""TAKTİĞİMİZ DEĞİŞİYOR""

Türkiye enerji piyasasının en büyük şirketi Enerjisa. Büyümede hızının düşüren şirket, bugüne kadar 10 milyar dolarlık yatırım yaptı. “Mola aldık, taktik değiştiriyoruz” diyen Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı MEHMET GÖÇMEN, bu kararlarında iç pazarda oluşan arz fazlasının, fiyatlardaki düşüşün ve kâr marjlarındaki gerilemenin etkili olduğunu söylüyor. Göçmen, artık büyümeye değil, sağlıklı büyümeye odaklandıklarını açıklıyor. “Hayatımızın ikinci dönemi başlıyor. Hem performansımızı hem verimliliğimizi artıracağız” diye konuşuyor.

16 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"TAKTİĞİMİZ DEĞİŞİYOR"
Enerji sektörünün en büyük özel sektör kuruluşu Enerjisa, bugünlerde kritik bir aşamada. Şirket, dünyada ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler üzerine stratejisini değiştirme kararı aldı. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Mehmet Göçmen’in ifadesiyle oyun içinde mola alıp taktik değiştiriyor. Şirketin genel profiline baktığımızda Enerjisa, son 10 yılda çok hızlı bir büyüme yaşadı. Sektöre toplam 10 milyar dolarlık yatırım yaptı. Özelleştirmelerde en aktif oyunculardandı. Geldiği noktada cirosu 11 milyar TL’ye, pazar payı da yüzde 4’e ulaştı. Bu yılın sonunda 5 bin megavatlık kurulu güce, 2020 yılına kadar da hızlı bir büyümeyle yüzde 11’lik bir pazar payına ulaşma hedefi vardı. Fakat içeride ve dışarıda yaşanan son gelişmeler üzerine Enerjisa’da, büyümeye değil sağlıklı büyümeye odaklanma kararı aldıklarını açıklayan Mehmet Göçmen, bugün kendileri için hazmetme ve beklenen performansı verme dönemi olduğunu söylüyor. “Bunu öyle bir ayarında yapacağız ki hem performansımızı ve verimliliğimizi artıracağız hem esnek ve etkin bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Hedefimiz değişmedi, hala en büyük oyuncuyuz, yeni oluşan dev bir sektörün en değerli oyuncusu olmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Mehmet Göçmen, enerjideki yeni büyüme taktiklerinin detaylarını ve gelecekte ulaşmak istedikleri noktayı Capital’e anlattı: 
* Enerjide Türkiye’nin en büyük grubusunuz. Bu güce ulaşmak için ne kadar yatırım yaptınız?
* Sadece Türkiye’nin en büyük enerji üreticisi değil, aynı zamanda en büyük elektrik enerjisi oyuncusuyuz. Enerjide yaptığımız yatırımın yüzde 60’ını üretim, yüzde 40’tan biraz fazla kısmını dağıtım ve perakende işi için gerçekleştirdik. Bu spektrumda sektörde en büyük oyuncuyuz. Şu ana kadar sektöre 10 milyar dolar yatırım yaptık. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz