te en büyük hangi grup olacak?

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük yarış
Akfen’in 9, Zorlu’nun 7, Sabancı’nın 6, Limak’ın 5, Sanko’nun ise 4 HES’i var. Önümüzdeki dönemde HES’i olan patron sayısı daha artacak. Ali Ağaoğlu’ndan Tuncay Özilhan’a kadar iş dünyasından pek çok isim yakında HES sahibi olacak. Yeni projelerle birlikte HES’lere yaklaşık 25 milyar dolarlık daha yatırım yapılacak. HES’lerin, patronlar tarafından bu kadar çok talep görmesinin en büyük nedeni ise işletme giderlerinin düşük, yatırımın geri dönüşünün hızlı olması. Ayrıca devletin fiyat garantili elektrik alım politikası da HES’lerin cazibesini artırıyor.
"HİDROELEKTRİK SANTRALLERİN (HES) İLK YATIRIM Maliyetleri yetleri yüksek. Ancak, daha sonra işletme maliyeti hiç yok. Yaptığınız yatırımın geri dönüşünü kısa sürede alıyorsunuz.” Bu sözler, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Limak’ın yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir’e ait. Bugüne kadar enerjiye 1,5 milyar dolar yatırım yapan önümüzdeki 3 yılda da bu tutarı 3 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Özdemir, HES yatırımlarını neden tercih ettiğini bu sözlerle anlatıyor. Sadece o değil, Ahmet Zorlu’dan Abdülkadir Konukoğlu’na, Güler Sabancı’dan Ömer Dinçkök’e kadar iş dünyasının neredeyse bütün büyük patronları HES sahibi olmak için birbiriyle yarışıyor. HES sahibi olanlar kapasiteyi artırmaya olmayanlar da bir an önce lisans alıp sektöre girmeye çalışıyor. Özelleştirmelerin başladığı 2005’ten sonra hızlanan HES yatırımları da bunu gösteriyor. 2005’ten bu yana Türkiye’deki HES sayısı 326’ya, kurulu güç ise 17 bin 500 megavata yükselmiş. Bin 500 lisansın verildiği sektörde 522 tane devam eden HES yatırımı bulunuyor. Türkiye’nin en büyük grupları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in “Su akarken biz bakmayacağız” sözünü gerçekleştirmek için var güçleriyle çalışıyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

HES'İN AVANTAJI ÇOK

HES yatırımlarını patronlar açısından çekici kılan 2 önemli neden var. Bunlardan ilki ve en önemlisini, HES’lerin işletme ve bakım maliyetlerinin diğer santral tipleri ile karşılaştırıldığında çok daha düşük olması oluşturuyor. 2 tane baraj, bir de nehir tipi olmak üzere toplam 3 HES’i bulunan Soyak Holding’in CEO’su Emre Çamlıbel, uzun işletme ömrüne sahip HES’lerin düşük maliyetli yapısının yatırımcı için avantaj sağladığını söylüyor. Neoplast Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Özdemir de “HES tamamlandıktan sonra diğer enerji santralleri gibi yüksek bakım masrafı istemiyor. Sadece 2 görevliyi istihdam etmeniz yeterli oluyor” diyor ve ekliyor: “HES yatırımlarında fiyat ve alım garantisi var. Riski yok.” Ayrıca suyun yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olması da HES projelerine patronların ilgisini artırıyor. Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin, HES santrallerinin doğalgazda yaşanan yakıt arzı riski taşımamasından dolayı yatırımcıların ilgisini çektiğini söylüyor. Tüm bunların yanı sıra diğer enerji projelerine göre HES’ler daha çevreci oldukları için çok daha kolay finansman imkanı buluyor. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman da inşa ve faaliyet aşamasında santral bölgesindeki ekosisteminin korunması gözetildiği sürece HES’lerin termik yatırımlara kıyasla çok daha çevre dostu olduğunu vurguluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz