"Siemens enerjide kapasite artırıyor"

Sedef Karagöz’le Siemens’in enerji sektörüne yönelik çalışmalarını, bu alandaki yatırımlarını ve planlarını konuştuk...

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Siemens enerjide kapasite artırıyor
Siemens’in Türkiye enerji altyapısında yaklaşık yüzde 30’luk payı var. 2014’te rüzgar enerjisi alanında yeni ürünleri ve çözümleriyle sektöre yenilikler sunacaklarını ifade eden siemens enerji sektör liderı Sedef Karagöz, ayrıca Gebze’ye taşıyacakları yeni fabrikalarında, halen yıllık 2400 adet/yıl seviyesinde olan üretim kapasitesini yıllık 3 bin adede ulaştıracaklarını söylüyor.

Siemens, sahip olduğu portföyle Türkiye’nin enerji sektörüne yön veren bir şirketlerden biri. Türkiye’nin ilk enerji santrali olan Silahtarağa Elektrik Santrali ile başlayan yolculuk, bugün enerjiyi uçtan uca kapsayan ürün ve çözümlerin bulunduğu dev bir portföyle yoluna devam ediyor. Siemens’in Türkiye enerji altyapısında yaklaşık yüzde 30’luk bir payı bulunuyor.

Simens Enerji Sektör Lideri Sedef Karagöz, enerji sektörüne yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyor. Aralık ayı içinde yeni yüksek gerilim ayırıcı fabrikasının temelini atmalarını buna örnek gösteriyor ve ekliyor: “2014 yılının ikinci yarısında devreye almayı hedeflediğimiz yeni fabrikamızla Kartal’daki üretim tesisimizi Gebze’ye taşımış olacağız.

Yeni fabrikamızda, yüksek gerilim alanında ürün çeşitliliğini artırmamızı sağlamanın yanında, halen yıllık 2400 adet/yıl seviyesinde olan ayırıcı üretim kapasitemizin yıllık 3 bin adede ulaşmasını sağlayacağız.” Sedef Karagöz’le Siemens’in enerji sektörüne yönelik çalışmalarını, bu alandaki yatırımlarını ve planlarını konuştuk:

Siemens'in Türkiye'de enerji alanında gündeminde hangi konular var?
Enerji piyasaları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük fırsatların yanında önemli zorluklarla karşı karşıya. Hızla artan enerji ihtiyacı, yüksek enerji fiyatları ve karbon emisyonu, enerji donanımımızın yeniden değerlendirilmesini gerektiren bir döneme girdi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesini güvence altına alacak ucuz ve mevcut enerji kaynaklarından yararlanma ihtiyacına yönelik olarak Siemens; yüksek verimlilikte, büyük ölçekli enerji üretim santralleri ile gaz/yenilebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirmesi ve ulusal iletim şebekesinin olası ihtiyaçları için geliştirdiği çözümleri gündemine aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz