Güneş enerjisinde büyük potansiyel var

Türkiye’nin kaya gazı ve yenilenebilir enerji potansiyelini Gama Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Arif Özozan ile konuştuk...

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Güneş enerjisinde büyük potansiyel var
Son 5 yılda 2 milyar doları aşan yatırımla doğalgaz ve elektrik üretiminde öne çıkan gama enerji, Ankara’nın elektrik üretiminin yarısından çoğunu karşılayacak kırıkkale doğalgaz kombine çevrim santrali’ni 2016’da devreye sokacak. Türkiye’nin dünya çapında faaliyet gösteren en önemli inşaat ve enerji şirketlerinden biri olan GAMA Holding bünyesindeki GAMA Enerji, son 5 yılda enerji alanına 2,1 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Ürdün’ün başkenti Amman ve çevresinin su sorununu çözmek üzere 1 milyar dolarlık bir altyapı projesine imza atan Gama Enerji, Ankara’nın tükettiği elektriğin yüzde 50’sinden fazlasını karşılayacak olan 840 MW’lık Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nı 2016’da faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. Şirketin 2014 ve sonrası için hedeflerini, Türkiye’nin kaya gazı ve yenilenebilir enerji potansiyelini Gama Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Arif Özozan ile konuştuk:

Gama Enetji’nin Türkiye’de enerji alanında gündeminde hangi konular var?
GAMA Holding ve GE-EFS’in yarı yarıya ortak olduğu GAMA Enerji’nin temelleri, GAMA’nın, Türkiye’nin ilk yap-işlet-devret enerji ve su altyapı projelerine dayanır. GAMA Enerji, hidroelektrik ile rüzgâr enerjisi yatırımlarının yanı sıra yurtiçinde ve yurt dışında çeşitli güç santrallerinin geliştirilmesine ve su temini projelerine de yatırım yapmaya devam ediyor. GAMA Enerji’nin ana faaliyet alanları yurtiçi ve yurt dışında proje geliştirme, yapım ve işletme süreçlerini kapsıyor. Bu süreçleri gerekli komitelerinden geçiren şirketimiz, proje finansman teminini, yapım ile varlık yönetimini ve varlıkların ticari faaliyetlerini de yürütür.

GAMA Enerji ve Türkiye’deki enerji şirketleri olarak, yurtdışına çıkabilen ve bölgesel güçler oluşturabilen şirketler olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Her ülkenin kendi yarattığı devler var. Türkiye de bence bunları oluşturmaya başlamalı ki dünya üzerindeki etkinliğini daha da artırabilsin. GAMA Enerji böyle oyunculardan birisi olmayı arzuluyor. Bununla ilgili aksiyonlarımızı da alıyoruz; ama basamakları teker teker çıkarak bölgesel oyuncu olmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz