Jeotermal'deki büyük potansiyel

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Jeotermal'deki büyük potansiyel


Üretim kapasitesiniz nedir?
Yurt içinde bulunan santrallerimizde 771 MW kurulu güce ulaştık. Yurtdışı santrallerimizdeki kapasiteler de eklenince bu rakam 977 MW’a ulaşıyor. Zorlu Enerji Grubu olarak sahip olduğumuz lisanslar ve devam eden yatırımlarımızla birlikte 5 yılda yurt içi kapasitemizin 1.300 MW, toplam kapasitemizin de 2.800 MW’a ulaşmasını hedefliyoruz. Yurtiçi yatırım portföyümüzde Ankara, Yalova, Bursa, Lüleburgaz ve Kayseri’de faaliyet gösteren 5 doğalgaz santralimiz, Tokat, Eskişehir, Kars, Rize, Erzurum, Tunceli ve Erzincan'da bulunan 7 hidroelektrik santralimiz var. Osmaniye’de 2010 yılında faaliyete geçen Gökçedağ Rüzgar Santrali de bize ait. Ayrıca Denizli Kızıldere’de üretimde olan bir jeotermal santralimiz bulunuyor.

Yurtdışında nerelerde yatırımlarınız var?
İsrail’de Ashkelon bölgesinde, yüzde 25 ortağı olduğumuz 800 MW kapasiteli Dorad Doğalgaz Çevrim Santrali’ni 2013 yılında üretime geçirmeyi hedefliyoruz. Yine İsrail’de yüzde 42 ortaklığımız bulunan ve toplam kurulu güçleri 175 MW olan Ashdod ve Ramat Negev santrallerinin inşaat çalışmalarına da başladık. Aynı ülkede bir de finansman çalışmaları süren yine yüzde 42 ortak olduğumuz 100 MW’lık Solad projesi mevcut. 2006 yılında Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu (AEDB) ile ülkenin ilk rüzgar santralini kurmak üzere anlaşma imzaladık. Pakistan’ın güneyindeki Jimphir bölgesinde bulunan, toplam 56,4 MW kurulu güce sahip olacak santralin 6,4 MW’lık ilk fazı 2011 yılında üretime geçti. 50 MW’lık ikinci fazın finansman sürecinin tamamlanmasını takiben inşaat çalışmalarına hız verdik. İkinci fazda 25 türbinin kurulumu tamamlandı ve santrali 2013 yılında üretime almak için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönemde Pakistan projesinin kurulu gücünü 300 MW’a yükseltmeyi planlıyoruz. Moskova’da 2005 yılında Belediye’nin düzenlediği ihaleyi kazanarak, Moskova’nın ilk özelelektrik santralinin temelini attık. 2012 yılının Mart ayında, Moskova’ya elektrik, ısı ve sıcak su sağlayan 340 MW kapasiteli Tereshkovo Doğalgaz Santrali’nin 170 MW’lık ilk fazını, kombine çevrim olarak üretime geçirdik. Moskova’da bulunan, 340 MW kurulu güce sahip olması planlanan ikinci santral projemiz Kojukhovo’nun 170 MW kurulu güçteki ilk faz çalışmaları ise devam ediyor.

Yenilenebilir enerjide hangi noktadasınız?
Türkiye’de yenilenebilir enerji santrallerimiz, 262,6 MW’lık kurulu güce sahip. Bu rakam, toplam 771 MW’lık kurulu gücümüzün yüzde 35’ini oluşturuyor. 2015 yılına kadar kurulu gücümüzü, ağırlıklı olarak rüzgar ve jeotermal alanındaki yeni yatırımlarımızla artırmayı hedefliyoruz. Bu çalışmaların yanı sıra, 2012 yılında güneş enerjisine dayalı enerji tesisi kurmak üzere lisans almak amacıyla çalışmalara başladık. 2013 yılının ortasında yapılacak başvurular için birkaç bölgede ölçümler yaparak lisans başvurusunda bulunmayı planlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz