"Enerjide yeni umut"

Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) Başkanı İsmail Bahtiyar'ın açıklamaları ise umut veriyor. “Her şey iyi giderse Türkiye 8-10 yıl sonra kaya gazı kullanmaya başlayabilir” diyen Bahtiyar ile kaya gazıyla ilgili merak edilenleri konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjide yeni umut
Kaya gazı, Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığına çözüm olacak mı? Türkiye, kendi enerjisini üretebilir hale gelecek mi? Bu kritik soruların yanıtını, halen hummalı biçimde süren arama çalışmalarının sonuçları verecek.

TPAO’nun yürüttüğü çalışmalar, Güneydoğu Anadolu ve Trakya bölgesine odaklanmış durumda. Tahminlere göre Türkiye, özellikle bu bölgelerde zengin kaya gazı rezervine sahip.

Ama bu rezervin “ticari ve kullanılabilir” olup olmadığını anlamak için biraz daha beklemek gerekiyor. Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) Başkanı İsmail Bahtiyar'ın açıklamaları ise umut veriyor.

“Her şey iyi giderse Türkiye 8-10 yıl sonra kaya gazı kullanmaya başlayabilir” diyen Bahtiyar ile kaya gazıyla ilgili merak edilenleri konuştuk.

1- Türkiye kaya gazı rezervi açısından ne durumda?
Bugün yerli ve yabancı bazı kaynaklarda Türkiye’deki kaya gazı potansiyelinin 500750 milyar m3 civarında olduğunu gösteren çalışmalar var. Ancak bu sadece kaba bir hesap. Bunun doğruluğu, teknik çalışmalarla anlaşılabilir.

Yani sondaj sonrası kuyularda yapılacak özel işlemlerden sonra rezervin varlığı, üretilebilir olup olmadığı, ticari olup olmadığı ve miktarı hesaplanabilir. Çalışmalar hızla devam ediyor ve kesin rakamlar için bir müddet daha beklememiz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz