"Enerji koridoru için gelecek 5 yıl kritik"

Enerji ticaretinde ibrenin Asya’yı göstermesi, Ortadoğu’nun tüketici bir pozisyona geçmesi önemli gelişmeler olarak karşımızda.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji koridoru için gelecek 5 yıl kritik
World Energy Outlook 2013 Raporu, uluslararası enerji ajansı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Baş ekonomist Dr. Fatih Birol’un yaptığı sunum, önümüzdeki dönemde dünyada enerji sektöründe kartların yeniden dağıtılacağını gösteriyor. Enerji ticaretinde ibrenin Asya’yı göstermesi, Ortadoğu’nun tüketici bir pozisyona geçmesi önemli gelişmeler olarak karşımızda.

Bu tabloda Türkiye’yi ise kritik bir dönem bekliyor. Fatih Birol’a göre önümüzdeki 5 yıl türkiye’nin enerji kavşağı olabilmesi için kritik. Birol, “bu süre iyi değerlendirilmeli. Türkiye’nin 60 milyar dolarlık faturası ekonomisindeki büyüme devam ederse 2020’de 80 milyar dolara çıkacak. enerji faturası kabarıyor” diyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan “World Energy Outlook 2013” raporunun Türkiye tanıtımı, TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve iklim Merkezi (IICEC) işbirliğinde gerçekleştirildi. Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Dr. Fatih Birol, World Energy Outlook 2013 raporunun ana başlıklarını kamuoyuna sundu.

Dünya enerji piyasasına ilişkin çarpıcı açıklamalar yapan Birol, Türkiye’ye yönelik de öngörülerde bulundu. Özellikle önümüzdeki 5 yılın Türkiye’nin enerji kavşağı olması yolunda kritik bir dönem olduğuna vurgu yapan Birol, “Türkiye’nin şu andaki enerji faturası 60 milyar dolar seviyesinde. Tahminimize göre Türkiye ekonomisi, güzel bir şekilde büyümeye devam ederse 2020 yılında ülkenin enerji faturası 80 milyar dolara çıkacak. Çünkü daha fazla enerji tüketilecek” diyor.

ROLLER DEĞİŞİYOR
World Energy Outlook 2013 raporu, dünyadaki en önemli enerji aktörlerinin rollerinin yeniden tanımlandığını ortaya koyuyor. Bir anlamda enerji sektöründeki birçok temel ilke değişiyor. Büyük ithalatçılar ihracatçı haline gelirken, uzun süredir enerji ihracatçısı olarak görülen ülkeler ise küresel talep artışının önde gelen merkezlerine dönüşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz