Sürdürülebilirlikte rol modeliz

Aksa kuruluşundan bu yana yaptığı sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla sektörüne rol model

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlikte  rol modeliz


Sürdürülebilirlik alanında yaptığınız çalışmalardan, projelerden örnekler verebilir misiniz?

- Her süreç, iş ve prosesimizde sürekli iyileştirme felsefesini bir kültür olarak benimsiyoruz. Bu amaç ile Aksa Sürekli Gelişim ekibini kurduk. Ekibimiz tüm süreçleri sürdürülebilirlik odağında planlıyor. Proseslerin etkinliğinin tamamlanması ve sonraki aşaması ile ilgili Aksa'da önemli projeler başlatıldı. 6 Sigma, TPM, Değer Akış Haritalama (VSM), Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) gibi projeler devam etmekte olan projelerimiz arasında yer alıyor.

Türkiye'de sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalar son yıllarda h ız kazandı. Siz ne kadar zamandır bu çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz?
- Aksa kuruluşundan bu yana sürdürülebilirliğin temel ilkelerinden olan "verimli ve çevre ile uyumlu çalışan" üretici olma prensibi ile çalışıyor. Yıllar içerisinde de misyon ve vizyonuna bu prensibi ekleyerek, politika, strateji, hedef ve iş planlarıyla, iyileştirme planlarını bu doğrultuda uyguluyor. Yasal uygulamalar dışında gönüllülük esaslı uygulamalarıyla da Türkiye'de örnek teşkil ediyor.

Sürdürülebilirlik alanında geleceğe dönük hedefleriniz neler?

- Yenilikleri yakından takip edeceğiz. Duyarlılık ve inovasyon çerçevesinde sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımızı yürütürken, kurumsal sosyal sorumluluk felsefimiz ışığında çalışmalarımıza devam ederek yeni projeler geliştireceğiz.

Bu alanda yaptığınız çalışmalar şirketin iş sonuçlarına nasıl katkıda bulunuyor?

- Aksa kuruluşundan bu yana yaptığı sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla sektöründe rol model. Sürdürülebilirliğin 3 alt başlığı olan ekonomi, toplum ve çevre alanında yaptığı çalışmalarla kurumsal performansını artırıyor. Teknolojik yenilikler ve inovasyon çalışmalarıyla verimlilik arttırılmakta ve ekonomik denge korunmakta. Öte yandan şirketimiz duyarlı üretim anlayışı ile çevreye ve tüm paydaşlara olan sorumluluğunu yerine getir mekte.

"Uzun vadeli kârlılık hedefliyoruz"
Sürdürülebilirlik stratejinizi paylaşır mısınız? Neler hedefliyorsunuz, bugüne kadar neler yapıldı, ne sonuçlar alındı?
3 ÖNEMLİ BAŞLIK
Sürdürülebilirlik stratejimiz; bu kavramın alt başlıkları olan çevre, toplum ve ekonomi başlıkları doğrultusunda belirleniyor. Her üç alt başlıkta da kısa vadeli karlılık yerine uzun vadede devam edecek ve sürdürülebilir bir karlılık sağlayacak hedefler doğrultusunda ilerliyoruz.
EĞİTİM VE YAŞAM
Sosyal konularda eğitim odağında hedefler koyarak toplumun ve paydaşlarımızın ilerlemesini amaçlıyoruz. Yaşam döngüsü analizi ile (LCA) çevresel performansımız artırmayı hedefliyoruz. "Operasyonel Mükemmeliyet" ile rekabet gücünü ve karlılığı sürdürülebilir kalkınma ana stratejisi ile verimlilik arttırma, maliyet düşürme, müşteriye güvenilir kalite ve hizmet sunma konularına odaklanıyoruz.
FİNANS VE İK YAPILANMASI
Şirketin finansal ve insan kaynaklarını ana stratejimize uygun şekilde tahsis ediyoruz. Bugün standart akrilik elyaflarda yüzde 13,2, teknik tekstil elyaflarında yüzde 50 pazar payına sahip dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olmamız sürdürebilirlik stratejisini kuruluşumuzdan bu yana benimsemiş olduğumuzu gösteren sonuçlar diye düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz