"Petrol tepetaklak!"

Brent petrolün varil fiyatı 46 doların altına gerileyerek yaklaşık 6 yılın yeni en düşük seviyesini gördü

13 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Petrol tepetaklak!
Petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareket devam ediyor. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, küresel petrol arz fazlasının artacağı beklentileriyle yaklaşık 6 yılın en düşük seviyesi 45,20 dolara geriledi.

DÜŞÜŞ TRENDİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Brent petrolün varil fiyatının geçen yılın Haziran ayında başlayan düşüş trendi, küresel petrol arzının artacağına ilişkin beklentilerle ivme kazandı. Çin'in ham petrol ithalatının günlük 7 milyon varille rekor seviyeye ulaşmasının ardından 47,14 dolarla günün en yüksek seviyesini gören Brent petrolün varil fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) üretim tavanının değiştirilmemesi kararının doğru olduğuna yönelik gelen açıklamalarla 16 Mart 2009 tarihinden bu yana en düşük seviye olan 45,20 dolara kadar geriledi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Analistler, küresel petrol arzındaki artışın devam etmesine karşın OPEC'in üretim tavanını düşürmeyeceği beklentilerinin güçlendiğini belirterek, talep tarafında ise ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam etmesiyle petrol fiyatlarında satış baskısının etkili olduğunu kaydediyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz