Enerji ticareti ve Türkiye'nin bölgesel avantajları

Türkiye uluslararası enerji ticaretinde bölgenin anahtar ülkesi konumuna gelebilir.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji ticareti ve Türkiye'nin bölgesel avantajları
Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı
Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği IAEE Başkan Yardımcısı


Türkiye, özellikle Ortadoğu ve Hazar bölgesinde bulunan petrol ve gaz ihraç eden ülkelerle Avrupa’daki ithalatçı ülkeler arasında jeostratejik konumu ile enerji ticaretinde arz ve talebi buluşturan bir geçiş ülkesi konumundadır. Rus ve Hazar petrolünün önemli bir bölümü tankerlerle Türk Boğazlarından Batı pazarlarına ulaştırılırken, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tankerleri de Cezayir ve Nijerya gazını Türkiye’ye getirmektedir.

Ukrayna’nın Katar’dan LNG satın alıp ayda 8 gemi ile Boğazlardan geçirmek üzere geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye yaptığı başvuru, yoğun Boğaz trafiğinde kaza tehlikesi ve güvenlik endişesiyle reddedilirken, Saroz Körfezi’ne inşa edilecek bir LNG terminaliyle Ukrayna’nın ihtiyacının karşılanması önerilmiştir. Yapılan öneri bir yandan Boğaz trafiğini rahatlatacak iken diğer yandan Türkiye’yi bir geçiş ülkesi olmaktan öte LNG ticaretinde daha aktif bir konuma getirme potansiyeli taşıdığından önemlidir. Bu öneride olduğu gibi Türkiye coğrafi konumundan doğan bölgesel avantajını uluslararası enerji ticaretinde aktif bir rol oynamak üzere geliştirecek şekilde kullanmalıdır.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Boru hatlarıyla petrol ve gaz taşımacılığında da durum benzerdir. Zira transit geçişlerde, yapılan anlaşmalarda Türkiye’nin iç talebini karşılamaya yönelik alımları dışında ithal ve daha sonra üçüncü ülkelere ihraç etme etme (reexport) hakkı yoksa uluslararası enerji ticaretinde aktif rol oynaması mümkün olamayacaktır. Yakın tarihli bir örnek olarak Azerbaycan’la yapılan hükümetlerarası anlaşma ile inşa kararı kesinleştirilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi yatırımlar, öncelikle enerji güvenliği ve arz kaynaklarının
çeşitlendirilmesi açısından Türkiye için önemli ve faydalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz