Elektrikler neden kesildi?

Enerji Bakanı Yıldız, elektrik kesintisi ile ilgili açıklama yaptı.3 olasılık üzerinde durduklarını söyleyen Yıldız, kesintinin sebebinin belirlenmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

3 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Elektrikler neden kesildi?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız elektriklerin neden kesildiğine yönelik soruları yanıtladı. 

İşte Bakan Yıldız'ın konuşmasının satır başları;
"Önceki gün meydana gelen elektrik kesintileri ile ilgili bir teşhis koyduk. Vakayı okuyoruz ama kesşnti ile ilgili araştırmalarımıız sürüyor.Kesintinin hangi nedenlerden dolayı olabileceğine dair araştırmamız devam ediyor.10:36'da başlayan yapı saniyeler içinde sistemi çökertti. Bu olasılık 86 bin 400'de 1 ihtimale sahip. Uzmanlar böyle birşeyin olmasının zor olduğunu söylüyor.

DAVUTOĞLU YENİ PAKETİ AÇIKLADI! TIKLAYIN!

3 tane olasılık üzerinde duruyoruz. Türkiye'nin enerji iletim sistemi Avrupa Birliği tarafından kabul görmüş sistemdir. O yüzden ekibimize güveniyoruz. İnşallah böyle birşeyin bir daha tekrarlanmayacağını söylemek istiyorum."

SİBER SALDIRI İÇİN NE DEDİ?

Bakan Yıldız siber saldırı olabileceğine yönelik sorular üzerine ; "Siber saldırı cümlesini kullanmam için henüz çok erken. Bu bir ihtimal dahilindedir. Çünkü bir yerde bir şifre ve kripto varsa bunlar mümkün. Bu sistemin koruması için ayrı bir ekip çalışıyor. Bakanlığımızda bütün konuları şefaf bir şekilde ele alıyoruz." diye konuştu

'BİRER SANİYE ARAYLA DEVREDEN ÇIKIYOR'

"3 santralin 1'er saniye arayla devreden çıkıyor olmasının teknik mi yoksa siber saldırıdan mı kaynaklanıyor bunu söylemek için erken. Saliselerin belirleyici olduğu bir süreç söz konusu. Sakin olup doğruyu açıklayacağız. Kesintinin maliyeti ile ilgili birşey söyleyemeyeceğim bizim için şu an öncelikli olan sistemin toparlanmasıdır. Bu konu yalnızca bizim Bakanlığımız ile ilgili bir konu değildir."

'SON 3 YILDA ARZ TÜKETİMDEN DAHA FAZLADI
"Amerika'da 2003'de 36 saatlik bir kesinti oldu. Onlarda oldu bizde de olur demiyorum. Ama atmosfere açık işletmelerde bu durumların olabileceğini ve bu durumun. Batılı ülkelerde de karşılaşılabileceğini söylüyorum. Türkiye'de son 3 yılda arz tüketimden daha fazladır.

Bu sistem çöküşünün üretim arzı ile bir sıkıntısı yoktur, tam tersi arz fazlamız vardır. Sebepleri netleşti ancak tetikleyici unsurlar üzerinde çalışıyoruz. Bu hastalığa teşhis konuldu hangi gerekçelerle olduğu noktasını araştırıyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz