"Sanko Enerji Kurulu gücünü ikiye katlayacak"

Abdülkadir Konukoğlu, grubun 2013 planları ve enerji sektörüne yönelik hedeflerine yönelik sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sanko Enerji Kurulu gücünü ikiye katlayacak
1997 yılında grup şirketlerinin enerji ihtiyacını üreterek enerji sektörüne ilk adımı atan Sanko Holding, 2006 yılında grup bünyesinde kurduğu Sanko Enerji ile bu alandaki çalışmalarını yürütüyor. Enerjide 513 megavatlık kurulu güce ulaşan Sanko Enerji, önümüzdeki 3 yıl içinde kurulu gücünü ikiye katlamayı planlıyor. Grubun özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlarını sürdüreceğini açıklayan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, bu alanda mevcut kapasiteye en az 500 megavatlık bir kapasite daha eklemek istediklerini söylüyor. Enerji pek çok holdingin yatırım ajandasının en önemli kalemlerinden biri... Tekstil devi Sanko Holding de bu alana yönelik yeni yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Grup şirketlerinin ihtiyacı olan enerjiyi üreterek sektöre ilk adımını 1997 yılında atan Sanko Holding, bugün HES ve rüzgar enerjisinde dönük 513 megavatlık kurulu güce sahip. 2006 yılında bu alana dönük yatırımlarını Sanko Enerji çatısı altında toplayan holding, enerjideki mevcut kurulu gücüne önümüzdeki 3 yıl içinde en az 500 megavat daha eklemeyi planlıyor. 2013 yılında özellikle enerji ve tekstil sektörlerinde yatırımlara aralıksız devam edeceklerini söyleyen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Sanko Enerji’nin tamamen yenilenebilir kaynakları kullanan ve temiz enerji üreten yatırımlara yoğunlaştığına işaret ediyor. Rüzgar Enerjisi Santralleri ve Hidroelektrik Enerji Santrallerinin yanı sıra jeotermal ve diğer alternatif kaynakları kullanan santrallerle yatırımları devam ettirdiklerini belirten Konukoğlu, sektörde ihtiyaç olan üretimin yüzde 10’unu karşılama hedefinde olduklarını kaydediyor. Abdülkadir Konukoğlu, grubun 2013 planları ve enerji sektörüne yönelik hedeflerine yönelik sorularımızı yanıtladı:

Öncelikle 2013 yılına yönelik beklentileriniz nedir? Grubu yeni yıla nasıl hazırlıyorsunuz? Enerji özelinde nasıl bir gündeminiz olacak?

Ülke geneline yönelik büyüme beklentim, yüzde 5-5,5    civarında... Daha doğrusu bunu arzu ediyoruz. Öngörülerimize göre Türkiye'nin büyümesi ikinci çeyrekten itibaren başlar. Buna paralel Sanko’nun büyümesinin ise bu oranın üzerinde olması yani minimum yüzde 7 olmasını bekliyoruz. Bu büyümede şüphesiz yeni yatırımlar önemli bir pay alacak. 2013 yılında özellikle enerji ve tekstil sektörlerinde yeni, tevsi ve teknoloji yenileme yatırımlarımızı aksatmadan sürdüreceğiz.

Enerji sektörü Sanko Grubu’nda nasıl bir öneme sahip? Gelirler ve yatırımlardaki payı nedir?
Sanko için bünyesindeki tüm sektörler önemlidir. Tabii şu da yadsınamaz ki, enerji sektörü dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerden dolayı son yıllarda artan ölçüde önem kazandı. Bu da ister istemez yatırımcı için dikkate değer bir çekim alanı oluşturuyor. Dolayısıyla, bizim de bu alana dönük yatırımlarınız artarak sürecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz