Hedefte 6,5 milyar Euro yatırım var

Enerjisa, yurtdışında da dikkatleri üzerinde topluyor.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefte 6,5 milyar Euro yatırım var

Enerjisa, özellikle son dönemde elektrik üretimi alanındaki ataklarıyla ön planda. Bu yönüyle yurtdışında da dikkatleri üzerinde topluyor. Öyle ki Avrupa finans çevrelerinin yakından takip ettiği Euromoney yayın grubu bünyesindeki Project Finance dergisi tarafından düzenlenen yarışmada "2011 Avrupa Yılın Yatırımcısı" ödülünü almaya hak kazandı. 2008 yılında 1 milyar Euro ile Türkiye özel enerji sektörünün en büyük kredisini alan şirket, o günden bu yana gerçekleştirdiği kredi anlaşmaları ile proje finansmanı alanında da dikkat çekiyor. Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, bugüne kadar elektrik üretimi alanında 1,6 milyar Euro'nun üzerinde yatırım yaptıklarını söylüyor. "Özelleştirme sürecinde 1 milyar 225 dolar ile devraldığımız Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş ve gerçekleştirdiğimiz dağıtım yenileme ve genişleme yatırımları da buna eklendiğinde Türkiye enerji sektörüne en fazla yatırım yapan şirketler arasında Enerjisa en ön sıralarda yer alıyor" diye konuşuyor. Stratejik hedeflerine ulaşmak üzere 2015 yılı sonuna kadar yalnızca elektrik üretimi alanında 6,5 milyar Euro'nun üzerinde yatırım yapmayı hedeflediklerine de dikkat çekiyor.

ENERJİSA 2011 YILINDA ÖDÜLE DOYMADI
ICCI En Yönlendirici Yatırımcı Ödülü CIO Dergisi CIO 2011 Ödülü Sabancı Holding Altın Yaka Ödülü Kristal Elma Ödülü Capital Dergisi En Beğenilen Şirketler - Enerji Sektörü Birincisi Euro Money Project Finance - Avrupa Yılın Yatırımcısı Ödülü

KURULU GÜÇ ARTIYOR

Enerjisa, elektrik üretimi alanındaki yatırımlarını enerji kaynakları bakımından çeşitlendirilmiş bir elektrik üretim portföyünü Türkiye ekonomisine kazandırmak yönünde devam ettiriyor. Selahattin Hakman bu kapsamda yaptıkları projeleri şöyle anlatıyor: "Kocaeli, Adana, Çanakkale ve Mersin'deki toplam kapasitesi 370 megavat olan doğalgaz kombine çevrim santralleri, Antalya, Mersin ve Kahramanmaraş bölgelerinde 85 megavat kombine kapasiteli hidroelektrik santralleri ve 2010 yılında Türkiye'nin en verimli doğalgaz çevrim santrali olarak işletmeye aldığımız 930 megavat Bandırma Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin ardından 2011 yıl��nda 30 megavat kurulu güce sahip Çanakkale Rüzgar Santralini, 142 megavat kurulu güce sahip Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'ni ve 89 megavat kurulu güçte Menge Santrali'ni devreye alarak kurulu gücümüzü 1653 megavat düzeyine ulaştırdık."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz