Doğalgazda indirim!

Bakan Taner Yıldız yüzde 10.25'lik indirimin vatandaşa yansımayacağını açıkladı. İşte Yıldız'ın açıklamasının detayları...

27 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Doğalgazda indirim!
Enerji Bakanı Taner Yıldız Rusya'dan alınan doğalgazda yüzde 10.25 indirim yapıldığını açıkladı. Bu indirimin çok değerli olduğunu ifade eden Yıldız "Ama vatandaşa şu anda yansıyabilecek bir indirim olduğunu söyleyemem. Dolarla alıp TL ile satıyoruz. Dolar Aralık 2013'ten beri yüzde 26, Aralık 2014'ten beri yüzde 12.6 yükseldi. Dövizdeki yükseliş aldığımız indirimi karşılamıyor" diye konuştu.

ZEYBEKCİ: FAİZ İNDİRİMİNDE KORKAK DAVRANDIK! TIKLAYIN!

Yıldız, "Türkiye'de şu andaki fiyatlar, Kasım 2008 doğalgaz fiyatları mertebesinde. 28 tane AB'ye üye ülke arasında en ucuz doğalgaz satan Türkiye'dir" dedi.

'İNDİRİM İLE BİRLİKTE BOTAŞ ÖNCEKİ ZARARLARINI TELAFİ EDECEKTİR'
İndirim ile birlikte BOTAŞ önceki zararlarını telafi edeceğini vurgulayan Yıldız, "Bu indirim ile birlikte BOTAŞ önceki zararlarını telafi edecektir. Maliyeye, gümrüğe olan borçlarını kapatacaktır. 2015 yılının haziran ayına kadar bunların önemli bir bölümünü hele hele İran tahkimi ile alakalı beklediğimiz sonucun da bu süre içerisinde açıklanması ile birlikte inşallah çok iyi bir nakit akışına da sahip olacaktır" ifadelerini kullandı.

'DOĞALGAZ FİYATLARINDA GİZLİ VEYA AÇIK ZAM YOK'
Doğalgaz fiyatlarının Şubat ve Mart ayında kalacağını açık veya gizli bir zammın söz konusu olmadığını belirten Yıldız, "Doğalgaz fiyatlarında herhangi bir değişiklik yok. Şubat ve Mart ayı aynı şekilde aynı fiyat mekanizmaları ile birlikte kullanacak. Gizli veya açık zam yok" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz