"Her alanda sürdürülebilirliği amaçlıyor"

Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, şirketin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarım aktardı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Her alanda sürdürülebilirliği amaçlıyor

AKARYAKIT sektörünün önemli oyuncularından Opet, 1998 yılından bu yana sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yürütüyor. ISO 9002:1994 Kalite Yönetimi kurma çalışmaları ile ilk girişimlerini başlatan şirket, sürdürülebilirlik anlayışını daha da ileri götürerek gerekli ISO, OHSAS ve diğer kalite sertifikalarını aldı. Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, 'Yakın bir geçmişte, yönetimsel sürdürülebilirlik anlayışımızı ve performansımızı şeffaf bir şekilde paydaşlarımızla paylaştığımız Sürdürülebilirlik Raporu'muzu uluslararası kabul görmüş bir raporlama standardı olan GRI'ya (Global Reporting Initiative) uygun ve GRI onaylı bir şekilde yayınladık" diyor. Bu raporla 2010 Vision Ödülleri Yıllık Rapor Yarışması sürdürülebilirlik kategorisinde "Altın Ödül" alan şirket, sosyal sorumluluk alanında da bu anlayışı sürdürüyor. Ağca, "Bu konudaki en önemli değerimiz, sosyal I sorumluk projeleri' mizin sonuç odaklı ve sürdürülebilir olması. 2000'dan bu yana uyguladığımız Temiz Tuvalet Kampanyası ülkemizde tuvalet temizliği ve hijyen konusunda büyük bir değişimi başlattı. Bugün istasyonlarımızdan başlayan projenin ülkemizin her bölgesine yayıldığını, kamu, kurum ve kuruluşlarınca talep gördüğünü TCDD ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Temizlik Rayında Projesi gibi ve milyonlarca kişinin aldığı eğitimlerle bu konunun takipçisi olduğunu görüyoruz" diye konuşuyor.

İLK ADIM 1998'DE Opet, 1998'de ISO 9002:1994 Kalite Yönetimi kurma çalışmaları ile operasyonel sürdürülebilirliğin önemli bir çıkış noktası olan kalite konusunda ilk girişimlerini başlattı. ilerleyen yıllarda, ISO, OHSAS ve diğer kalite sertifikalarını almaya hak kazandı. Yakın bir geçmişte, yönetimsel sürdürülebilirlik anlayışımızı ve performansımızı şeffaf bir şekilde paydaşlarımızla paylaştığımız Sürdürülebilirlik Raporu'mu GRI onaylı bir şekilde yayınladık.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PERFORMANSI ÖNEMLİ
Şirketlerin yönetsel ve operasyonel olarak sürdürülebilirlik performansını ortaya koyabilmek günümüz iş dünyasında artık çok daha önemli... Sadece geçmiş gerçekleşmelerin değil geleceğe yönelik projeksiyonların şeffaf bir şekilde paylaşılıyor olması gerekiyor. işte bu noktada sürdürülebilirlik raporlaması, şirketin sosyal, ekonomik ve çevresel tüm boyutlardaki performansını ortaya koymak için çok önemli bir mecra. Biz de 2008-2009 yıllarını kapsayan ilk sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık. Bu anlayışla sürdürülebilirlik performansımızı ve hedeflerimizi global arenada herkesle şeffaf bir şekilde paylaşabilmek bizim için en büyük prestij kaynaklarından biri.

ALTIN ÖDÜLLÜ RAPOR
Bu anlayış ile hazırladığımız GRI onaylı Sürdürülebilirlik Raporu'muz LACP (League of American Communications Professionals) tarafından düzenlenen 2010 Vision Ödülleri Yıllık Rapor Yarışması sürdürülebilirlik kategorisinde "Altın Ödül" aldı. Dünya çapında şirketler GRI metodolojisi kullanarak yayınladıkları raporlarla sosyal, ekonomik ve çevresel konulardaki sürdürülebilirlik performanslarını şeffaf bir şekilde ortaya koyuyor. Şirketler bu uygulama ile gelişmelerden haberdar oluyor, sürdürülebilirlikle ilgili kendilerini, rakipleri olsun olmasın, diğer şirketlerle kıyaslayabiliyor ve çok daha yenilikçi uygulamalara imza atabiliyor. Bu sürekli öğrenme sayesinde sürdürülebilirlik performansını artırmak ve daha şeffaf bir yapı olmak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz