"Gaz akışı başlayacak!"

Rusya ve Ukrayna arasında, AB'nin arabuluculuğunda sürdürülen doğalgaz müzakerelerinde anlaşma sağlandı

31 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Gaz akışı başlayacak!
Rusya ve Ukrayna, doğalgaz müzakerelerinde anlaşma sağladı. Moskova yönetimi, 3,1 milyar dolarlık gaz faturasını ödemeyen Ukrayna'ya aylardır askıda tuttuğu gaz satışını tekrar başlatacak. Rusya ve Ukrayna enerji bakanlarıyla AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger'in ve Gazprom ile Naftogaz yöneticilerinin imzaladıkları iki ayrı anlaşma mart sonuna kadarki süreyi kapsıyor.

İŞTE İŞ İNSANLARININ OKUMASI GEREKEN 7 KİTAP! TIKLAYIN...

 RUSYA’YA 3,1 MİLYAR DOLAR ÖDEYECEK
Anlaşma kapsamında geçmiş borçlar için Ukrayna 1,45 milyar doları hemen ve 1,65 milyar doları yıl sonunda Rusya'ya ödeyecek. Tarafların daha önce bin metreküpü 385 dolar olarak ilan ettiği bu kışın geçerli olacak tarifede Ukrayna lehine değişiklik yapıldı. Kiev yönetimi bin metreküp gaza 2014 sonuna kadar 378 ve 2015'in ilk çeyreğinde 365 dolar ödeyecek. Ukrayna ön ödeme yaparak alacağı doğalgaz miktarını kesinleştirmiş olacak.

AVRUPA’NIN DÖRTTE BİRİ RUS GAZIYLA ISINIYOR

AB Enerji Komiseri Öttinger, varılan anlaşmanın AB için bu kışın arz güvenliği garantisi anlamına geldiğini, Rusya ve Ukrayna arasında ilişkilerin de ilk yumuşama belirtisi olabileceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz