Büyük yarışa devler hazır

18 bölgenin ihalelerini kazanan şirketlerin yaratacağı yeni eko sistem heyecanı sardı

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük yarışa devler hazırMMEKA, ÜRETİM GÜCÜNÜ ARTIRACAK

MMEKA şirketi adını son dönemdeki enerji ihaleleriyle duyurdu. İş Kaya-MMEKA ortaklığı, 9 Ağustos'ta Türkiye'nin en büyük elektrik dağıtım bölgesi Boğaziçi Elektrik'in özelleştirme ihalesini 2,99 milyar dolarlık teklifiyle kazandı. Aynı gün yapılan ve İzmir'i de kapsayan Gediz Elektrik Dağıtım'ın özelleştirilmesi ihalesini de 1 milyar 920 milyon dolarlık teklifiyle İş Kaya-MMEKA aldı.

MMEKA son olarak da İstanbul'un Anadolu Yakası'nın elektrik dağıtım işini 1 milyar 813 milyon dolara aldı. Böylece şirketin 8,4 milyon elektrik abonesine ulaşacağı kaydediliyor. BEDAŞ ve Gediz'in yıllık toplam elektrik tüketiminin 30-35 milyar kw saate yaklaştığını, bu tüketimin ancak 4 bin mw kurulu güçte bir kömür ya da doğalgaz santrali ya da 8 bin mw güçte bir hidroelektrik  santral portföyü ile karşılanabileceğini belirten sektör temsilcileri, enerji yatırımı olmayan bu yeni grubun üretim ayağının zayıflığına dikkat çekiyor. Üç ihale için 6,7 milyar dolar ödeyecek olan İş Kaya-MMEKA ortaklığının üretim gücünün artırılması gerektiği vurgulanıyor.


AKSA ENERJİ DEN 3 MİLYAR DOLAR

Aksa Enerji'nin sahibi olan Kazancı Holding, dört bölgenin dağıtım ihalesini kazanmış bulunuyor. Çoruh Elektrik'in devri geçtiğimiz aylarda gerçekleşerek gruba katıldı. Şu anda Aksa Çoruh Elektrik hızlı bir şekilde yatırımlarına başlamış durumda. Kazanılan Fırat Elektrik Dağıtım Bölgesi, Van Gölü Elektrik Dağıtım Bölgesi ve Trakya Elektrik Dağıtım Bölgeleri ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.Fırat Elektrik Dağıtım Bölgesi'ni bu yıl içerisinde veya 2011 Ocak ayının ilk günlerinde devralmayı planladıklarını söyleyen Aksa Enerji Üretim A.Ş Genel Müdürü Serdar Nişli, Van Gölü ve Trakya Elektrik Dağıtım bölgelerinin devrini ise önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi istediklerini söylüyor. Bugün 1500 mw'ı aşan kurulu kapasiteye sahip olan Aksa Enerji'nin gerek yeni santraller kurarak, gerekse mevcut santrallerin kapasitesini artırarak kurulu kapasitesini 2014 yılına kadar 4200 Mw'ın üzerine çıkartmayı hedeflediğini belirten Nişli, şöyle devam ediyor:

"Şu anda faaliyette olan 14 enerji santralimiz var. Lisanslı ve lisans hakkı kazanmış olduğumuz 20 hidroelektrik santralimiz de bulunuyor. Van santralinin buhar türbini devreye alınarak santralimizin kombine çevrim kurulu gücü 114 mw'a çıkartılıyor. Antalya Enerji santralimizin kapasite artışı yatırımları da devam ediyor. Büyük önem verdiğimiz Balıkesir-Şamlı RES'in ise 24 mw kapasite artışı çalışmaları devam ediyor. Sektöre son 3 yılda 800 milyon dolar yatırdık, 5 yıl içinde 3 milyar dolar daha yatıracağız."

AKENERJİ - CEZ'İN SAKARYA HEDEFİ

Çek enerji devi CEZ Group ile oluşturduğu konsorsiyumla, Şubat 2009'da Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'yi (SEDAŞ) devralarak elektrik dağıtımını da faaliyet alanına dahil eden Akenerji, 373 mw'lık aktif kurulu gücüne ek olarak, toplam 373 mw kapasiteli 8 adet hidroelektrik ve 900 mw kapasiteli bir doğalgaz elektrik üretim santrali yatırımlarına da devam ediyor. Akenerji'nin CEZ Grubu ile yaptığı stratejik ortaklığın en önemli projelerinden biri Hatay'ın Erzin ilçesinde kurulması planlanan yaklaşık 900 Mw kapasiteli EGEMER Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi. Bu projenin 2013 yılında tamamlanarak ticari işletmeye geçirilmesi öngörülüyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz