Enerjiye yabancı ilgisi artacak

Türkoğlu&Çelepçi hukuk ofisinden Av. Erhan Türkoğlu ve Av. Levent Çelepçi sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjiye yabancı ilgisi artacak


Elektrik piyasası kanununun değişmesiyle birlikte sektörde nasıl bir değişim yaşanacak? Bu değişim sektöre nasıl bir sinerji katacak?
Erhan Türkoğlu: Yeni Elektrik Piyasası Kanun Taslağı, önemli yenilikler getiriyor. Birkaç noktaya değinecek olursak, piyasa faaliyetleri ve lisans türlerinde yapılan değişiklikler, piyasa işletim faaliyetlerine yönelik düzenlemeler, lisanslama sürecinin yeniden tanımlanması, kısaca değinilebilecek konu başlıkları olarak karşımıza çıkıyor. Lisanslama süreci ile ilgili kısım basında da sıkça yer aldı. Ön lisans sistemiyle lisans öncesinde belirli somut adımların atılması ve ancak proje gerekliliklerinin yerine getirilmesi neticesinde lisansa hak kazanılması, geçmişte sıkça tartışma konusu olan kurumsal profesyonel yatırımcının ayrışmasını sağlayacak. Tabii, bu konuda ikincil mevzuatın oluşturulması ve bunun içeriğini de görmemiz sistemin nasıl çalışacağını anlamamıza izin verecek. Levent Çelepçi: Tarifesi düzenlemeye tabi olmayan ki bu kapsamda dağıtım şirketlerini anabiliriz, lisanslı tüzel kişilerin ortaklık yapılarındaki değişikliklerin yalnızca bildirime tabi tutulması da piyasadaki hareketliliği olumlu yönde etkileyecek bir değişiklik olarak sayılabilir. Mevcut mevzuatta, halka kapalı şirketlerde yüzde 10, halka açık şirketlerde ise yüzde 5’in üzeri hisse devirleri izne tabi tutuluyordu. Taslak kanun, dağıtım şirketlerinin faaliyet ve yükümlülükleri açısından da önemli düzenlemeler getiriyor. Bu noktada, dağıtım şirketlerinin yönetim kurullarına kurul tarafından bir bağımsız üye atanması hususunu belirtebiliriz. Bu düzenlemenin yasalaşma sürecinde tartışılacağını öngörüyoruz. Tabii, kanunun biz bu görüşmeyi yaptığımız tarihte taslak olduğunu belirtmekte fayda var.

Özelleştirmeler hakkında önümüzdeki dönem beklentileriniz neler?
Erhan Türkoğlu: Özellikle 2012’nin son çeyreğinde önemli adımlar atıldı. Daha önce devir işlemleri tamamlanamamış elektrik dağıtım şirketlerinin bir kısmının ihale süreci tamamlandı. 2013 içinde de devir işlemlerinin tamamlanmasıyla devir bedellerinin tahsili bekleniyor. Yine 2013’ün ilk aylarında enerji özelleştirmelerinde gündemin en önemli üç maddesi elektrik dağıtım özelleştirmelerinin tamamlanması, elektrik üretim tarafında EÜAŞ mülkiyetindeki santrallere yönelik özelleştirme işlemleri ve doğalgaz dağıtım tarafında, Başkent Doğalgaz’ın özelleştirmesi olacak.

Enerji sektörüne olan yabancı ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Önümüzdeki dönemde bu anlamda nasıl bir hareketlilik yaşanacak?
Levent Çelepçi: Bildiğiniz gibi elektrik dağıtım özelleştirmeleri yönünden yabancı yatırımcı ilgisi epey sınırlı kalmıştı. Üretim santrallerinin özelleştirmesinde daha fazla yabancı yatırımcı ilgisinin olması beklenebilir. Özel sektör enerji varlıkları tarafında ise yoğun bir yabancı yatırımcı ilgisi var. Bizim de halen hukuki danışmanlığını yaptığımız önemli projeler mevcut. Bunlar yalnız elektrik sektörü ile de sınırlı değil. Şu an bunları açıklayamıyoruz ama 2013 yılında enerji sektörünün yoğun bir yabancı yatırımcı ilgisine hedef olacağını tahmin ediyoruz. Tabii, mevzuatta yapılmış olan ve yapılması öngörülen iyileştirmelerin bu ilgiye önemli katkı yaptığı şüphesiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz