Verimli enerji için çalışıyoruz

Günden Yılmaz, sürdürülebilirlik uygulamalarında çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydederken, bize bu alandaki felsefelerini anlattı...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Verimli enerji için çalışıyoruz
AKARYAKIT ve enerji sektöründe sürdürülebilirliğin önemi oldukça fazla... Dünya nüfusunun hızla arttığı bir ortamda bu alandaki sürdürülebilirlik çalışmaları hayati önem taşıyor. Akaryakıt sektörünün önde gelen kuruluşlarından Shell de bu noktada kendi sektörüne öncülük eden şirketlerin başında geliyor. Sürdürülebilirlik felsefesini “daha verimli tüketim ve daha az çevresel etki” olarak tanımlayan Shell, yakıttan verim sağlamak konusunda 100 yıllık bir deneyime sahip. 2050 yılında 9 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusu karşısında, enerji sorununun daha da büyüyeceğini dile getiren Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz, bu çerçevede çevreye ve topluma karşı sorumlu olduklarının altını çiziyor. Shell’in her yıl Ar-Ge çalışmalarına 1 milyar doları aşkın kaynak ayırarak, daha verimli ve daha temiz enerji için yeni ürünler geliştirdiğini belirtiyor. Günden, sürdürülebilirlik uygulamalarında çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydederken, bize bu alandaki felsefelerini şöyle anlatıyor:

Shell’in sürdürülebilirlik stratejisi hakkında bilgi verir misiniz?
-
Shell’in sürdürülebilirlik anlayışının odağında, faaliyetlerinin tüm aşamalarında emniyet, çevre ve topluma duyarlı olmayı temel almak ve dünyanın artan enerji ihtiyacını sorumlu bir şekilde karşılamaya katkı sağlamak var. Bu anlayış doğrultusunda, insanlara sağladığımız enerjinin doğru şekilde üretilmesi ve sunulması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’nin sürdürülebilir bir şekilde kalkınmasına Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana katkı sağlıyoruz. Emniyet ve çevre alanları başta olmak üzere Shell’in küresel sürdürülebilirlik yaklaşımı ve yüksek standartlarını benimsiyor ve uyguluyoruz.

Türkiye’de son yıllarda sürdürülebilirlik çalışmaları hız kazanmaya başladı. Shell olarak siz ne zamandır bu tür faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz?
-
Shell, faaliyetlerinde ve toplumsal sorumluluklar konusunda geçmişten bugüne her zaman duyarlı bir yaklaşım içinde oldu. Bununla birlikte zamanla yürütülen faaliyetlerin artması ve daha geniş coğrafyalara yayılması, sürdürülebilirlik konusundaki duyarlılığın artmasını, buna paralel olarak sektörde kullanılan teknolojilerin gelişmesini sağladı. Shell olarak bu konuda edinilen tüm deneyimleri, kendimizi daha da geliştirmek için değerlendiriyoruz. Şirketimiz, tüketicilerin enerjiyi daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmasını desteklemek için bu amaca uygun ürünler geliştiriyor. Shell’in yakıttan daha fazla verim sağlamak konusunda 100 yılı aşkın deneyimi var. Bu deneyim ve ileri Shell teknolojisinin ürünü olan Shell Fuel Save Tasarruf Yakıtları, Shell’in en ekonomik yakıtı olup sürücülere tasarruf etme imkânı sağlıyor.

Shell olarak sürdürülebilirlik alanında ana stratejinizin özünde ne var?
-
Dünyanın içinde bulunduğu zorlayıcı ekonomik koşullar ve bazı ülkelerde yaşanan büyük sosyal değişimler dikkate alındığında, uzun vadeli sorunların toplumlarm gündeminde önemli bir yer tutacağı görülüyor. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşması bekleniyor ve bu, enerji sorununun daha da büyüyeceğine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz